BİM, Diyarbakır’da 41 çalışanı işten çıkardı

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BİM’in Diyarbakır’daki çeşitli mağazalarında görev yapan 41 işçi sözleşmeleri tek taraflı feshedilerek  işten çıkarıldı.

Türkiye’nin en büyük zincir marketleri arasında yer alan BİM, Diyarbakır’da 41 kişiyi işten çıkardı. Kentte yaklaşık 80 şubesi bulunan BİM Diyarbakır Şube Müdürlüğü’nün 41 işçinin iş akdini tek taraflı olarak feshettiği, tazminat ödememek için de İş Kanunu’nun 49. Maddesi olan ‘İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi’ gerekçesini öne sürdüğü öğrenildi. Kendilerine mobbing uygulandığını, mesai farklarının ödenmediğini ve zorla savunma imzalattırıldığını öne süren işçiler, yaşanan haksızlığın giderilmesi ve işe iade için yargı yoluna başvurma kararı aldı.

HİÇBİR MADDİ HAK ÖDENMEDİ

31 Ocak günü işlerine son verildiğini anlatan Aziz Karakaş, hiçbir maddi haklarının ödenmediğini söyledi. Karakaş, “31 Ocak itibariyle bağlı olduğumuz Pazarlama Müdürlüğü Bölgesi’ne bağlı 4 mağaza müdürü, 3 mağaza müdür yardımcısı olmak üzere 41 arkadaşımız işten çıkarıldı. Mağaza envanterleri (sayım açığı) kötü olması gerekçe gösterilerek, çalışanların iş akdini 49. maddeye dayandırarak tek taraflı fesih gerçekleştirmişler. Hiç bir maddi hakkımızı veremeden ve 2023 Ocak ayı maaşlarımızı da yine hiç bir hukuki dayanağı olmadan 2022 Aralık ayının maaşına eş değer olarak yanı zamsız olarak verdiler” dedi.

“MOBBİNG UYGULADILAR”

BİM tarafından kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmediklerini aktaran Karakaş, ayrıca işçilere mobbinge uygulandığını öne sürdü. İş Kanunu’nun 49. Maddesi’nde “İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi” ifadelerinin yer aldığını hatırlatan Karakaş, yargı yoluna başvuracaklarını söyledi. Aziz Karakaş, şöyle devam etti:

“Biz bu maddenin içeriğinde bulunan suçlamayı kabul etmiyoruz. Bizler çalıştığımız süre de bize verilen görev ve sorumluluklarımızı harfiyen yerine getirdik. Ama şirketimizin Diyarbakır’daki üst kademe yöneticileri biz mağaza yönetici ve çalışanlarına sürekli mobbing uyguladılar. Envanter sonuçları kötü geldiğinde zorla savunma ve ihtarname imzalattılar. Bizi mesai saatlerimizden daha fazla çalıştırdılar. Ama ay sonu mevcut çalıma programında hep 195 saat gösterdiler ve imzalattılar. Resmi tatillerde bizleri 12 iki saat çalıştırarak bizlere yarım gün mesai parası verdiler. Sendikalara üye olmamız engellendi. Biz mağdurların tüm Türkiye ve özellikle Diyarbakır’daki vatandaşlarımızdan ricamızdır. Lütfen bu haksızlığa ortak olmayın. Alışverişlerinizi BİM şubelerinden yapmayınız.” (Haber Merkezi)

 

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BİM, Diyarbakır’da 41 çalışanı işten çıkardı
Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin