Diyarbakır’da 7 ton ‘düşük ayarlı sahte altın’ ele geçirildi

Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı (DİKO) Mehmet Yüksel, başka şehirlerden gelen ve kentte üretilip piyasaya sürülen düşük ayarlı altın...

Diyarbakır’da 7 ton ‘düşük ayarlı sahte altın’ ele geçirildi

Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı (DİKO) Mehmet Yüksel, başka şehirlerden gelen ve kentte üretilip piyasaya sürülen düşük ayarlı altın ile mücadele kapsamında 7 ayda 7 ton sahte düşük ayarlı altının ele geçirildiğini söyledi.

DİKO Başkanı Mehmet Yüksel, düşük ayarlı altınların piyasadan yüzde 90’ının temizlendiğini belirtti.

Diyarbakır Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü ile çalışmayı yürüttüklerini söyleyen Yüksel, sahte ve düşük ayarlı altının piyasadan kaldırılması için yoğun çaba içerisinde olduklarını aktardı.

[caption id="attachment_139329" align="alignnone" width="999"]Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı (DİKO) Mehmet Yüksel Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı (DİKO) Mehmet Yüksel[/caption]

Düşük ve sahte ayarlı altının kent esnafı mağduriyet oluşturduğunu ifade eden Yüksel, “Seçim çalışmalarımızı yaparken özellikle sektörün bir parçası olduğumuz için kendimizi sorumlu hissettik. Buna dayanarak da yola çıktık. Biz esnafımızı gezerken sıkıntılarımıza artık bir çözüm bulmak amaçlı yola çıktık. Çok sıkıntılarımız var. Özellikle kabullenilmeyen düşük ayarlı altınlar çok. Türkiye’de bazı illerimizde var. Ama Diyarbakır bunu biraz aşmış. Bu büyük bir sıkıntıydı. Bir esnaf olarak ben bunu kabullenemedim. Kötü niyetli kişiler bunu kendine beslenme alanı yapmış. Tabii bu çetin bir yol. Biz bu mücadeleyi verirken her şeyi göz önüne aldık. Sağ olsunlar uygulamamızı il emniyetimiz ve valiliğimizle birlikte yürütüyoruz. Sahte altın operasyonumuzun yüzde 90’ı başarılı bir şekilde temizlendi, yüzde 10 civarında ise biraz sorun var. Bunları da inşallah halledeceğiz” ifadelerinde bulundu.

ELE GEÇİRİLEN SAHTE ALTINLAR ERİTİLİYOR

7 ay içerisinde 7 ton sahte altınının ele geçirildiğini dikkat çeken Yüksel, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bugüne kadar sadece yetki sahibi olan darphanedir. Cumhuriyet serisi dediğimiz altınlar dışında herhangi bir altının basımı yasaktır. Bunlar da yasadışıdır. Ne yazık ki yasadışı ürünler piyasada geziyordu ve ayarları bayağı düşmüştü. 14 ayara kadar düşen cumhuriyet altınlar vardı. Bu da normal ayarlı altınla arasında korkunç bir fark olduğunun göstergesiydi. Bu durumda hem esnafımız hem de vatandaşımız mağdur oluyordu.  7 aydır toplanan sahte altın rakamı, 7 ton. Hakikatten korkunç bir rakamdır. Ayda 1 ton sahte altın toplandı. Bu altınlar 22 ayar değil de, 18 ayar, 19 ayardır. Çok şükür bunları topladık. Bu ürünleri biz toplayıp direkt eritmeye veriyoruz.”

‘VATANDAŞIMIZ VE ESNAFIMIZ SAHTE DÜŞÜK AYARLI ALTINI FARK EDEMEZ’

Vatandaş ve esnafın sahte düşük ayarlı altını ayırt edemediğini aktaran Yüksel, “Hiçbir vatandaşımız sahte düşük ayarlı altını ayırt edemez. Çünkü bunlar gerçek altın olarak görünüyor. Ama içerisine gizli bakır yerleştirilmiş. Bu altınların ayarında kaçırma bulunmaktadır. Bundan dolayı vatandaşımız sahte düşük ayarlı altını fark edemez. Aynı zamanda esnafımız da bu altınların düşük sahte altın olduğunun farkına varamaz. Çoğu meslektaşımız zaten istemeyerek kontrolsüz bir şekilde bu altınları almıştır. Hiçbir esnafımız şimdiye kadar bu konuda başını ağrıtmamış” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.