VİDEO HABER – Dijital ekrana bakarken göz sağlığı nasıl muhafaza edilir?

bilgisayar-cocuk
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknoloji ile beraber göz sağlığı ve görme bozukluklarının arttığına dikkat çeken Bilişim Teknolojileri Uzmanı Mustafa İçli, bilgisayar, tablet ve telefon kullanırken göz sağlığının nasıl muhafaza edilmesi gerektiğini anlattı

 

 

Dijital ekranlara ne sıklıkla bakılması gerektiğine değinen Mustafa İçli, dijital ekranın zararları ve görme bozukluğuna karşı ne gibi tedbirler alınması gerektiğini İLKHA muhabirlerine değerlendirdi. Teknolojinin gelişmesiyle, insanların bilinçsiz bir şekilde teknolojiyi kullanmasından dolayı göz sağlıklarında ciddi oranda bozulmalar oluştuğuna dikkat çeken İçli, “Gerek Dünya Sağlık Örgütü olsun, gerek Türkiye’deki Yeşilay kurumumuz olsun ve bütün uzmanların yaptığı araştırmalar neticesinde artık telefon, tablet ve bilgisayar kullanım oranı bebeklere kadar düştüğü için küçüklükten beri çocukların gözleri bozuluyor. Düşünün insanlar bir meşguliyet için dahi olsa her çocuğuna telefon ve tablet veriyor. Saatlerce telefonun veya tabletin üzerinde olduğu için ekranda zararlı ışınlara maruz kalınıyor. Bu ışınlara maruz kalınmasından dolayı çocuklarda görme bozuklukları meydana geliyor ve yaş ilerledikçe bu göz numaraları daha fazla artıyor. Bu nedenle bilinçsizce kullanılan internet ve sosyal medya kullanım oranımızı gözden geçirerek göz sağlığımızı etkilemeyecek şekilde bazı tedbirlerin alınması gerekmektedir.” dedi.

‘Zararlı ışınları önleyici gözlüklerin kullanılması gerekiyor’

Teknolojinin bilinçsiz bir şekilde kullanıldığını söyleyen İçli, “Teknolojik aletleri bilinçsizce kullandığımız için aslında çocuklara süre kısıtlaması getirmemiz gerekiyor. Çocukların, hele hele bebeklik döneminde 2 yaşa kadar kesinlikle bilgisayar, tablet ve telefonla iletişiminin olmaması gerekiyor. 2 yaşından sonra dahi olsa eğer tablet ve telefon kullanılması gerekiyorsa zararlı ışınları önleyici gözlüklerin kullanılması gerekiyor. Mavi ışık filtreli gözlüklerin kullanılması gerekiyor. Bunun yanında ekrana çok yakın olmaması gerekiyor. Televizyon olsa dahi en az 2 metre mesafede, olması gerekir imkan varsa aslında daha uzak bir yerde olması gerekiyor. Çünkü direk göze temas ediyor. Çocuklar okula gidiyorlar, okulda ders yapıyorlar, öğretmen ders veriyor, ödev veriyor, ‘gidip araştırın’ diyor, internete bağımlı hale geliyor ve bu nedenle saatlerce ekran başında vakit kaybediyorlar. Bu nedenle gerek çocuklar gerekse yetişkinler olsun yani ders ve ödev yapılırken dahi internetin çok az bir şekilde kullanılması lazım. Kullanılsa dahi bu zararlı ışınları filtreleyen gözlüklerin kullanılması gerekiyor. Tablet ve bilgisayar ekranına dahi bu filtrelerin uygulanması gerekiyor. Koruyucu kılıf olarak bunlar piyasada bulunuyor. Bunlar kullanırlarsa daha az bir şekilde bu zararı atlatabilir, göz sağlığını daha iyi koruyabiliriz.” uyarısında bulundu.

“Dijital ekrana bakma süresi yaş gruplarına göre değişiyor”

Son olarak İçli, “Dijital ekrana bakma süresi yaş gruplarına göre değişiyor. Çocuklarda dediğimiz gibi bebeklik döneminde kesinlikle hiç kullanılmaması gerekiyor. Çocuklarda 2 ile 6 yaş arası günde en fazla 1 saat ebeveynlerinin kontrolünde olması lazım. 6 ve 18 yaş arası çocuklarda da sadece okul için günde en fazla 2 saat o da belli aralıklarlaolabilir. Tabi yetişkinlerde bu oran çok daha fazla. Genelde iş ortamında bilgisayar ışınlarına maruz kalıyorlar bu nedenle her bir saatte bir gözlerin dinlendirilmesi gerekiyor. Bir saat ışığa maruz kaldığınız zaman en az bir 10 dakika elinizi yüzünüzü yıkayabilir veya temiz bir hava alınabilir. Toplamda baktığınızda bir kişinin en fazla bir günde mecburiyetten dolayı 4 saatten fazla ekrana bağımlı kalmaması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi. (İLKHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
VİDEO HABER – Dijital ekrana bakarken göz sağlığı nasıl muhafaza edilir?
Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin