Dolar 13,5280
Euro 15,3363
Altın 789,73
BİST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 0°C
Karla Karışık Yağmurlu
Diyarbakır
0°C
Karla Karışık Yağmurlu
Çar 0°C
Per -2°C
Cum -2°C
Cts 1°C

Diyarbakır DEVA: Ekmeğimizle oynamayın

Diyarbakır DEVA: Ekmeğimizle oynamayın

Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek; “Ekmeğin olmazsa olmaz olduğu gerçeği artık iktidarın vatandaşların ekmeği ile oynadığının açık bir kanıtıdır. İnsanların kuru ekmeğe talim edilmeye çalışıldığı bu zamanda biz de buradan iktidar sesleniyoruz: Ekmeğimizle oynamayın artık!”

YENİGÜN HABER – DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, Diyarbakır’da ekmeğe yapılan zam artışına dikkat çekmek için parti binasında acil durum kutusuna ekmek koyarak üstüne “  Zor zamanlar mı? Acil durumda kırın” yazısı yazarak basın açıklaması düzenledi.

Verileri nerede temin ediyorsunuz?

Açıklamada, TÜİK’in güvenirliğini yetirmiş olduğu vurgulanarak;  “Geçtiğimiz günlerde, Türkiye İstatistik Kurumu’nun ( TUİK ) verdiği makyajlı verilerine göre yıllık enflasyon oranı %21,31 olarak açıklanmıştır. Bu verilerin gerçekleri yansıtmadığı herkesin malumu olmasına rağmen artık güvenirliğini yitirmiş olan TÜİK’in bizlerle alay edercesine açıkladığı bu veriler çarşıda, sokakta, pazarda ve mutfaklardaki yangını görmezden gelmekten başka bir anlam taşımamaktadır. Açıklanan bu oranların nasıl ve ne şekilde tespit edildiği, hangi bilimsel verilerin kullanıldığı, denetime açık bir şekilde ortaya konulması ve açıklanması gerekirken hem bu veriler saklanmakta hem de açıklama isteyen muhalefet partilerine cevap verilmemekte, kurumdan dahi içeri girmelerine müsaade edilmemektedir. Tam da bundan dolayı buradan yetkililere sesleniyoruz: Enflasyon oranını bu kadar düşük bulduğunuz verileri ve bu verileri nerelerden temin ettiğinizi bizlerle paylaşın, sizin alışveriş yaptığınız marketlerden pazarlardan bizler de alışveriş yapmak istiyoruz. Madem bu kadar ucuza alışveriş yapılabiliyor, madem herkesin en büyük sıkıntısı bu o zaman bu verileri ve bu yerleri halkımızla paylaşın!” ” ifadeleri kullanıldı.

İktidar insanların ekmeğiyle oynuyor

Ekonominin kötüye gidişinin, yönetimden kaynaklandığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Sokağa çıktığınızda hemen bulabileceğiniz verilerden, yaşananlardan bir örnek de un ve buğday fiyatları üzerinden biz vermek istiyoruz: 2020 yılının başında 103 TL olan 50 kilogramlık un çuvalının fiyatı, zam dalgasından önce 160 liraya satılmaya başlanmıştı. Kötü yönetim, kurumların itibarının yok edilmesi, hukuk ve özgürlüklerin askıya alınması, liyakatli kadroların tasfiye edilmesi, ortak aklın berhava olmasının neticeleri itibariyle dolar kurundaki yükseliş ve Türk Lirasının aşırı değer kaybetmesine sebep olmuş, bundan dolayı da akıl almaz derecede fiyatların zamlanmasına neden olmuştur. Bunların neticeleri olarak şu an da 50 kiloluk unun torbası 360 liraya yükselmiştir. Aynı şekilde ekmeklik buğdayın alım fiyatı 2020 yılında ton başına 1.650 TL açıklanmışken şu anda ekmeklik buğdayın ton fiyatı 4.775 TL’dir. Yani ekmeklik buğdayın tonu son bir yılda yüzde 165, son bir ayda ise yüzde 65 arttı. Ekmeklik buğday ve un fiyatlarının böylesi artış gösterdiği ortamda ekmek fiyatları da un fiyatlarına paralel olarak artmıştır. Diyarbakır’da fırıncı esnafı, geçtiğimiz Pazartesi günü itibariyle 400 gramlık ekmeği 5 liradan satacaklarını açıklamışlardır. Buradan verdiğimiz sadece un ve ekmek fiyatları arasındaki dalgalanmalardır. Ekmeğin olmazsa olmaz olduğu gerçeği artık iktidarın vatandaşların ekmeği ile oynadığının açık bir kanıtıdır. İnsanların kuru ekmeğe talim edilmeye çalışıldığı bu zamanda biz de buradan iktidar sesleniyoruz: ekmeğimizle oynamayın artık!!!”

Zülüm yapılıyor

Açıklamada, her gün gelen zamlardan kaynaklı vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı belirtilerek; “Bu ülke ve bu ülkenin vatandaşları böylesi kötü bir yönetimi hak etmemektedir. Bu kötü yönetimin neticesi olarak kuru ekmeğe mahkum edilmeye çalışılan insanlarımız maddi ve manevi çöküntüler içerisinde hayatlarını idame ettirmeye çalışmaktadırlar. Ekmeğe yapılan son zamlarla birlikte artık yapılanlar siyaset falan değil düpedüz bir ZULÜM haline gelmiştir” diye belirtildi.

Bu kötü yönetim bizim kaderimiz değil

Ülkede hukuk ve adaletin işlenmediği vurgulanan açıklamada; “Memleket artık yangın yeri ekonomi dibe çakılmış durumda. Adaletin olmadığı, hukukun işlemediği, hak ve özgürlüklerin biteviye bir şekilde örselendiği, kurumların içlerinin boşaltıldığı, yolsuzlukların hesabının sorulamadığı, yoksulluk ve yoksunluğun bir kader olarak insanlara mahkum edildiği bu zamana bizler itiraz ediyoruz. İnsanları her gün daha çok yoksullaştıran bu kötü yönetim bizim kaderimiz değildir, 84 milyon nüfuslu bir ülkede küçük bir kesimin zenginleştiğini ama çoğunluğun ekmeğe muhtaç hale getirildiğini hep birlikte görüyor, şahit oluyoruz. Artık sadece bir avuç kesimin değil bütün vatandaşların eşit şartlarda yaşayabileceği adaletli bir yönetim anlayışına hepimizin ihtiyacını buradan bir kez daha dile getiriyoruz” denildi.

Görevlerini bıraksınlar

Son olarak açıklamada ekonomik tedbirlerin alınması istenerek; “Bizler Diyarbakır Deva olarak, insanların ekmeği üzerinden siyaset yapan iktidarı buradan uyarıyoruz, hem esnafımızı koruyacak tedbirlerin alınmasını hem de vatandaşlarımızın alım gücünün artırılmasına ilişkin tedbirlerin bir an önce alınmasını talep ediyoruz. İktidar mensupları bu tahribatlara çözüm getiremeyecek ise de bir an önce görevlerini bırakmalarını talep ediyoruz. Son olarak, bu ülkenin onurlu ve haysiyetli yurttaşlarının hak ettiği gelecek günlerin yakın olduğunu biliyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.