Diyarbakır Yenigün

‘Yüzde 330’luk su zammı’ yargıya taşındı

‘Yüzde 330’luk su zammı’ yargıya taşındı
21 Ocak 2020 - 15:57

Diyarbakır Barosu, Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin suya yaptığı iddia edilen yüzde 330’lu su zammının iptali için dava açtı. DİSKİ Genel Müdürü Dr. Ahmet Naci Helvacı ise geçtiğimiz günlerde söz konusu zam iddialarını yalanlamıştı

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından 1 Ocak’tan itibaren suya yapıldığı iddia edilen yüzde 35 ila yüzde 330’luk zammın iptali için dava açtı. Mezopotamya Ajans’ta yer alan habere göre komisyon adına avukat Şahin Koyun’un Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesine sunduğu dilekçede, su zammı ve fiyat artışlarında Aylık Tüfe (Tüketici Fiyat Endeksi) uygulanması kararının, hukuka, kamu yararına, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkına ve sosyal hukuk devleti ilkesine açıkça aykırı olduğunu belirterek, “yürütmeyi durdurma talepli iptal davası” açtı.

‘Kar-zarar hesabıyla yaklaşılamaz’

Dava dilekçesinde belediyenin yaptığı yüzde 330’luk zammın ve vatandaşların su kullanımını kısıtlayacak haksız tasarruflarda bulunmasının hukuka aykırı olduğunun altını çizen Koyun, “Suyun ticari meta gibi değerlendirilmesi suretiyle piyasacı bir yaklaşım sergilenerek su fiyatlarına fahiş oranda artış uygulanması, insanlık onuruna uygun bir hayat sürdürülebilmenin ön koşulu olan suya erişim hakkının yok sayılması anlamını taşımaktadır” diye ekledi. Dilekçede, belediyelerin kamu hizmeti sunarken, kar-zarar hesabıyla piyasacı bir yaklaşımla işlem tesis edemeyeceğine vurgu yapan Koyun, “su hakkı”na orantısız ve ölçüsüz müdahalede bulunmanın kamu yararıyla bağdaşmadığını kaydetti.

Anayasaya aykırı

Zammın “fahiş” olarak değerlendirildiği dilekçede vatandaşların sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamasının engellenmesinin Anayasanın 17’inci ve 56’ıncı maddelerine aykırı olduğuna yer verildi. Vatandaşların daha fazla mağdur olmaması için zam kararının uygulanmasının “durdurulması” istenen dilekçeyle zam kararının iptal edilmesi için Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

DİSKİ 330’luk zam iddialarını yalanlamıştı

Söz konusu zam iddialarının gündeme gelmesi üzerine DİSKİ Genel Müdürü Dr. Ahmet Naci Helvacı, basın açıklaması yapmıştı. ‘Diyarbakır’da kayyum suya yüzde 330 zam yaptı’ iddialarının yanlış ve kasıtlı olduğunu belirten Helvacı, “Zamlı ödeme yapılacak olan kısım 15 metreküpün üzerindeki miktardır. Yani bir vatandaş örneğin 17 metreküp su kullanmışsa bunun sadece 2 metreküpünü yüzde 50 zamlı tarifeden ödeyecektir” demişti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım