Ağustos'ta 29 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Ağustos'ta 29 kadın erkekler tarafından öldürüldü
KCDP, Ağustos ayında 29 kadın erkekler tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ağustos raporunu açıkladı. Rapora göre Ağustos ayında 21’i şüpheli olmak üzere 29 kadın öldürüldü. Öldürülen kadınların 8’i boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi, 1’i bakımının zor olması, 1’i kumanda sebebiyle kavga edilmesi, 1’i ise nefret bahanesi ile öldürüldükleri bildirildi.

Ağustos ayında öldürülen kadınların yüzde 59’u (17 kişi) evli olduğu erkek tarafından, yüzde 69’u evlerinde ölü bulundu, yüzde 48’i ateşli silahla katledildi. Bunun yanı sıra 29 kadından 4’ü birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden evli olduğu erkek, 3’ü tanıdığı biri, 1’inin de eskiden birlikte olduğu erkek tarafından katledildiği belirtildi. Katledilen bir kadını öldüren kişi ile yakınlığı tespit edilemedi.

ADİL YARGILAMA VURGUSU
Raporda, 18 kadının hangi bahaneyle katledildiğinin tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucu olarak değerlendirildi. Raporda, “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denilerek, kadın katliamlarında adil yargılanmanın önemine vurgu yapıldı. (Haber merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.