“Abdullah Zeydan ile ilgili alınan karar demokrasiye müdahale girişimidir”

“Abdullah Zeydan ile ilgili alınan karar demokrasiye müdahale girişimidir”
Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı'nca alınmasına ilişkin Diyarbakır Barosu Başkan ve Zeydan’ın avukatı düzenledikleri basın açıklamasıyla, kararın hukuki olmadığını ifade etti.

Mahsun KARA/YENİGÜN HABER - 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokrasi ve Eşitlik Partisi’nin (DEM Parti) Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’a ilişkin önceki mahkumiyeti nedeniyle Adalet Bakanlığı tarafından memnu haklarının alındı. Adalet Bakanlığı’nın karara ilişkin Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve Abdullah Zeydan’ın avukatı Mahsuni Kahraman, düzenledikleri basın açıklamasıyla karara tepkilerini dile getirdi.

‘MESAİ BİTİMİNE 5 DAKİKA KALA ADLİ SİCİL KAYDINA MEMNU HAKLARININ KALDIRILDIĞI KARARI İŞLENİYOR’

Baro Başkanı Nahit Eren, Abdullah Zeydan’a yönelik alınan bu kararın yargı eliyle demokrasiye müdahale girişimi olduğunu söyledi. Kararın usulsüzce alındığını aktaran Eren, “Son 2 yıldır bölgede birçok belediyeye kayyım atanarak, seçmen iradesini gasp edildiğini çok iyi biliyoruz. Türkiye’de bu uygulamanın demokrasiye bir darbe olduğunu ve bu uygulamanın terk edilmesi gerektiği yıllardır dile getiriliyor. Ama maalesef aynı anlayış varlığını sürdürmek istiyor. Bunu da yargıyı aracı kılarak, yapmaya çalışıyor. Dün itibarıyla Van’da aday olan ve seçimi başarılı bir şekilde neticelendiren Abdullah Zeydan’a ilişkin, sisteme Cuma günü ki alınan kararlardan da çok net bir şekilde görebiliyoruz. Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başvurusuyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi 4 Nisan 2023 yılında vermiş olduğu memnu haklarının iadesi kararını aynı gün mahkeme heyeti toplanıp, daha önce verilen kararı kaldırıyor. Mesai bitimine 5 dakika kala adli sicil kaydına memnu haklarının kaldırıldığı kararı işleniyor. Dün itibarıyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne Van İl Seçim Kurulu’ndan dosya ve karar yazısı istemi geldi. Bu da bize neyi gösteriyor? Anlaşılan adaylardan birinin Van’da itirazda bulunduğunu gösteriyor. Bu talep, bizler açısından organize edilip, daha önce hazırlanmış seçim sonuçlarına müdahaledir. Bu açık bir yargı eliyle demokrasiye müdahale girişimidir. Van İl Seçim Kurulu’na çağrıda bulunuyoruz, alınan karar hukuksuz bir karardır. Usul kuralları çiğnenerek alınan bir karardır. Abdullah Zeydan, adaylık başvurusu yaptığı dönemde adli sicil kaydı temiz olan ve adli sicil kaydında memnu haklarının iade edilmesine ilişkin kararın işlenmişti” dedi.

‘BUNUN ELBETTE SİYASİ BİR SONUCU OLACAKTIR’

Eren’in ardından söz alan avukat Mahsuni Kahraman, Adalet Bakanlığı’nın aldığı kararın siyasi olduğunu belirtti. Zeydan ile ilgili alınan kararın diğer seçilmiş belediye başkanlarına yönelik de yapılabileceği kaygısı taşıdıklarını ifade eden Kahraman, şunları söyledi:
“Türkiye’de hukuk ortadan kalkmıştır. Türkiye’de hiç kimsenin ne seçmenin ne de seçilmişin hukuki güvenliği yoktur. Türkiye’de hukuk belirsiz ve öngörülü olmaktan çıkmıştır. Ne kazanılmış haklara ne de kesinleşmiş hukuk kaidelerine uyulmamaktadır. Bugün alınan karar sadece Sayın Zeydan’a ilişkin olduğunu düşünmüyorum. Önceden alınmış bir karardır. Bu tarz bir komplonun seçilen diğer belediye başkanı ve meclis üyeleri için de yapılabileceğini düşünüyorum. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde YSK nezdinde yapılacak itirazlar bütün bunlar anlaşılır. Bu karar cumhuriyet tarihinde bir ilktir. İlk kez bir mahkeme, temyiz kanun yoluna tabi kararını bizzat bir savcılığın başvurusu üzerine kaldırılıyor. Bütün hukuk kuralları çiğnenerek yapılan bu uygulama kabul edilemez. Bunun elbette siyasi bir sonucu olacaktır. Adalet Bakanlığı’nın Sayın Zeydan’a yönelik aldığı karara itirazı yapacağız.”

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.