Dolar 16,1029
Euro 17,3438
Altın 966,78
BİST 2.375,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 25°C
Açık
Diyarbakır
25°C
Açık
Çar 28°C
Per 31°C
Cum 33°C
Cts 34°C

Yerlikaya: Hasta sayısı açıklanandan 10 kat daha fazla

Yerlikaya: Hasta sayısı açıklanandan 10 kat daha fazla

Koronavirüs sürecinin kötü yönetildiği kentlerin başında Diyarbakır geldiğini savunan TTB Merkez Konsey üyesi Halis Yerlikaya, “Bakanlığın açıkladığı verilerin en az 10 katı kadar hasta sayısı, en az 3 katı kadar da vefat sayısı olduğunu düşünüyoruz” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Tabip Odası, “Temmuz-Ağustos Kovid-19” raporunu internet üzerinden gerçekleştirdiği toplantıyla açıkladı. Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi Halis Yerlikaya, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan ve gazeteciler toplantıya katıldı.

Kentteki son durum

Raporu okuyan Turan, salgının birinci dalgasının bastırılmadığını ve “yıkıcı etkinin” halen sürdüğünü savundu. Salgın sürecinin başından beri şeffaf davranılmadığı eleştirisinde bulunan Turan, 1 Haziran normalleşme süreci sonrası kentteki vakaların arttığına dikkati çekti. Turan, hastanelerden aldıkları bilgilere göre Diyarbakır’da bazı günler 650-700, ortalama 400-450 hastanın salgına yakalandığını paylaştı. 700’ün üzerinde hastanın hastanelerin kliniklerinde, 135’in üzerinde hastanın ise yoğun bakım ünitelerinde tedavi altında olduğunu aktaran Turan, süreç boyunca kentteki 600’e yakın sağlık çalışanına salgın tanısı konduğunu belirtti.

Ekonominin öncelenmesi

“Tozpembe bir görüntünün çizilmesinden kaynaklı hasta sayısında artışa neden olduğunu” ifade eden Turan, “Halkın ekonomik kaygılarını gidermeden ‘evde kal’ çağrıları yapılmış, artan vaka sayılarının sebebi olarak her fırsatta halkın tedbirsizliği gösterilmiştir. Hükümetin salgının yayılmasını engellemektense ekonomiyi öncelemesi salgının bütün yükünü sağlık emekçilerinin omuzuna yüklemiştir. Sağlıkçının sağlığı ve tükenmişliği umursanmamış, suni kahramanlık hikâyeleri, görev-cephe kutsallaştırmalarıyla geçiştirilmiştir” diye konuştu.  Turan, hasta sevklerinin ciddi bir sorun haline geldiğini ve Aile Sağlık Merkezleri’nde (ASM) görev yapan sağlıkçılara koruyucu ekipman dağıtımının durduğunu ileri sürdü.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan

İşçilerin sağlığı

Fabrika ve atölyelerde maske ve koruyucu ekipmanların çalışanlar tarafından temin edildiğini kaydeden Turan, “Kovid pozitif işçi sayılarının artması denetime yönelik bir çabaya sebep olmamış; aksine, semptomsuz temaslılara test yapılmayarak ekonomik gerekçelerle salgının yayılmasına göz yumulmuştur. Kovid testi pozitif gelen personellere temaslıların isimlerinin verilmemesi konusunda yapılan işveren baskısı olağanlaşmıştır” dedi. Turan, fabrikalardaki filyasyon çalışmalarının telefon üzerinden yapılmaya çalışılması, pozitif vaka sayısının fazla olduğu fabrikalarda vardiyalı-mesafeli çalışma, gereklilik halinde üretime ara verilmesi konusunda il sağlık müdürlüğünün önlem almaktan kaçınması gibi nedenlerin işçilerin sağlığını tehlikeye attığına dikkati çekti.

Tedavide aksaklıklar

Özel hastanelerde teste ulaşım probleminin devam ettiğini dile getiren Turan, “Şehrimizdeki bazı özel hastaneler Kovid pozitif hasta kabul etmemektedir. Mevcut durumda pandemi hastanesi olarak kabul edilen merkezlerde yer kalmadığı, yatırılarak takip edilmesi gereken hastaların evlerine gönderilerek tedavi edilmeye çalışıldığı tespitlerimiz arasındadır. Ayrıca Kovid dışı hastaların takibi ve tedavisi konusunda ciddi aksaklıklar olmaktadır. Pandemiye karşı bütünlüklü bir yaklaşım ile mücadele edilmeli, kamu hastaneleri ve Dicle Üniversitesi hastanelerinin olanakları uygun biçimde kullanılmalıdır” önerilerinde bulundu.

‘Sorumluluk’ çağrısı

Tedbirlerden vazgeçilmesinden kaynaklı vakaların hızla arttığına dikkati çeken Turan, şöyle devam etti:

“Salgın ile mücadele toplumun ve bireylerin sorumluluğunu aşan bir kamusal irade ve duyarlılık gerektirir. Kentte kamu/özel yatak kapasitesi vaka sayılarımıza uyumlu olarak organize edilmelidir. Olağan sağlık hizmetleri, acil ve öncelikli olanlar dışında ‘hassasiyetle’ yönetilmelidir. Salgın tehlikesi devam ederken bir kez daha hükümeti ve Diyarbakır’daki yetkilileri halk sağlığını önemsemeye, sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.”

Öneriler

Turan, sorunlara karşı önerilerini ise şöyle sıraladı:

“*KHK’lilerin durumunun görüşüldüğü OHAL komisyonları, pandemi bahanesiyle çok az sayıda dosya görüşmektedir. Pandemi öncesi ayda 4000 dosya görüşülürken, tüm pandemi boyunca 3000 civarında dosya sonuçlandırılmıştır. İlimizde KHK ile ihraç edilen 137 sağlık emekçisi bulunmaktadır. Sağlık emekçilerinin geri alımları ile ilgili çalışmalar ivedilikle başlatılmalıdır.

*Tüm sağlık çalışanlarına ayrım gözetmeksizin periyodik olarak test yapılmalıdır.

*Testlerin hastaneler dışındaki yerlerde de uygulanmasına yönelik çalışmalar hızlandırılmalıdır.

*Olası salgın artışı için Kovid-19 klinikleri ve yoğun bakım üniteleri arttırılmalıdır.

*İşyeri güvenliğine yönelik önlemler arttırılmalı, denetimler sıklaştırılmalıdır.

*ASM çalışanları tükenmişlikle karşı karşıyadır. İş yüklerini insani sınırlara çekecek düzenlemelere gidilmelidir.

*Mesleklerini yaparken yakalandıkları ve ölümle sonuçlanabilen Kovid-19 hastalığı sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

*Kovid-19 hastalığına yakalanan sağlık çalışanlarının işe dönüş kriterleri hastalığın şiddeti, ortaya çıkan sekel ve viral yük dikkate alınarak, uluslararası klavuzlara uygun olarak belirlenmelidir.”

Bakan Koca’nın değerlendirmesi

Turan, sıraladığı önerilerin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kente yaptığı ziyarette sırasında vaka sayalarında azalma meydana geldiğine dair açıklamalarına değindi. Turan, sahadaki gözlemlerine bakıldığında bu değerlendirmenin yapılamayacağını söyleyerek, son iki 2 hafta içerisinde 114 sağlık çalışanının enfekte olduğu bilgisini paylaştı.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi Halis Yerlikaya

‘Hasta sayısı 10 kat daha fazla’

TTB Merkez Konsey üyesi Halis Yerlikaya ise, pandemi sürecinin kötü yönetildiği kentlerin başında Diyarbakır geldiğini savundu. Türkiye genelinde rakamların gizlendiğini ve başarı algısı yaratılmaya çalışıldığını iddia eden Yerlikaya, “TTB olarak Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilerin en az 10 katı kadar hasta sayısı, en az 3 katı kadar da vefat sayısı olduğunu düşünüyoruz. Bakanlık doğruları söylemiyor” diye konuştu.  (Haber Merkezi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.