Dolar 15,9151
Euro 16,8444
Altın 941,82
BİST 2.393,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 26°C
Açık
Diyarbakır
26°C
Açık
Cts 29°C
Paz 24°C
Pts 23°C
Sal 24°C

Aralarında Diyarbakır da var; 13 il belediyesi suların kalitesini Sayıştay’a bildirmedi

Aralarında Diyarbakır da var; 13 il belediyesi suların kalitesini Sayıştay’a bildirmedi
05.10.2021
A+
A-

Sayıştay, 13 ilde belediyelere bağlı su ve kanalizasyon idarelerinin, 6 ayda bir bakanlığa göndermesi gereken içme ve kullanma suyu ölçüm bilgilerini hiç sunmadığını tespit etti. 

 

YENİGÜN HABER – Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2020 yılı faaliyetlerine ilişkin Sayıştay denetçilerinin yaptığı denetimde tespit edilen bulgular arasında, içme sularının kalite kategorilerine ilişkin zorunlu olan bildirimlerin 13 ilde hiç yapılmadığı tespitine yer verildi.

Diyarbakır hiç bildirimde bulunmadı

Aralarında Antalya, Aydın, Diyarbakır Gaziantep ve İstanbul’un da yer aldığı 13 ilin su ve kanalizasyon idarelerinin hiç bildirim yapmadığı, 10 ilin de yalnızca bir kez bildirimde bulunduğu tespitine yer verilen Sayıştay raporunda, “İçme sularının kaliteli sunumunun sağlanabilmesi amacıyla, suların dâhil olduğu kategoriye göre uygulanacak arıtma sınıflarının belirlenebilmesi için; gerekli olan içme sularının kalite parametrelere uygun olarak ölçümlenen su bilgilerinin zamanında temininin sağlanmasında yetersiz kalındığı anlaşılmaktadır” denildi.

6 ayda bir bildirim gerekiyor

Evrensel’den Yusuf Yavuz’un haberine göre Sayıştay raporunda, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine dayanılarak hazırlanan ‘İçme Suyu Temin Edilen Suların Kalitesi ve Arıtılması Hakkında Yönetmeliğin 12. Maddesinin, büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerinin içme ve kullanma suyunun kalite parametrelerindeki oranların izlenebilmesi amacıyla elde edilen verilerin 6 ayda bir Tarım ve Orman Bakanlığı’na bildirmeleri gerektiği, ancak bazı idarelerin bildirim yapmadıkları kaydediliyor.

Bakanlık ve Belediyeler sorumlu

İlgili yönetmelik Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, içme ve kullanma suyu temin edilen veya temin edilmesi planlanan suların kalite kategorilerini belirlemekle, illerde belediyelere bağlı hizmet veren su ve kanalizasyon idarelerini de su teminine yönelik arıtma ve arıtma verimini takip etmekle yükümlü kılıyor. Yönetmeliğe göre illerdeki su ve kanalizasyon idareleri içme ve kullanma sularıyla ilgili her bir izlemenin sonucunu Bakanlık Ulusal Su Bilgi Sistemine kaydetmesinin yanında yazılı olarak da altı ayda bir Bakanlığa bildirmesi gerekiyor. Bakanlık ise gelen verilere göre suların kalite kategorilerini Yönetmelik ekinde yer alan kalite parametrelerini göz önüne alarak sulara uygulanması gereken arıtma sınıflarını belirleyerek ihtiyaç duyulması halinde ilgili idareye bildirmekle yükümlü.

Halk sağlığı yönünden oldukça önemli olan içme ve kullanma suyuna ilişkin düzenlemenin getirdiği yükümlülüklerin yerine getirilmediği ortaya çıktı. Sayıştay denetçileri, Antalya, Aydın, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Ordu, Trabzon, Hatay, Tekirdağ ve Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüklerinin, zorunlu olan bildirimleri yapmadıklarını, Ankara, Balıkesir, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Mardin, Mersin, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa Su ve kanalizasyon idaresi genel müdürlüklerinin ise yılda bir defa veri gönderdiklerini tespit etti.

İdari para cezası uygulanmalı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2020 yılı faaliyetleriyle ilgili hazırlanan Sayıştay raporunda, “İçme sularının kaliteli sunumunun sağlanabilmesi amacıyla, suların dâhil olduğu kategoriye göre uygulanacak arıtma sınıflarının belirlenebilmesi için; gerekli olan içme sularının kalite parametrelere uygun olarak ölçümlenen su bilgilerinin zamanında temininin sağlanmasında yetersiz kalındığı anlaşılmaktadır. Yasal dayanağı olmaması nedeniyle Yönetmelik’te bu hususta herhangi bir müeyyideye de yer verilemediği anlaşılmaktadır. Bu itibarla içme sularının kalite parametrelerine uygun olarak ölçümlenen su bilgilerinin zamanında temin edilmesi için gerekli olan idari para cezası veya ilgililerin ilan edilmesi gibi sair yaptırımların yasal düzenlemelerle ihdas edilmesine ihtiyaç duyulduğu değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verildi. (Haber Merkezi)

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.