VİDEO HABER: ​Diyarbakır’da mevlit etkinliği düzenlendi

VİDEO HABER: ​Diyarbakır’da mevlit etkinliği düzenlendi
Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından Bağlar İlçesi’ndeki Nevroz Park’ta mevlit etkinliği düzenlendi. Kürtçe, İngilizce, Zazaca, Türkçe ve Arapça...

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından Bağlar İlçesi’ndeki Nevroz Park’ta mevlit etkinliği düzenlendi. Kürtçe, İngilizce, Zazaca, Türkçe ve Arapça dillerinde ‘Diyarbakır etkinlik alanına hoş geldiniz’ pankartının asıldığı etkinlikte, çeşitli ilahiler seslendirildi

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır’da Peygamber Sevdalıları Vakfı Diyarbakır İl Koordinatörlüğü tarafından, "Ahlak ve Adalet Rehberi Hazreti Muhammed" temasıyla düzenlediği "Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama" etkinliği düzenlendi. Nevroz Park’ta düzenlenen etkinliğe çok sayıda vatandaş katıldı. Kuran tilaveti ile başlayan etkinlikte sahne alan grup ve sanatçılar çeşitli ilahiler seslendirdi.  Kürtçe, İngilizce, Zazaca, Türkçe ve Arapça dillerinde ‘Diyarbakır etkinlik alanına hoş geldiniz’ pankartının asıldığı etkinlik alanında yoğun güvenlik önlemleri de alındı. Etkinlikte konuşan İTTAHADUL ULEMA üyesi Muhammed Beşir Varol, “Biz birbirimizin kardeşiyiz. Allah bizi birbirimiz için yaratmıştır. Allah tüm Müslümanları kardeş yaratmıştır.  O yüzden birbirimizi sevelim, birbirimize yumuşak davranalım. Birbirimize el verelim” dedi.

“Kimse tağutla hukuka ulaşamaz”

Peygamberlerin hak ve adalet mücadelesinin verdiklerini kaydeden Varol, peygamberlerin insanlığın özgürlüğü için eziyet çektiklerini söyledi. Varol, “İnsanları cehaletten ve sefaletten kurtarmak için Allah, peygamber göndermiştir. Tağut ise peygamberlerin düşmanıdır. Allah'ın dininin ve insanların inancının, adaletinin karşısındadırlar. Kimse tağutla hukuka ulaşamaz. Bunu bilelim. Dünya ve ahiretimizi yakmayalım. İnsanlık, Peygamberlerin peşinden gittikçe her gayelerine ulaşmışlardır. Zalim, kâfir ve emperyalistlerin peşinden gidenler menfaat uğruna ölmüşlerdir. Her Peygamber kendi kavmine şunu söylemiştir: Allah tüm insanları Peygamber bayrağı altında toplamıştır. O Peygamber de Muhammed'dir. Allah onu tüm insanlığa Peygamber olarak göndermiştir. Tüm insanların bu Peygamberin peşinden gitmesi lazımdır” diye konuştu.

“Hazreti Peygamber insanlık çobanıdır”

Hazreti Peygamberin insanlığın çobanı olduğunu belirten Varol, “Hak ve adalet rehberi, medeniyet rehberi O'dur. İnsanlığın onun peşinden gitmesi lazımdır. Muhammed, Allah'ın Peygamberidir. Onun peşinden gidenler zalim ve emperyalistlerin karşısında şiddetli olmalıdırlar. Onlara boyun eğmemelidir. Muhammed'e iman edenler, Allah'tan başkasının önünde eğilmemelidir. Muhammed'e iman eden kalpler Allah'ın sevgisinden başka sevgi barındırmamalıdır. Muhammed, Allah'ın Peygamberidir. Allah O'nu insanlığa rehber kılmıştır. O'na uyanlar emperyalistlere karşı yumuşak olmamalıdır. Kendi aralarında ise yumuşak olmalıdırlar. Birbirilerine merhametli olmalıdırlar. Allah bu yolu bize göstermiştir. Kurtuluş yolu budur. Allah bize kurtuluş olarak 'La ilahe illallah ve Muhammed Resullullah'ı göstermiştir. Tüm güzellikler buradadır. Kâinatın Rabbi Allah'tır. Hak ve hukuku Muhammed'den öğreniyoruz. O Allah'ın Peygamber'idir.” İfadelerini kullandı. Mevlit etkinliği yapılan diğer konuşmalar ve ilahi dinletilerinin ardından sona erdi. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.