Dicle Üniversitesi Lojman Yönetimi’nden tepki çeken karar

Dicle Üniversitesi Lojman Yönetimi’nden tepki çeken karar
Dicle Üniversitesi kampüsünde yaşayan köpeklerin, üniversitenin lojmanında kalanlar tarafından beslendiği için tahliye edileceğine dair lojman yönetimi tarafından tutanak tutulması tepkiye neden oldu.

Dicle Üniversitesi Lojman Yönetim Kurulu Başkanlığı, 12 Eylül 2023 tarihinde Dicle Üniversitesi Rektörlüğü Genel Sekreterliğine resmi bir dilekçe ile de başvurdu ve lojman sakinlerinin sahipsiz köpekler tarafından ısırıldığı belirtildi. Çevre illerde kuduz vakalarının artığı gerekçesinin de yer aldığı dilekçede, "Lojmanda köpek besleyenler hakkında üniversitemiz lojman yönetmeliği gerekli hükümler hakkında işlemlerin yapılması" talep edildi. Güvenlik görevlilerinin nizamiyeden içeriye köpek girişini önlemesinin istendiği dilekçenin ekinde lojmanda oturan köpeklerden şikayet ettiği belirtilen 29 sakinin dilekçesinin bulunduğu da belirtildi.

"KARAR HUKUKSUZ"

Diyarbakır Barosu Hayvan Hakları Merkezi'nden Avukat Ayten Özen, hayvanların yaşam alanlarından uzaklaştırılması için somut delillerin olmadığını belirterek genel sekreterliğe bir dilekçe sunarak itirazda bulundu.

gerekçenin ve lojman yönetiminin aldığı kararın hukuksuz olduğunu belirtilen dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Dicle Üniversitesi 27 bin dönümlük alanı kapsayan bir üniversite. Tıpkı insanlar gibi hayvanlar da yıllardır orada yaşamaya çalışıyor. Birçoğu orada doğup büyümüş hayvanlar ya da şehirde, başka yerlerde şiddete uğramış, oraya sığınmış hayvanlar. Kampüsün neredeyse her alanını bir şekilde kendilerine barınabilecekleri, beslenebilecekleri bir alan bulabilmiş hayvanlar. Uzun zamandır Dicle Üniversitesi'nde türlü türlü bahanelerle, şu anda olduğu gibi çocuklar gerekçe gösterilerek, çocukların ya da yetişkinliklerin sahip oldukları korkular, fobiler öne sürülerek hayvanlar oradan sürülmeye, genel olarak da onların deyimiyle barınaklara hapsedilmeye çalışılıyor.”

"HAYVANLAR, ÖZELLİKLE KÖPEKLER CANAVARLAŞTIRILDI"

ANKA’ya açıklamalarda bulunan Özmen, hayvanların, lojmanda bina içerisinde yaşamadığını belirterek, “Lojmanın bulunduğu alandaki toprak ve çimlik alanda yaşıyor. Dolayısıyla doğal güdüleri ile rahatlıkla girip çıkabildikleri alanlar... Bu hayvanlar, lojman sakinleri tarafından seviliyor, korunuyor. Zaten hayvanlar orada sevildikleri, korundukları ve beslenebildikleri için orada olmayı tercih ediyorlar. İddia ettikleri gibi beslemeler, çevre sağlığını etkileyebilecek üstün körü yapılmıyor. Buna rağmen ısrarla, özellikle birkaç kişinin hayvanları istememesi, belli aralıklarla hayvanların toplatılması talebi Dicle Üniversitesi kampüsünde sıklıkla gündeme gelmeye başladı. Bunun sebebinin de şu olduğunu görüyoruz, son bir kaç yıldır Türkiye'de sokaktaki hayvanlara, özellikle köpeklere yönelik yürütülen nefret politikasına düğmeye basıldı. Hayvanlar, özellikle köpekler canavarlaştırıldı. Bir saldırı olmamasına rağmen, bir hayvan hareket ederken bile saldırdığı iddia edilmeye başlandı. İnsanlar, hiç olmadıkları kadar korkutulmaya başlandılar. Bunun son meyvesini de Dicle Üniversitesi verdi.

"HAYVANLARI BESLEYEN LOJMAN SAKİNLERİ DE TEHDİT ALTINDA

"Sadece hayvanlar tehdit altında değil bu arada. Hayvanları besleyen lojman sakinleri de tehdit altında. Bu insanlar, yıllardır lojmandalar. Hayvanseverler; uygun ortamda, doğal ortamda besleme hakkına sahiptir. Bu haklarını kullanma suretiyle besleme yapıyorlar. Yönetim, hukuksuz bir takım kararlarla hem hayvanları oradan atmakla tehdit ediyor hem de bina sakinlerini yıllardır yaşadıkları evlerinden atmakla tehdit ediyorlar. Hukuksuz bir karar. Şu aşamada henüz bir karar sadece. Çünkü genel sekreterliğe yaptıkları bir başvuru var şu anda. Onun ne şekilde karara bağlanacağına dair henüz bir sonuç yok. Ola ki genel sekreterlik tarafından da bu durum kabul edilirse, bizler de hak savunucuları olarak tüm yasal süreci başlatıp, takibini de yapacağız." (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum