Dolar 18,6284
Euro 19,3110
Altın 1.051,46
BİST 4.985,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 16°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
16°C
Az Bulutlu
Per 15°C
Cum 16°C
Cts 14°C
Paz 14°C

Deva Diyarbakır; Fatura terörüne karşı halkımızın yanındayız

Deva Diyarbakır; Fatura terörüne karşı halkımızın yanındayız
12 Şubat 2022 12:49
A+
A-

Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanı Av. Cihan Ülsen, faturasını ödeyemeyen vatandaşların elektrik ve doğalgazlarının kesilmemesini sağlamak hükümetin yasal ve anayasal bir sorumluluğu olduğunu hatırlatarak, “Fatura terörüne karşı her surette halkımızın esnafımızın, üreticimizin ve çiftçimizin yanındayız” dedi.

 

 

YENİGÜN HABER – Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı elektrik ve doğalgaza yapılan zamlarla ilgili basın açıklaması yaptı. İl Başkanı Cihan Ülsen, hükümete faturalarını ödeyemeyen elektrik ve doğalgaz abonelerinin hizmetlerinin kesilmemesi çağrısında bulundu. Ülsen, “Fatura terörüne karşı her surette halkımızın esnafımızın, üreticimizin ve çiftçimizin yanındayız” dedi.

Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı’nın Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bulunan Hazal Park’ta yaptığı basın açıklamasına partililer ve vatandaşlar katıldı.

Yapılan basın açıklamasında, EPDK, 31.12.2021 tarihli 10707 sayılı Kurul Kararında ‘mesken alçak gerilimli tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama 5 kwh tüketim miktarına kadar (aylık 150 kilovat/saat) olan tüketimlere düşük kademeli tarife uygulanmasına’ şeklinde bir düzenlemenin yapılmasına karar verdiği hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi:

“31.01.2022 tarihinde ise aylık 150 kilovat olan aylık tüketim miktarı Cumhurbaşkanının kararı ile 210 kilovata çıkarılmıştır. Elektrik tarifesinde yapılan bu son düzenlemeler gerek Anayasa’nın 2., 10. ve 167. maddelerine gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 14. maddesine açıkça aykırıdır.

HAKKANIYET VE ADALET ILKELERIYLE BAĞDAŞMIYOR

Yaşamın her alanında kullanılan elektrik ve doğalgaz tüketimi insanların onurlu ve haysiyetli bir yaşam sürme hakkının temel öğelerinden biridir.  Elektrik Mühendisleri odasının bilimsel veriler ışığında yapmış olduğu tespitlere göre 4 kişilik bir aile için en az aylık 240 kilovatlık bir elektrik tüketiminin olacağı belirtilmişken, EPDK tarafından yapılmış olan tablolardaki hesaplamaların hangi bilimsel veri ve analizler ile hazırlandığı ve bu hesaplama tablolarına dayanılarak kademeli elektrik tarifelerinin ne şekilde düzenlendiği izaha muhtaçtır. Tam da bundan dolayı yapılan bu düzenlemeler hakkaniyet ve adalet ilkeleriyle bağdaşmadığı açıkça ortadadır.

ZAM, ÜRETIMIN DURMASINA, PAHALANMASINA NEDEN OLUYOR

Günümüzde enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artmakla birlikte; buna bağlı olarak evlerde kullanılan cihazların tüketimi de artmaktadır. Mesken grubuna yapılan  bu zamlı tarifenin yanı sıra asıl düşünülmesi ve üzerinde durulması gereken, bütün bir sosyal ve toplumsal hayatı ilgilendiren işyerleri ve fabrikaların kullanmış olduğu enerji girdilerinin katlanılamaz bir boyuta ulaşmasıdır. Zira üretim giderlerine yansıyan her zam, ya üretimin durmasına ya da üretilenlerin aşırı pahalanmasına sebep olmaktadır.

Üretimin yapıldığı ticarethane ve fabrikalarda elektrik zammı % 125 olarak yapılmıştır. Geçen yıla oranla bu seneki faturalar ticari işletmelerde 2.5 – 3 kat artmıştır. Zaten girdi maliyetleri ile başetmeye çalışan üreticiye, çiftçiye, sanayiciye  artan maliyetlere elektrik zammından dolayı ciddi farklar oluşmaktadır.  Örneğin bir tekstil fabrikasında elektrik faturası, Aralık ayında 8.000 TL, Ocak ayında 25.000 TL , Şubat ayında bu sayı 54.000 TL’ye çıkmıştır. Üretim yapan tesisler ve ticari işletmeler doğal olarak üretip sattıkları ürünlerin fiyatlarını bu oranda arttıracaktır. Bu da doğal olarak tüketiciyi yani halkı doğrudan etkileyecektir.

ÇİFTÇİLER ÇIKMAZIN İÇİNDE

Benzer şekilde tarımsal sulama amaçlı tesislerde de yüzde 50 ile yüzde 125 zam uygulanmıştır. Bu şekilde çiftçilerimiz ekim yapmaktan vazgeçmektedir. Bin bir zahmetle tarlasını ekip biçen ve kullandığı mazottan gübreye kadar bütün girdi maliyetlerinin artması gibi bu fahiş oranda yapılan enerji zamları çiftçiye daha çok çıkmaza sokmaktadır.

ZAMLAR GERİ ALINSIN

Hükümet son dönemlerde “ölümü gösterip sıtmaya razı etme” politikasından bir an önce vazgeçmelidir. Önce yüksek zamlar yapıp sonra binbir türlü oyunlarla indirim adı altında hiçbir karşılığı olmayan düzenlemeler yapmaktan vazgeçmeli, insanların yaşamış olduğu sorun ve sıkıntılara kulak verip, çözümü önceleyen adımlar atmalıdır.

Türkiye, eşitlik temeline dayanan bir sosyal hukuk devletidir.  Hükümete bu devletin bir sosyal devlet olduğu gerçeğini hatırlatarak, hükümet eliyle halkın cebine ve canına kast eden soygunun bir diğer adı olan elektrik  ve doğalgaz faturalarındaki bu fahiş zamları geri almasını istiyor ve bunu talep ediyoruz.  Halkımızın, esnafımızın, çiftçimizin en tabi hakkı olan enerjinin ulaşılabilir, makul ve vatandaşlar tarafından ödenebilir olmalıdır. İnsanların haysiyetli ve onurlu bir yaşam sürmek hakkına yapılan zamlar bir an önce geri alınmalıdır. Aksi taktirde geri dönüşü olmayan sosyal tahribatların topluma faturası katlanılamaz derece ağır olacaktır..

ESNAFIMIZIN, ÜRETICIMIZIN VE ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ

Bu süreçte faturasını ödeyemeyen vatandaşlarımızın elektrik ve doğalgazlarının kesilmemesini sağlamak hükümetin yasal ve anayasal bir sorumluluğudur. Faturasını ödeyemeyen vatandaşların enerjilerini kesmek yasal olarak mümkün değildir. Deva Partisi Diyarbakır il başkanlığı olarak fatura terörüne karşı her surette halkımızın esnafımızın, üreticimizin ve çiftçimizin yanında olduğumuzu açıkça belirtiyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.