Diyarbakır Yenigün

Diyarbakır sokaklarında ‘korona gerginliği!’

Diyarbakır sokaklarında ‘korona gerginliği!’
26 Mart 2020 - 12:40

Koronavirüs salgını hızla yayılırken, Diyarbakır sokakları hem kalabalık hem de çok gergin. Salgına karşı “evinizde kalın” çağrıları sokakta karşılık bulmazken, vatandaşlar, devletin kira ve faturalara bir çözüm bulmasını talep ediyor

DİYARBAKIR YENİGÜN – Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Bir çok ülkede sosyal izolasyon, sokağa çıkma yasakları, seyahatlerin kısıtlanması gibi uygulamalar hayatı durma noktasına getirmiş durumda. Birçok şehirde olduğu gibi Diyarbakır’da da panik havası hissediliyor. Endişe, korku ve tedirginliğin olduğu kentte, salgını hafife alan ve “beni etkilemez” diyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Caddeler ve parklarda, uyarılara rağmen kalabalıkların olduğu, sosyal mesafe kuralına uyulmadığı gözleniyor. Virüsün ciddiyeti tüm dünyada kendini belirgin olarak gösterse de Diyarbakırlıların bu durumu hafife aldıkları görülüyor. Salgın öncesinde zaten belirgin olarak hayatın her alanında hissedilen ekonomik sıkıntılar, salgınla beraber etkisini arttırdı. Neredeyse tüm ticari faaliyetlerin askıya alınması beraberinde bir yığın işsiz yaratmış durumda. Salgına karşı “evinizde kalın” çağrıları ise sokakta karşılık bulmuyor. Hayatını idame ettirmek zorunda kalan birçok vatandaş, bu çağrılara “evden çıkmazsak açlıktan ölürüz” diyerek tepki gösteriyor.

Kira ve faturalara çözün talebi!

Kentte temizlik ürünlerine yönelik stokçuluk, salgınla mücadele etme noktasında vatandaşları zorluyor.  Öte yandan maske ve eldiven fiyatlarındaki artış nedeniyle bir çok vatandaş, kağıt mendil kullanarak virüsten korunmaya çalışıyor.

Kentin sokaklarında kamerayı görenler genelde konuşmamayı tercih ederken, kimi vatandaş ta taleplerini kamerasız dile getiriyor. Vatandaşlar, işe gidemediklerini, bundan dolayı geçim sıkıntısı çektiklerini belirterek, devletin kira ve faturalara bir çözüm bulmasını talep ediyor. Bu talebi dile getirenlerden biri de 24 yaşındaki Okan Işık.  Diyarbakır halkının zaten yoksul olduğunu, ev kiraları ve faturaları ödemek için insanların çalışmak zorunda kaldıklarını belirten Işık, “Evde kalın diyorlar. Ancak vatandaşa maddi bir destek sağlanmıyor. Oradan konuşmak kolay. O konuşanlar gelsin bir gün bizim yaşadığımız hayatı yaşasınlar. Çıldırırlar” dedi.

‘Evde kalmak çözüm değil’

Sık sık vatandaşlara evde kalmalarına yönelik çağrı yapan yetkililere tepki gösteren Musa Çetin (45) adlı vatandaş ise, virüse karşı önlem almadığını belirterek, “Maddi bir destek olsaydı, bu zamanları en az zararla kapatırdık. Ancak halkımız fakir. İş yok. Evden çıkmayın diyorlar. O zaman ihtiyaçlarımızı eve getirsinler. Faturaları ödeyemiyoruz. Faturaları en azından bir müddet durdurmalılar” şeklinde konuştu. Vatandaşlardan Ezvar Alioğlu (22) ise koronavirüs hastalığının aşısı bulunmadan evlere kapanmanın veya işletmeleri kapatmanın çözüm olmadığını savundu. Alioğlu, “Bize evinizde kalın, temizlik yapın diyorlar ama insanların geçim sıkıntısı var, mağdurlar ve sokakta kalıyorlar. Onlar ne yapacak?  İşten ayrılın dedi, ayrıldık. Allah belanızı versin, insanlar aç, insanlar mağdur, sokakta yaşıyorlar. Oradan konuşmak kolay, siz gelin sokakta kalın.  Yeşil kartlılara yardım ediyorlar. Sigortalılar ne yapsın, evde oturup dua mı etsin?  Bu nasıl adalet, adalet yok. Allah’a hesap zamanında bakalım nereye kaçacaklar” ifadelerini kullandı. (Mezopotamya Ajans)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım