Diyarbakır Yenigün

Zabıta’dan Koronavirüs denetimi

Zabıta’dan Koronavirüs denetimi
11 Eylül 2020 - 13:53

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, toplu taşıma araçlarında, kafelerde ve alışveriş merkezlerinde maske denetimi yaptı

DİYARBAKIR YENİGÜN – İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge ile Türkiye genelinde yapılan Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri taksi ve dolmuşlarda denetimler gerçekleştirdi. Özellikle vatandaşların yoğun şekilde kullandığı duraklarda ticari taksi ve dolmuşları, yolcu ile personelin maske takıp takmadıkları, sosyal mesafe uyup uymadıkları, araçlarda el antiseptiği bulundurup bulundurmadıklarını ve kapasite üstünde yolcu taşıyıp taşımadıklarını denetledi.

Fazla yolcu alan araçlara cezai işlem

Yapılan toplu taşıma denetimlerinde Zabıta ekipleri, araçları durdurarak titizlikle denetledi. Fazla yolcu alan ve İçişleri Bakanlığı Genelgesi’nde yazılan maddelere aykırı şekilde hareket eden toplu taşıma araçları hakkında cezai işlem uygulandı. Zabıta ekipleri, durdurdukları araçlarda yolculara sosyal mesafenin korunması, maske takılması ve hijyen kurallarına uyulması konusunda uyarılarda bulundu.

AVM ve Kafeler’de denetlendi

Zabıta Daire Başkanlığı, kentte ticari anlamda faaliyet yürüten ve insan sirkülasyonunun fazla olduğu alışveriş merkezleri ile kafeleri de denetledi. Alışveriş merkezlerinin belirlenen sayı dışında müşteri alıp almadıklarını ve işyerlerinin salgın ile ilgili kurallara uyup uymadıklarını kontrol eden zabıta, kafelerde metrekare üzerinden hesaplanarak belirlenen kapasite üzerinde müşteri alınıp alınmadığını, sosyal mesafe kurallına uygun masa düzenleri ile personelin maske takıp takmadığını denetledi. Alışveriş merkezleri ile kafelerde kurallara aykırı şekilde hareket eden işletmelere cezai işlem uygulandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, pandeminin yayılmasının önüne geçmek amacıyla bundan sonra kent genelinde denetimlerini rutin şekilde sürdürecek. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım