DOLAR 7,4642
EURO 9,0240
ALTIN 438,14
BIST 1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 12°C
Yağışlı
Diyarbakır
12°C
Yağışlı
Paz 8°C
Pts 8°C
Sal 4°C
Çar 3°C

‘Yüz yüze eğitim için bir plan var bütçe yok’

‘Yüz yüze eğitim için bir plan var bütçe yok’


Yüz yüze eğitim sorunlarla başladı. Diyarbakır 2 No’lu Eğitim Sen Şubesi Eşbaşkanı Zühal Sezer, bazı okulların hijyen malzemelerini velilerden aldıkları bağışla sağladığını söyledi. Sezer, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda pandemiden önce olduğu gibi pandemi döneminde de okullara yeterli miktarda ayırdığı bir bütçe yoktur” dedi

Vecdi Erbay

DİYARBAKIR YENİGÜN – Anasınıflarına ve 1’inci sınıflara devam edecek öğrenciler için yüz yüze eğitim başladı. Öte yandan korona virüsü salgını tehlikesi, Sağlık Bakanı’nın açıkladığı verilere göre, artarak devam ediyor. Yüz yüze eğitimin gerçekleştirilebilmesi için okulların ve sınıfların yeniden tasarlanması, hijyenik bir ortamın sağlanması, öğretmenler, veliler ve öğrencilerin salgın hakkında bilgilendirilmesi için yeterince zaman vardı. Pandeminin ilan edildiği mart ayından bu yana hem salgının seyri hem de salgına karşı alınması gereken tedbirler hakkında yeterince veri de mevcuttu. Buna rağmen salgın koşullarında çocuklarını okula gönderen veliler ile öğretmenler, salgının buluşma riskine karşı tedirgin. Diyarbakır Eğitim Sen 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Zühal Sezer, “Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan tarafından katıldığı tüm programlarda dile getirilen öneriler, gerekli önlemlerin bir an önce alınarak yüz yüze eğitimin başlaması yönünde oldu” diyerek şunları söyledi:

“Alınabilecek önlemler içerisinde okul ve derslik sayısı arttırılarak sınıf mevcutlarını 10-12’ye düşürülerek okullarda yeterli miktarda maske, dezenfektan, sıvı sabun ve benzeri hijyen malzemelerinin temin edilmesi, kısacası okulları her açıdan sağlıklı ve güvenli hâle getirecek önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu durum merkezi okullarda kısmen de olsa sağlanabilmiştir. Ancak bu da velilerden bağış adı altında alınan paralar ile yapılmıştır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu konuda pandemiden önce olduğu gibi pandemi döneminde de okullara yeterli miktarda ayırdığı bir bütçe yoktur.”

‘MEB gerekli bütçeyi sağlayamadı’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) gerekli tedbirlerin alınması için okullara yeterli bütçeyi sağlayamadığına dikkat çeken Sezer, alınacak önlemlerin de okul idaresinin inisiyatifine bırakıldığını söyledi. “Merkezi okullarda velilerden alınan bağışlar ile kısmen dezenfektan ve maske temini yapılabildi ancak sosyoekonomik düzeyi düşük mahallelerdeki okullarda bu tedbirler alınamadı” diyen Sezer, şöyle devam etti: “Çünkü MEB gerekli bütçeyi sağlayamadı; ayrıca tüm okullarda aynı yöntemlerle önlem alınmadı. Alınacak önlemler okul idaresinin olmayan bütçesine ve inisiyatifine bırakıldı. Bunun sonucunda bazı okullarda şubeler ikiye bölünerek 25’er kişilik sınıflar oluşturuldu ki bu kapalı bir mekan için sayı olarak çok fazla. Her sınıfta fiziki mesafe kuralları çerçevesinde 1.5 m gözetilince 8-10 kişinin bulunması gereken yerde bu hâliyle bile iki katı öğrenci sayısı söz konusudur. Yüz yüze eğitime başlayan öğrenciler 1’inci sınıf ve anasınıfı öğrencileridir. Bu öğrencilerin ebeveynleri ile okula geldikleri düşünülürse risk çok daha yüksek görülüyor.”

Diyarbakır 2 No’lu Eğitim Sen Şubesi Eşbaşkanı Zühal Sezer

‘Fiziksel mesafe korunamayacak’

Sezer’in de değindiği gibi anasınıfı ve 1’inci sınıf çocukları için yüz yüze eğitim başladı. Bu yaştaki çocukların okula adaptasyonunu sağlamanın yanı sıra salgına karşı korunması da gerekiyor. Veliler, çocuklarının alacağı eğitim kadar, elbette sağlıklı bir ortamda bulunmasını da talep ediyor. Bu ortamın sağlanması için sorumluluk öğretmenlere düşüyor ve hem sınıfta hem de teneffüste çocuklarla ilgilenmek zorunda kalacaklar. Bu da öğretmenlerin iş yükünün artmasına neden olacak. Sezer, bu sorunlarla ilgili şöyle konuştu: “Bu yaş grubundaki çocukların Covid’e karşı bu bilinç oluşturabilmeleri imkansız gibi bir şeydir. Elbette ebeveynler evde, öğretmenler de okulda çocuklarımıza Covid ile ilgili bilgilendirme yapmaktadırlar ancak oyun çağında olan bu çocuklar fiziki mesafeyi koruyabilmekte zorluk çekeceklerdir. Bu öğrenciler ile öğretmenlerin fiziki mesafeyi korumaları mümkün değildir. Siz de takdir edersiniz ki öğrencilerin kalem tutma becerilerinden tutun da özbakım becerilerine kadar tüm süreçlerde öğretmenler öğrencilere bu becerileri kazandırana kadar fiziki mesafeyi ihlal etmek zorunda kalacaktır. Ne öğretmenler ne öğrenciler ne de veliler birbirlerine risk olmaktan kaçınamayacaklardır. Salgınla birlikte öğretmenler öğrencileri daha sıkı ve dikkatli bir şekilde kontrol etmek zorunda kaldılar. Sürekli öğrencilerin sınıf ortamında veya teneffüs süreleri içerisinde fiziki mesafeyi koruyup korumadıkları, maskelerini takip takmadıkları, hijyen kurallarına uyup uymadıkları yönünde öğrencileri takip etmeleri öğretmenlerin asli görevlerini yerine getirmelerinin eğitim öğretime konsantre olmalarının önüne geçecektir.”

‘MEB’in bir planı yok’

Yüz yüze eğitimin başladığı gün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “3 hafta salgının seyrine bakıp ona göre değerlendirme yapacağız” açıklamasını değerlendiren Zühal Sezer “Bilimsellikten bu kadar uzak açıklamalar halkı daha çok paniğe sevk etmektedir” dedi ve şunları söyledi:

“Mart ayında pandemi ilan edilmesi ile uzaktan eğitime başlanması, bakanlığın hazırlıksız yakalanmış olması bir nebze anlaşılabilir, ki normal şartlarda bu durum dahi kabul edilmemeli. Çünkü bir ülkenin eğitim politikası uzun vadede planlanmalı. Pandemi sürecinin üzerinden 6-7 ay geçmiş olmasına rağmen hâlâ bir plansızlığın var olması gerekli önlemlerin alınamamasından kaynaklı. Yüz yüze eğitimin başlayamaması, bakanlık açısından büyük bir eksikliktir. Bugün özel okullarda yüz yüze eğitimin başlaması, özel okulların tedbir alarak yüz yüze eğitime geçtiğini göstermektedir. Buradan halk şu sonuca varacaktır: Ülke olarak yüz yüze eğitime geçilebilmesi için gerekli tedbirleri alabilecek bir bütçeye sahip olamayan Milli Eğitim Bakanlığı ile karşı karşıyayız.”

‘Mağduriyetin sorumlusu hükümettir’

Salgınla mücadele kapsamında hayata geçirilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi ilk gününde çökme yaşamıştı. Öğretmenler, öğrenciler ve veliler sistemin çökmesinden şikayet ederken Milli Eğitim Bakanı, söz konusu çöküşün yoğun ilgiden kaynaklandığını belirterek memnuniyetini dile getirdi. EBA’nın çöküşünü değerlendiren Zühal Sezer ise şunları söyledi:

“EBA’nın çöküşü yine bizlere plansızlığın, hazırlıksızlığın ve öngörüsüzlüğün mevcut durumunu göstermiştir. MEB, ülke genelinde 18 milyon öğrencinin 1 milyon öğretmenin olduğunu ve tüm bu öğretmen ve öğrencilerin EBA’dan yararlanmak zorunda olduklarını elbette biliyordu. Ancak MEB, sadece 1 milyon kişinin giriş yapabileceği bir altyapı ile ‘EBA’yı yeniledik, muhteşem bir altyapı ile hazırız’ diyerek ya eğitim durumunun vahametini ciddiye almıyor veya eğitimde fırsat eşitliği hiçbir önem arz etmiyor. Öğrencilerin milyonlarcası hâlâ EBA’dan yararlanamıyor ve bu öğrenciler yeni dönem müfredat konularından sınav döneminde sorumlu tutulacaklardır.” Diyarbakır şehir merkezindeki çocuklar ile kırsalda yaşayanların EBA’dan yeterince yararlanamadığı, Eğitim Sen Diyarbakır şubelerinin önceki raporlarında yer alıyor. Yeni eğitim öğretim yılında kısmen de olsa durum düzelmiş gibi görünüyor. Birçok insan çocuklarının eğitimi için evlerine internet hattı çekti, bilgisayar ya da tablet aldı.

“Yüz yüze eğitime geçilmediği sürece Amed’deki öğrencilerimiz eğitimlerinden her daim uzak kalacaklardır” diyen Sezer, EBA’dan yararlanabilen öğrencilerle ilgili şu bilgileri paylaştı: “

“Mart ayında başlanılan uzaktan eğitime katılım yüzdesi yüzde 2,5-3 idi. Şu an yüzde 30’lara çıktı denilerek bir başarı elde edildiği zannediliyor. Ancak yüzde 70’lik kesim unutuluyor. EBA’dan yararlanamayan yüzde 70 civarındaki öğrenci bir işe girerek veya aileleri ile birlikte mevsimlik işçi olarak farklı illere gidip ekonomik krizin aileler üzerinde oluşturduğu ağır yükü omuzlamaya çalışıyorlar. Gittikleri illerde ırkçı, faşist saldırılara maruz kalan bu ailelerin çocukları yaşadıkları eğitim yoksunluğunun, ekonomik yoksunluğun yanı sıra bir de değersizlik, ezilmişlik duygusu ile karşı karşıya bırakılıyorlar. Bu çocuklarımızın yaşadığı tüm mağduriyetlerden günümüz hükümeti sorumludur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

"Bu internet sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla diyarbakiryenigun.com sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir."