Çözüm bulunmazsa çiftçiliği bırakacağız

Çözüm bulunmazsa çiftçiliği bırakacağız
Mısır üreticileri, belirlenen alım fiyatının artırılmasını talep ederek, sorunun çözülmemesi durumunda çiftçiliği bırakacaklarını söyledi.

Diyarbakır çiftçilerin yüzde 65’inin yöneldiği mısır hasadına az kaldı. Mısır üreticileri, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından tonu için 6 bin TL fiyat belirlenmesine tepki gösterdi. Geçtiğimiz yıl tonu 5 bin 700 TL olan mısır, bu yıl üreticiye 8 bin 557’ye mal oldu. Hem mısır üreticileri hem Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, TMO’nun belirlediği fiyatın çiftçiyi mağdur ettiğini söyledi.

‘MISIR ÜRETİCİLERİ KAN AĞLIYOR’
Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre, İskenderoğlu, mısır üreticilerinin kan ağladığını belirterek, çiftçinin 2022 yılında bir torba tohum mısırı 450 TL’ye aldığını, 2023 yılında ise bu fiyatın bin 150 TL olduğuna dikkat çekti. İskenderoğlu, “Geçen yıl mazotun litresi 19 TL iken, şuanda litresi 40 TL. Gübre ücretleri 9 bin TL ‘den 19 bin TL’ye çıktı. İlaçta da dışarıya mahkûm durumdayız. Bunun üzerine TMO’nun komik fiyatlar vermesi inanılır gibi değil, şuan serbest piyasada mısır maliyeti ise 4 bin 800 TL, bu durumda yurtdışındaki çiftçilerin ekmeğine yağ sürmek gibi bir şey” dedi.

‘TARIM POLİTİKASI DEĞİŞMELİ’
Tarım politikasının bir an önce değişmesi gerektiğinin altını çizen İskenderoğlu, “Önemli bir strateji uygulayıp, ekim politikasından tutun destekleme politikalarının tamamının değişmesi ve tarım alanın bir revizyon görmesi gerekiyor. Çiftçi yanlış alım politikalarıyla geçen yıl 5 bin 600 TL’ye aldığı mısırı zamanında piyasaya sürmedi. Şu an Diyarbakır’da 175 bin ton lisanslı depolarda 2022 yılının mısırı var. Şimdi 2022 yılının mısırı varken, 2023 yılının mısırı nasıl depolanacak. Diyarbakır’ın toplam hacmi 350 bin ton, bu deponun yarısı geçen yılın mısırı ve diğer geri kalanı ise buğdayla doldurulmuş durumda ve şuan depolarda yer yok. Bununla birlikte açıklanan fiyatlar çiftçiyi hem üzmüş hem de kızdırmıştır. Tarım Bakanlığından talebimiz, fiyatları revize ederek, mısır üretim pirimi olarak da ton başı bin TL vererek, 10 bin TL’ye tamamlanmalıdır” diye belirtti.

‘İKİ YILA ÇİFTÇİLİK ORTADAN KALKAR’
Yenişehir ilçesine bağlı kırsal Gözelköy mahallesinde mısır üreticiliği yapan çiftçiler de mısır fiyatlarından dert yandı. 38 yıldır çiftçilik yaptığını belirten Şevket Baran (71), “Geçen yıl mısırı 5 bin 700 TL’ye sattık. Gübrenin fiyatı geçen yıl 12 TL’ydi, bu yıl 16 TL olmuş. Çiftçiler gübre, mazot, ilaç, sulama parasını nasıl verecek. Bunları ödese, çiftçinin elinde bir şey kalmıyor. Zamanında bir kilo buğday satıp bir litre mazot alıyorduk. Şimdi 8 kilo mısır satsak, bir litre mazot alamıyorsun. Gübre, ilaç, her şey katlanmış. Çiftçinin malı ölmüş. Eğer bir çare bulunmazsa, iki yıla çiftçilik ortadan kalkar” diye konuştu.

GÜBRE PAHALI, MISIR UCUZ
TMO’nun belirlediği fiyata tepki gösteren Mehmetşah Obuz (56), “30 yıldır sabahtan akşama kadar bu işi yapıyorum. Elimizde hiçbir şey yok. Gübre çok pahalı, mısır fiyatı çok ucuz artık buna bir çare bulsunlar. Çünkü böyle devam ederse bu işi bırakacağız” şeklinde konuştu.

Artan mazot, gübre fiyatlarından dert yanan 30 yaşındaki çiftçi Ali Baran, “Böyle devam ederse çiftçiliği bırakacağız. Devleti yönetenlerin buna el atması lazım, çünkü bir ülkede çiftçilik ölürse, her şey biter. Eğer yönetemiyorlarsa, cumhurbaşkanının bu görevi bırakması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

MASRAF YÜKSEK, GELİR DÜŞÜK
Çiftçilik yapmanın artık çok zor olduğunu ifade eden Hamza Özateş (34), “Yaptığımız masraflar çok yüksek, gelirlerimiz ise çok düşük olduğu için bu işi bırakma aşamasına geldik. Bu şartlar altında para kazanmamız mümkün değil, Tarım Bakanlığındaki yöneticilerin buna bir an önce el atması gerekiyor. Bu fiyatları düzeltmiyorlarsa, derhal işten atılmaları gerekiyor” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.