VİDEO HABER: Şanlıurfa'da istihdam seferberliği başlatıldı

VİDEO HABER: Şanlıurfa'da istihdam seferberliği başlatıldı
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek "İstihdam Seferberliği" ile ilgili basın toplantısı düzenledi. DİYARBAKIR...

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek "İstihdam Seferberliği" ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Peltek, düzenlediği toplantıda herkesi İstihdam Seferberliğine destek vermeye davet etti. Gerçekleşen basın toplantısında, ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Karakuş da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine istihdam seferberliği başlattıklarını kaydeden Peltek, "21 Ocak 2019 tarihinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) yaptığımız Türkiye Ekonomi Şurasında, Sayın Cumhurbaşkanımız da teşrif etmişlerdir. Cumhurbaşkanımız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine, yani iş dünyasına 'istihdam seferberliği' başlatın çağrısında bulunmuştur. Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız bunun altyapısını çok kısa bir süre içerisinde tamamlamıştır. 25 Şubat'ta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde yapılan, Ekonomi Şura Toplantısında; Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanımız, Maliye Bakanımız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız ve iş dünyasının temsilcileri ile bir araya gelerek 'Burası Türkiye Burada İş Var' sloganıyla Türkiye'de istihdam seferberliğini başlatmış olduk." ifadelerini kullandı.

Hayata geçirilen istihdam teşvik paketi ile ilgili bilgi aktaran Peltek, "Hükümetimizin uyguladığı çok önemli tarihi nitelik taşıyan 8 teşvik paketi çıkarıldı. En önemli iki teşviki sizlerle paylaşmak istiyorum. İstihdam seferberliğinde devletimiz 2019'un nisan ayı sonuna kadar, istihdam edilen işçilerin 3 ay boyunca vergilerini, maaşlarını ve primlerinin tamamı, kalan 9 ayın ise vergileri ve SGK primleri hükümet tarafından ödenecektir." diyerek teşvikten yararlanılması çağrısında bulundu.

Devletin krizden dolayı işten çıkarmalar olmaması adına işçiler için de teşvik sunduğunu kaydeden Peltek, "İş dünyası için bu kriz döneminde devletimiz diyor ki; sıkıntınız var işçi çıkaracaksınız, bunu yapmayın, düzeninizi bozmayın, tezgâhınızı sıkıntıya sokmayın. Biz yine aynı teşviklerden yararlanmak üzere, işinizi düzeltene kadar, işten çıkaracağınız işçilerin, 3 ay boyunca bütün maaşlarını, vergilerini, primlerini ödeyelim. Kalan 9 ayın vergilerini, primlerini de biz ödeyeceğiz. Bunun yanı sıra eğer kadın, genç ve engelli istihdamınız varsa bunlara uygulanacak teşvik ise 15 aya kadar çıkaracağız. 15 ay boyunca bu teşviklerden yararlanacaklardır. Bu verilen teşvik iş dünyamızı, ekonomi sirkülasyonunu fevkalade rahatlatacağına inanıyoruz. Biz de Şanlıurfa Ticaret Sanayi ve Ticaret Odası olarak bu istihdam seferberliğine tam destek veriyoruz. İş dünyasını da birlikte el ele vererek Türkiye'de ekonomi sirkülasyonunu sağlamak için iş birliği yapmaya çağırıyoruz." dedi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.