Diyarbakır Barosu’ndan elektrik kesintisine tepki

Diyarbakır Barosu’ndan elektrik kesintisine tepki
6 gündür elektriği kesik olan Düzova köyü ile ilgili Diyarbakır Barosu açıklama yaptı.

Baronun yaptığı açıklamada “Mevsimsel koşullar dikkate alındığında elektrik kesintisinin devamı halinde köyde yaşayan başta insanlar olmak üzere tüm canlılar üzerinde telafisi güç zararlara sebebiyet verecektir” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde bulunan yaklaşık 140 haneli kırsal Düzova (Qerhêta) Mahallesi’nin elektriği, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından sondaj borçları gerekçe gösterilerek, 10 Ağustos’ta kesildi.

800 nüfuslu köyde 20 hanenin ekonomik nedenlerden dolayı ödeyemediği elektrik borcuyla gerekçe gösterilerek tüm köy 6 gündür elektriksiz bırakıldı.

Diyarbakır Barosu, konuya ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Baronun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Düzova (Qerhêta) köyüne 10.08.2023 tarihinden itibaren elektrik verilmediği yönündeki haberler kamuoyuna yansımıştır.

Konuya ilişkin bilgi edinmek için köy sakinleriyle iletişime geçilmiştir. Köyde ikamet edenler, DEDAŞ yetkililerinin köyde sulama yapan ve borçlarını ödememiş kişileri gerekçe göstererek köye elektrik taşıyan direkleri söküp götürdüklerini, bu uygulamayla düzenli borcunu ödeyen köy sakinlerinin de elektriksiz bırakılarak cezalandırıldığını, elektrik kesintisi ile birlikte gündelik hayatın durma noktasına geldiğini, şimdiden büyük maddi zararların oluştuğu ve sağlık sorunlarının baş gösterdiğini ifade etmişlerdir.

Mevsimsel koşullar dikkate alındığında elektrik kesintisinin devamı halinde köyde yaşayan başta insanlar olmak üzere tüm canlılar üzerinde telafisi güç zararlara sebebiyet verecektir.

Yetkilileri bu hukuksuz uygulamaya derhal son vermeye davet ediyoruz.

Elektrik enerjisi, insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olup; yaşamsal özelliğe sahip elektriği üreten ve dağıtan kuruluşların temel görevinin de bu enerjiyi kesintisiz ve kaliteli bir şekilde tüketiciye ulaştırmak olduğunu yetkililere bir kez daha hatırlatıyoruz.”(Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.