CHP Diyarbakır İl Başkanı Atik: Memur ve emekli  zammı yetersiz

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YENİGÜN HABER Diyarbakır CHP İl Başkanlığı, memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 30’luk zamma ilişkin CHP Diyarbakır İl Binası önünde basın açıklaması yaptı. Burada konuşan CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik, memur ve emekli zammının yetersiz olduğunu söyledi.

CHP Diyarbakır İl yöneticileri, SES Eşbaşkanı Yıldız Orak Ok, Eğitim-Sen 1 No’lu şube Eşbaşkanları Zülküf Güneş ile Emine Akşay, KESK dönem sözcüsü Yılmaz Tekin, BES Şube Başkanı Yusuf Karatay katıldığı basın açıklamasını CHP Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Atik okudu.

Atik şunları söyledi;

“TÜİK’in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından 3 Ocak Salı günü, memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AKP Genel Başkanı’nın lütfüymüş gibi artış oranı yüzde 25 olarak açıklandı.Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ‘Siz sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışın hesabını vereceksiniz’ diye tepki gösterince Saray 4 Ocak Çarşamba günü artış oranını yüzde 30‘a yükseltmek zorunda kaldı. Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30’a yükseltildi.”

SEFALET ARTIŞI

“Yüzde 30’Iuk sefalet artışının 15,40 puanı, yani yarısından fazlası TÜİK’in makyajlı 6 aylık enflasyon verisinden oluşmaktadır” diyen Atik, Erdoğan’ın sadaka verircesine yaptığı ve müjde olarak sunmaya çalıştığı artış ise bu oranı ikiye dahi katlamamıştır. Tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz: Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarının çalışan arımızın ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14,6’dan ibarettir” dedi.

AÇLIK SINIRININ ALTINDAEMEKLİ AYLIĞI

Türkiye’de 13,9 milyon emekli ve dul yetimin 8 milyonuna yakını asgari ücretin altında aylık aldığını ifade eden Atik, “SGK‘nın son verilerine göre ülkemizde 4 milyon 84 bin dul yetim aylığı alan vatandaşımız bulunuyor. Dul ve yetimlerimizin kimisi aylık 800 TL ile kimisi 1000 ile bin 500 TL ile geçinmek zorunda bırakılmaktadır. AKP Genel Başkanı açlık sınırının Aralık itibariyle 8 bin 130 TL olduğu ülkemizde, 5 bin 500 TL emekli aylığı vermekle övünüyor. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifini ise reddediyor. Neden? Çünkü Saray ülkenin kaynaklarını, hazinesini; kimi üç, kimi dört, kimi ise beş yerden maaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine, 5’li çeteye, ballı müteahhitlere aktarıyor.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP Diyarbakır İl Başkanı Atik: Memur ve emekli  zammı yetersiz
Bizi Takip Edin