Bölgedeki tüm depremler Diyarbakır'ı etkiler

Bölgedeki tüm depremler Diyarbakır'ı etkiler
Jeolog Profesör Doktor Naci Görür, Diyarbakır’da düzenlenen Deprem Çalıştayı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Profesör Görür, bölgedeki tüm depremlerin Diyarbakır'ı etkileyeceğini söyledi.

RECEP ÇALIŞKAN/YENİGÜN HABER – 6 Şubat depremlerinden etkilenen Diyarbakır’da Depreme Dirençli Kentler Diyarbakır Çalıştayı düzenlendi.

Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası (TMMOB) Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGUNSİFED), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve Diyarbakır Mermerciler ve Madenciler Odası’nın işbirliği ile hazırlanan Çalıştay Diyarbakır’da yapıldı.

gorurnaci.jpg

Diyarbakır'da Depreme Dirençli Kentler Diyarbakır Çalıştayı'nda konuşan Jeolog Naci Görür bölgedeki tüm depremlerin Diyarbakır'ı etkileyeceğini söyledi.

DEPREM POPÜLİZMİNİN ÖNÜNE GEÇMEYELİZ

Çalıştayda konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, "Depremden tam 1 saat sonra Diyarbakır’da yıkılan 6 binanın önüne iş makinelerini ulaştırdık. Depremi engelleme şansımız yok depremle yaşamayı öğrenmeliyiz. Deprem sonrası yaklaşık 9 gün boyunca kent için tüm sivil toplum kuruluşları ile neler yapılır istişaresinde bulunduk. 2 konuda hala ders alamadık. Depremle ilgili bir bilinç oluşturamadık. Bu tür çalıştaylar önemli ve bu çalıştayın raporlarını topluma yansıtmalıyız. Bu tür çalıştayların artması ve Deprem popülizminin önüne geçmeliyiz." açıklamalarında bulundu.

mehmetkaya-dtso.jpg

DİYARBAKIR BÖLGEDE OLUŞACAK HER DEPREMDEN ETKİLENİR

Jeolog Naci Görür ise "Güneydoğu'da 50 bin insan kaybettik. Bu ülkenin deprem gerçeği var. Ülkenin her metrekaresi 7 ve üzeri deprem oluşturabilecek bir potansiyele sahip. Her an deprem olabilir. 13 milyon senedir devam ediyor ve milyonlarca yıl daha devam edecek. Bizim isteğimiz Diyarbakılılardan Diyarbakır’da deprem direnci olan bir partiye oy vermeleri.

Depreme dirençli bir şehir olması gerek. Ciddi bir çalışma ile depremden önce önlem alınabilirdi ve bu kadar insan hayatını kaybetti. Bitlis Zagros bindirme kuşağı üzerinde yer alıyor bu kuşak. Levha sınırları deprem üretirler. Doğu Anadolu Fayında ki her deprem ve Bitlis Zagros kuşağı fayında ki her depremin Diyarbakır'ı etkileyeceğini düşünüyorum. 06 Şubat'ta Diyarbakır’ın bu kadar depremden etkilenmesinin nedeni zemin etüdünün düzgün yapılmamasıdır. Diyarbakır büyük afetlere uğrayacak bir coğrafyada değil. Binalar sağlam olsaydı Diyarbakır bu depremden çok etkilenmezdi.

HÜKÜMET DEPREM FONU OLUŞTURMALI

Görür, Diyarbakır’ın kendi coğrafyasında bir deprem yaşamadığını ve komşu depremlerle sarsıldığını belirterek şunları söyledi.

"Hükümete tavsiyem bir fon oluşturun ve öncekiler gibi olmasın. Mesela Diyarbakırlı bir vatandaş evini depreme dirençli bir hale getirmesi için bankadan kredi çekebilmeli. Şu an vatandaş bunu yapamıyor. Hükümetin bunu sağlaması gerek. Belediye Başkanının deprem konusunda eğitimli olması gerek. Seçilen kişinin Belediye Başkanı olarak görev yapması gerek. Bizimde deprem ile ilgili bilgilerimizin olması gerek. Kaçak göçek binalardan uzak durmalıyız. Bu kentte yaşıyor isek bunları yapmamalıyız. Güneydoğu'ya senelerce uyarı da bulundum deprem geliyor dedim kimse beni dinlemedi. Dilimde tüy bitti. " ifadelerini kullandı.

Çalıştay yapılan konuşma ve sunumlarla devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.