Dolar 13,5018
Euro 15,2544
Altın 802,10
BİST 1.945,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 3°C
Hafif Yağmurlu
Diyarbakır
3°C
Hafif Yağmurlu
Per 4°C
Cum 2°C
Cts 2°C
Paz 5°C

Diyarbakır kamu hastanelerinde MR raporlamalarında yanlış teşhis iddiası

Diyarbakır kamu hastanelerinde MR raporlamalarında yanlış teşhis iddiası
14.06.2021
A+
A-

Kamu hastanelerinde hizmet alımı ihalesi alan firmanın BT-MR görüntülerini raporlayan doktor bulundurmadığı için birçok hastaya yanlış teşhis konulduğu ddia edildi. Yaklaşık 2 yıl devam eden ve 6 defa tutanak ve para cezası işlemine rağmen söz konusu firmanın sözleşmesi iptal edilmedi. İl Sağlık Müdürlüğü ise iptal istemi ile ilgili yazının iptalini istedi.

 

YENİGÜN HABER – Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından iki kamu hastanesi için gerçekleştirilen 21 ay süreli BT-MR görüntüleme hizmet alım işi ihalesini alan medikal firma BT-MR görüntülerini raporlayan doktor bulundurma ve sözleşmeye uygun yazımsal donanıma sahip olması yükümlülüğünü yerine getirmediği için birçok hasta mağdur oldu.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’ndeki BT-MR sonuçlarını telefon üzerinden başka doktorlar tarafından raporlaştırıldı. Sağlıklı raporlama işi yapılamadığı için bu dönemde birçok hastaya yanlış teşhis konuldu. Firmanın yükümlüğünü yerine getirmediği için 2018’de 3, 2019’de 2 ve 2020’de 1 tutanağa ve bir de cezai işleme rağmen sözleşmesi feshedilmediği gibi Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü, sözleşme feshinin iptalini isteyen yazının geriye dönük bir işlemle iptalini istediği idia edildi.

Tutanaklara rağmen sözleşme fesh edilmedi

Firmanın sözleşmeden doğan yükümlüğünü yerine getirmemesi radyoloji birimi tarafından tutanak altına alındı.Dönemin Radyoloji Genel Sorumlusu, Radyoloji Birim Sorumlusu ve Radyoloji Biriminden Sorumlu Radyoloji Uzmanı Doktor tarafından hazırlanan tutanakta, “…. Yapmış olduğumuz denetimde yüklenici Kardelen LTD hizmet alımı firması ile ilgili 5.5.2019 tutanakta, 10.12.2018 tutanakta, 21.12.2018 tutanakta, 07.11.2018 tarihlerinde tutulan tutanaklarda belirtilen eksikliklerin giderilmediği ve (1.5 Tesla MR cihazı ve 128 kesitli BT cihazında taahhüt ettikleri kardiyak çekim protokolü ve uygun yazımsal donanımın olmadığı ve MR-BT çekim sonuçlarını raporlayan doktorun bulunmadığı) raporlama işleminin tele radyoloji yolu ile yapıldığı tarafımızca tespit edilmiştir.” İfadelerine yer verildi.

MR-BT çekim sonuçlarını raporlayan doktorun bulunmadığı için raporlama işleminin tele radyoloji yolu ile yapılması nedeniyle birçok hastaya yanlış teşhis konulduğu belirtilirken  Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü firmanın sözleşmesinin feshi kendisine bildirilen 6 tutanağa rağmen harekete geçemedi. Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi yetkilileri firmanın yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle sözleşmesinin feshini istedi. Ancak bu istem İl Sağlık Müdürlüğünde yerine getirilmediği gibi sözleşmenin feshini isteyen yazının iptal edilmesini istedi.

mr-cihaz

2 bin 889 TL para cezası kesildi

Bunun üzerine firmanın yükümlüğünü yerine getirmemesi nedeniyle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri söz konusu firmanın sözleşmedeki yükümlüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle Hastane yetkilileri yasal düzenlemeye dayanarak yaptırım olarak ihale bedelinin binde 5’ine denk gelen para cezası kesti. Yetkililer, 5 milyon 779 bin 996 TL’lik ihalenin yasal olarak binde beşine denk gelen 2 bin 889 TL cezası kesti.

Hastane talep etti, Sağlık Müdürlüğü işlem yapmadı

Yaklaşık 2 yıl boyunca yükümlüğünü yerine getirmeyen firmanın sözleşmesinin feshi ve firmanın teminat olarak yatırdığı 600 bin TL’nin irat edilmesi için Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri 20 Ocak 2020’de bildirimde bulundu. Ancak İl Sağlık Müdürlüğü, gelen talep yazısını bir hafta bekleterek işlem yapmadı. Yazı bekletildiği bir hafta içinde firma 27 Ocak 2020’de MR-BT sonuçlarını raporlayan bir doktoru işe alarak sigorta girişini yaptı. Bunun üzerine İl Sağlık Müdürlüğü yasal olmadığı halde 3 Şubat 2020’de geriye dönük bir işlem isteyerek firmanın yükümlülüğünü yerine getirdiğini ve 20 Ocak 2020 tarihli sözleşme feshi talepli yazının iptali istemiyle Gazi Yaşargil Hastanesine yazı yazdı.

Fesih yazısının iptaline ilişkin yazıda doktorun, sözleşmesinin iptal istemi yazısından sonra atandığına işaret ederek yanıt veren Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Erkan Baysal, hileli atamayı şu ifadelerle anlattı:

“İl Sağlık Müdürlüğümüzce ihalesi yapılan 2018/241208 İKN’li ‘SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi 21 Ay Süreli BT-MR Görüntüleme Hizmet Alım İşi’ yüklenici firma ‘Kardelen Medikal’in BT-MR sonuçlarını raporlayan doktorun bulundurmaması nedeni ile ilgi (b) tarih ve sayılı yazı ile sözleşme feshi talep edilmiştir. Ancak yüklenici firma 27.1.2020 tarihi itibari ile ilgili iş kapsamında kurumumuzda BT-MR sonuçlarını raporlayan doktoru bulundurduğuna dair sigortalı işe giriş bildirgesi belgesi yazımız ekinde sunulmuş olup; ilgili (b) tarihli ve sayılı yazı ile tarafımıza bildiren sözleşme feshi talebimizin iptal edilmesi hususunda… ” (Haber Merkezi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.