Video Haber: “Su, elektrik, internet bedava olacak”

Video Haber: “Su, elektrik, internet bedava olacak”
Yerel seçim çalışmaları kapsamında gazetemize konuşan Büyükşehir Bağımsız Belediye Başkan adayı Hasan Sancar, “Diyarbakır’da su, elektrik ve...

Yerel seçim çalışmaları kapsamında gazetemize konuşan Büyükşehir Bağımsız Belediye Başkan adayı Hasan Sancar, “Diyarbakır’da su, elektrik ve interneti bedava yapacağız. Kentin buna ihtiyacı var” dedi. Sancar, “Benim çok projelerim var ama ben kendim bir proje değilim. Ben Musa Anter’in, Tahir Elçi’nin devamıyım. Sonum onların ki gibi olabilir. Her gün tehdit alıyorum!” dedi.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Remziye ÇELİK-Rıdvan KÖSEN/YENİGÜN ÖZEL

DİYARBAKIR YENİGÜN - 31 Mart yerel seçimlere kısa bir zaman kala siyasi parti adaylarının yanı sıra kentin bağımsız belediye başkan adayları da seçim çalışmalarını hızlandırdı. Daha önce medya sektöründe uzun yıllar yer alan Büyükşehir Bağımsız Belediye Başkan adayı Hasan Sancar gündemi değerlendirerek projelerini anlattı. Gazetemize konuşan Sancar, “Benim çok projelerim var ama ben kendim bir proje değilim. Ben Musa Anter’in, Tahir Elçi’nin devamıyım. Sonum onların ki gibi olabilir. Her gün tehdit alıyorum” dedi.

“Diyarbakır’da kullanılmayan 200 bin oy var”

Farkındalık yaratma adına Aday olduğunu belirten Sancar, “Siyasi partilerin hiç biri bizim düşüncemize cevap olmadığı için biz de sosyal sorumluluk çevresinde doğaya, ekolojiye, hayvan haklarına, insan haklarına farkındalık yaratmak adına batı modelinin dışında bir model yaratma adına, Diyarbakır’ın özünü ortaya çıkarma adına ve bir talep vardı, bir ihtiyaç vardı be bu talebe cevap olmak için Diyarbakır’da kullanılmayan yaklaşık 200 bin oy var. Ve biz de kimsesizlerin kimi olma adına, farkındalık yaratma adına aday olduk. Herhangi bir anket çalışması yapmadık ancak sosyal medya üzerinden gelen olumlu tepkiler bir nevi anket gibi oluyor. Hatta anketlerden daha sağlıklı oluyor. Dijital, sanal bir yaşam var artık. Ve o sanal yaşamda muazzam bir tepki alıyoruz. Yeni jenerasyon yani ‘Z nesli’ bizim yanımızdadır” diye konuştu.

“Metan gazından elektrik üreteceğiz”

Seçim kapsamında çalışmalarını ve projelerini anlatan Sancar, “Diyarbakır’da elektrik, su ve internet bedava yapacağız diyoruz. Metan gazından elektrik üreteceğiz. Metan gazından ürettiğimiz elektriği TEDAŞ’a satacağız. Ve fakir ailelerin, ödeme yapamayan, ekonomik ihtiyacı olan ailelerin elektriğini TEDAŞ’la part- time yaparak onları bu hesaptan düşüreceğiz. Bu çalışmanın bir örneği var. Dünyada Doğu ülkelerinin yaptığı bir çalışmadır. 27 yıllık bir rezerv Karacadağ’da boş duruyor. İnternetin de 26 milyonluk bir ödemesi vardır. Bu da bir büyükşehir belediyesi için büyük bir para değildir. Su boşa akıyor zaten. Bunun için gerekli mercilere başvurumuzu yapacağız.  Diyarbakır’ın suyu bedava olacak. Çünkü fizyolojik bir ihtiyaçtır” ifaderini kullandı.

“Seçimin sürprizi ben olacağım”

Bu seçim olmasa da 20 yıl sonra fikirlerinin iktidar olacağını dile getiren Sancar, “Kazandığımı düşünüyorum zaten. Çünkü bir davamız, bir fikrimiz var. Çünkü toplumu bir oy deposu olarak görmüyoruz. Bizim derdimiz meşveret yaratmak, hakikat yapmak, adalet yapmak,  merhamet, ehliyet yapmak, güven yapmak, hakikat yapmak, güvenlik yaratmak, barınma yaratmaktır. Toplumun fizyolojik ihtiyaçlarını gidermektir. Klasik bir seçim olarak görmüyoruz.  Klasik bir aday da değiliz. Bizim farkındalığımız, memleketin özünü ortaya çıkarmaktır. Bir nevi Diyarbakır’ı fabrika ayarlarına döndürmektir” dedi.

“Rüyalarımı Kürtçe görüyorum”

Önümüzdeki seçim ile ilgili rüyasını anlatan Sancar, “Rüyamda Saray Kapısı’nın ordaki surlarda olduğumu gördüm. Feqiye Teyran, Celalet Mir Bedirxan gibi bütün kanaat önderlerimiz oradaydılar. Sur’un başındaydılar ve bana şöyle diyorlardı; “Yolun açık olsun. Eğer oyumuz olsaydı sana verirdik, senin yanında olurduk” belki de devamlı onları düşünmemden kaynaklı bilinç altıma yerleştiği için rüyama geldiler” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.