‘İşsizlik gençleri uyuşturucu madde kullanımına sürüklüyor’

Diyarbakır'ın önemli sorunlarından biri olan işsizliğin önüne geçilmesi için çözüm önerilerinde bulunan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç,...

‘İşsizlik gençleri uyuşturucu madde kullanımına sürüklüyor’
Diyarbakır'ın önemli sorunlarından biri olan işsizliğin önüne geçilmesi için çözüm önerilerinde bulunan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç, yaşanan işsizlik sorununun özellikle gençleri madde bağımlılığına sürüklediğini savundu. Bölgedeki işsizliğin Türkiye'deki işsizlik sorununun iki katı olduğunu kaydeden Dinç, bölgedeki işsizlik sorununun çözümünün GAP’ın bitirilmesinden geçtiğini vurguladı. Diyarbakır milletvekillerini ve yetkilileri sorumluluk almaya davet eden HÜDA PAR İl Başkanı Faruk Dinç, “Siyasi çekişmelerinizi bir tarafa bırakıp GAP’ın bitimi için el ele verin ve bu sorunu çözün. Sorumluluk alıp GAP’ı masaya yatırın, bu halka hizmet edin diyoruz” dedi

Süleyman Özdemir / HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Dinç, GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi)’nin 30 yılı aşkındır bitirilmemesine tepki göstererek, Diyarbakır'ın önemli sorunlarından biri olan işsizliğin önüne geçilmesi için çözüm önerilerinde bulundu. Son günlerde Diyarbakır'da 2 bin işçi işten çıkarılmasına da tepki gösteren Dinç, Diyarbakır’ın; sanayi, üretim, tarımsal faaliyeti olmayınca esnafında iş yapamadığını ve sürekli göç verdiğini vurguladı.

‘Bölgedeki işsizlik Türkiye’dekinin iki katı’

Yaşanan işsizlik sorununun özellikle gençleri madde bağımlılığına sürüklediğini ifade eden Dinç, “HÜDA PAR olarak Diyarbakır’ın önemli bir sorunu olan işsizlik sorununu dile getireceğiz. Bölgemizdeki işsizlik sorunu Türkiye'deki işsizlik sorununun iki katıdır ve her geçen gün işsizlik sorunu artmakta, ağır travmalara sebep olmaktadır. Son iki ayda Diyarbakır'da 2 binden fazla işçi işten çıkarıldı. On binlerce vatandaşımız işsizlikten dolayı göç etmek zorunda kaldı. İşsizliğin sonucu olarak gençlerimiz bunalıma girmekte, uyuşturucuya bulaşmakta ve sosyal olarak ağır travmalar yaşamaktadır” dedi.

[caption id="attachment_138516" align="alignnone" width="800"] HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç[/caption]

‘Sorunun çözümü için GAP bitirilmeli’

Bölgedeki işsizlik sorununun çözümünün GAP’ın bitirilmesinden geçtiğini vurgulayan Dinç, “Aslında bu sorunun çözümü bellidir; adı dillere destan olan, ders kitaplarına konu olan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin bitimidir. Eğer GAP bitseydi bu sorun çözülmüş olurdu. Zamanın yetkilileri ve yetkili siyasetçileri ‘GAP’ı gaptırmam!’ diyorlardı. GAP kime, neye kaptırıldı? Eğer GAP bitseydi 3 milyon 800 bin kişiye istihdam sağlanmış olacaktı. 1,8 milyon hektar arazi sulu tarıma kavuşacaktı. Enerji ihtiyacımız karşılanacak kendi kendimize yetecektik. On binlerce vatandaşımız yüzlerce kilometre uzaklara başka kapılarda ekmek aramayacaklardı. GAP bitseydi, işsizlik bitecekti” diye konuştu.

Kentin vekil ve yetkililerine çağrı: El ele verin

Diyarbakır milletvekillerini ve yetkilileri sorumluluk almaya davet eden HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Dinç, “Diyarbakır’dan milletvekillerine ve yetkililere çağrıda bulunuyoruz! GAP’ın bitmesi için neyi bekliyorsunuz? Siyasi çekişmelerinizi bir tarafa bırakıp GAP’ın bitimi için el ele verin ve bu sorunu çözün. Sorumluluk alıp GAP’ı masaya yatırın, bu halka hizmet edin diyoruz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.