Dolar 9,8254
Euro 11,4802
Altın 566,85
BİST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 27°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
27°C
Az Bulutlu
Pts 24°C
Sal 21°C
Çar 22°C
Per 23°C

Beybur: Diyarbakır’da 2 ayda 37 bebek öldü

Beybur: Diyarbakır’da 2 ayda 37 bebek öldü
08.08.2019
A+
A-

Diyarbakır Birlik ve Akademik Düşünce Derneği Başkanı Muhammed Beybur, sağlık alanında yaşanan sorunlara işaret ederek, Kadın Doğum Hastanesinde 2 ay içinde yeni doğan 37 bebeğin yaşamını yitirdiğini ileri sürdü

Ebru TAŞKIN

DİYARBAKIR YENİGÜN – Birlik ve Akademik Düşünce Derneği, “Diyarbakır İlinde Sağlık Alanında Yaşanan Skandallar ve İnsan Hakları İhlalleri Raporu”nu düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıda raporu açıklayan Dernek Başkanı Muhammed Beybur, 2018-2019 yılı arasında Diyarbakır’da sağlık skandalları yaşandığını ancak İl Sağlık Müdürü Sait Avar ve diğer ilgililer hakkında herhangi bir resmi işlem başlatılmadığını söyledi.

‘Sorumlular cezalandırılsın’

Beybur, Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde 2018’in 8 Ağustos ile 7 Kasım tarihleri arasındaki 2 ayda 37 yeni doğan bebeğin yaşamını yitirdiğini savundu. Söz konusu dönemde, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde birkaç bebeğin “enfeksiyondan” öldüğünün kamuoyuna yansıdığını aktaran Beybur, bebek ölümlerine ilişkin İl Sağlık Müdürü Sait Avar’ın yaptığı denetim tutanağını paylaştı. Beybur, yapılan denetimlerde, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi ve kuvözlerin temizliğinin yapılmadığının tutanak altına alındığını kaydetti. Hem rapor, hem o dönemde basında yer alan haberlerden dolayı bebek ölümlerinin “enfeksiyondan kaynaklandığını” düşündüklerini vurgulayan Beybur, ölümlerin başta İl Sağlık Müdürü Sait Avar’ın olmak üzere kötü yönetimden ve vurdumduymazlıktan kaynaklandığını ileri sürdü.  Bebek ölümlerinin gizlendiğini ifade eden Beybur, konunun araştırılıp açığa çıkarılmasını, olaya ilişkin hukuki işlem başlatılarak sorumlularının cezalandırılmasını istedi.

Tahtakurusu karantinası

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2018 Aralık ve 2019’un Şubat aylarında tahtakuruları salgının gerçekleştiğini ve durumun halen devam ettiğini kaydeden Beybur, “Gastroenteroloji, Nefroloji, Ortopedi, Beyin Cerrahi ve Genel Cerrahi gibi kritik öneme sahip riskli hastaların yattığı katlarda 21’inci yüzyılda sağlık hizmetlerinde kabul edilmez tahta kurusu salgını gerçekleştiği, bu salgından dolayı hastanede karantina uygulandığı, katların bir süre hizmete kapatıldığı ve enfeksiyon dair personel, yatan hasta ve refakatçilere yönelik herhangi bir kapsamlı bilimsel çalışma yapılmadığı tespit edilmiştir” diye konuştu. Gerekli işlemler yapılmadığı için söz konusu hastalığın daha geniş bir bölgeye yayılma riski taşıdığını dile getiren Beybur, tahtakurusu görülen servislerdeki eşyaların hastanenin hemen yakınında yakılarak imha edilmesinin Tıbbi Atık İmha Yönetmeliğine aykırılık teşkil ettiğini kaydetti.

‘İşgüzar yöneticilerin basiretsizliği’

Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesinde, hijyenik olmayan koşullarda hasta ve hasta yakınlarının kalmak zorunda olduğuna dikkati çeken Beybur, buna ilişkin bir anne ile çocuğun fotoğrafını paylaştı. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tıbbi malzemenin muhafaza edildiği ambar ve yemekhane mutfağının olduğu bölümün lağım suları tarafından defalarca basıldığı bilgisini paylaşan Beybur, soruna çözüm bulunmamasına “işgüzar yöneticilerin basiretsizliği” olarak değerlendirdi.

‘Hastanede yatak sayısı yetersiz’

Diyarbakır Çocuk Hastanesini de lağım sularının bastığını, hastanenin kokudan durulmayacak duruma geldiğini aktaran Beybur, Çocuk Hastanesinin yatak sayısının yetersiz olduğunu, bundan dolayı hastaların kollarına serum takılı olarak yakınları tarafından koridorlarda yatırıldığını söyleyerek bunun fotoğrafını paylaştı.

İhalelerde usulsüzlük iddiası

Hastanelerde yapılan ihalelerde de usulsüzlük yapıldığını iddia eden Beybur, 20 Aralık 2018’de Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 15 kalemlik tıbbi sarf malzemesinin alımın usulünce yapılmadığını, 15 kalemlik malzemenin 10’unun maliyet fiyatının çok üzerinde alındığını ileri sürdü. Beybur, söz konusu ihaleye Hastanenin Müdür Yardımcısı Oktay Saruhanoğlu’nun fiyat fazlalığı nedeniyle şerh düştüğünü, ihale evraklarını imzalamadığını, diğer üyelerce ihale evrakının imzalandığını kaydetti.

‘Hastane zarara uğratıldı’

Beybur, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinin elektrik devrelerinin yanması nedeniyle hastanenin elektrik sisteminin yenilenmesi için Başhekim Dr. Mahmut Taş’ın bir firmayla görüşerek 15 gün içerisinde 300-350 bin TL’ye tüm işin yapımı için anlaştığını, ancak Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Sait Avar’ın Hastane Müdürü Ahmet Turmuş ve Satın Alma Müdür Yardımcısı M. Saddık Güzel aracılığıyla Hastane Başhekimi Mahmut Taş’a baskı yaptırarak yeğeni İlhami Avar’ın getirdiği firmaya 700 bin TL’ye yaptırdığını ileri sürdü.

Mobbing istifaları

Beybur, bir ay süren iş nedeniyle hastanenin jeneratörle elektrik ihtiyacını karşıladığını, bundan dolayı 50 bin TL yakıt harcanması nedeniyle de hastanenin toplamda 120 bin TL zarara uğratıldığını iddia etti. Beybur, Hastane Başhekimi Mahmut Taş’ın olaydan dolayı yaşadığı baskı nedeniyle hastanedeki görevlerinden istifa ettiğini kaydetti.  Birçok sağlık çalışanın hastanelerin yönetimlerinin uyguladığı mobbing nedeniyle istifa edip özel hastanelerde çalışmaya başladığını savunan Beybur, sıraladığı sorunlardan dolayı ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.