Diyarbakır Barosu'ndan İmralı'ya ziyaret başvurusu

Diyarbakır Barosu'ndan İmralı'ya ziyaret başvurusu
Diyarbakır Barosu, İmralı Cezaevi yaşam koşulları başta olmak üzere temel hak ve hürriyetlere ilişkin gözlem ve tespitlerde bulunma talebiyle Adalet Bakanlığı'na başvurdu.

Diyarbakır Barosu, Abdullah Öcalan'ın durumu ile ilgili İmralı Cezaevi’nde inceleme yapabilmek için Adalet Bakanlığı’na üçüncü kez başvuru yaptı.

Konuyla ilgili Diyarbakır Barosu tarafından yapılan açıklamada, “Baromuz temel hak ve hürriyetlere dair yerinde gözlem ve tespitlerde bulunulması amacıyla İmralı Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun ziyaret edilebilmesi talebiyle Adalet Bakanlığına başvuruda bulundu” denildi.

İmralı ile ilgili 28 Kasım 2021 tarihinde ilk başvurunun yapıldığı belirtilerek, Adalet Bakanlığı’ndan izin çıkmadığı ifade edildi.

Yapılan yazılı açıklamada, baro üyesi 107 avukatın geçen yılın Aralık ayında, aynı taleple Adalet Bakanlığı’na ikinci kez başvurduğu hatırlatılarak, şöyle denildi:

Diyarbakır Barosu olarak; 28.11.2021 ve 14.12.2022 tarihli taleplerimizin gereğinin yerine getirilmesini, temel hak ve hürriyetlere dair yerinde gözlem ve tespitlerde bulunulması amacıyla İmralı Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun ziyaret edilebilmesi hususunda izin verilmesini talep ederiz.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.