Başvurular başladı; Diyarbakır'da personel alımı yapılacak

Başvurular başladı; Diyarbakır'da personel alımı yapılacak
Diyarbakır Valiliği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında işçi alımı yapılacağını duyurdu.

AHMET BARAN/YENİGÜN HABER - Diyarbakır Valiliği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Toplum Yararına Program (TYP) Yönetmeliği çerçevesinde 25 işçi alınacağını duyurdu.
Diyarbakır Valiliği , Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yurtlarında çalıştırılmak üzere işçi alınacağını duyurdu.
Diyarbakır Valiliğinin internet sitesinden duyurduğu ilana göre 10'u kadın, 15'i erkek olmak toplam 25 işçi alınacak.
Program, 02.10.2023 tarihinden başlayıp 30.06.2024 tarihinde sonlanacak şekilde 9 ay sürecek.
İşe alınacaklar, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtlarda çalışacaklar.
ALIMLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?
TYP’lere başvurular 05.09.2023 Salı günü başlayıp, 09.09.2023 Cumartesi günü sona erecek şekilde 5 gün olacaktır.
Başvurular Kuruma gelmeden E-Devlet üzerinden, ALO 170 üzerinden ya da https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak yapılacaktır.
Seçim Yöntemi: 20.09.2023 tarihinde Elektronik Noter Kurası olarak icra edilecektir.
İlimize bağlı merkez ilçeler (Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir) nezdinde açılan ve 05.09.2023-09.09.2023 tarihleri arasında başvurusu alınacak TYP’lere 18 yaş üstü vatandaşlarımız başvuru yapabilecek ve erkek başvuru sahipleri için 35 yaşını doldurma koşulu aranmayacaktır.
TYP yönetmeliğinin 8. Maddesine istinaden yapılacak SGK sorguları esnasında 4/a, 4/c sigortalılığı bulunan, emeklilik kaydı bulunan ve vergi mükellefiyeti bulunan kişiler katılımcı olarak seçilse dahi TYP’den yararlanamaz.
TYP Yönetmeliğinin 10. ve Geçici 2. Maddeleri uyarınca TYP’lerden 27.09 2017 tarihinden sonra azami 270 gün ve üstünde yararlananlar TYP’lere başvuramaz, katılımcı olarak seçilemez. Bu süreyi mevcut TYP’lerde tamamlayanların programla ilişikleri kesilir.
TYP’ye müracaat edenler başvuru süresi içerisinde başvurularını iptal edebilecektir. İptal işlemi kişinin internet üzerinden sisteme kendi şifresiyle girmesi ile mümkün olacaktır.
TYP’lere; Adres Kayıt Sisteminde (AKS) aynı hanede oturan kişilerden başvuru şartlarını taşıyan herkes başvuru yapabilecek, daha önceki projelerde çalışan hanehalkı da dahil olmak üzere ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir. Aynı haneden başvuru yapan kişilerin başvuru tarihine en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışması sonucu elde ettikleri gelirler toplamının asgari ücretin 1,5 katını aşması durumunda bu hanede oturanlardan hiçbiri TYP’ye katılamaz. (Hanehalkının belgelenebilen aylık net geliri 17.103,48 TL’yi aşıyorsa, brüt geliri 20.121,75 TL’yi aşıyorsa.
SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Noter kurası neticesinde oluşan listeler nihai liste olmayıp, Yüklenici (Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü) ve İŞKUR tarafında gerekli inceleme ve kontrol işlemleri (Adres, SGK sigortalılık, emeklilik ve vergi mükellefiyeti sorguları, Gelir Tespiti, Katılımcı Geçmiş sorguları ve Kursiyer Geçmişleri sorguları) sonrasında listeler kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan program başlatılmayacaktır.
Nihai Listelerin açıklanması için öngörülen tarih, 26 Eylül 2023’tür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum