Nihat Kazanhan’ı öldürmekten yargılanan polis için tutuklama kararı

2015'te öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın polis tarafından öldürülmesi ile ilgili davanın duruşmasında sanık polis memuru M.B.G hakkında "tutuklamasına...

Nihat Kazanhan’ı öldürmekten yargılanan polis için tutuklama kararı

2015'te öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın polis tarafından öldürülmesi ile ilgili davanın duruşmasında sanık polis memuru M.B.G hakkında "tutuklamasına yönelik yakalama kararı" çıkarıldı.

YENİGÜN HABER –  Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2015'te öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği ihlal kararı ardından ilk duruşması gerçekleştirildi.

Davaya Nihat Kazanhan'ın annesi Ayşe, Babası Mehmet Emin Kazanhan ve vekilleri Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz ve Diyarbakır, Siirt ve Mardon Barosu'ndan avukatlar katıldı.

KAÇMA VE SAKLANMA ŞÜPHESİYLE TUTUKLAMA KARARI

Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yeniden görülen davanın ilk duruşmasına katılmayan sanık polis memuru M.B.G hakkında "tutuklamasına yönelik yakalama kararı" çıkarıldı.

Koronavirüs izni nedeniyle cezaevinden tahliye edilen sanığın tutuklama gerekçesi, kaçma ve saklanma şüphesi, gösterildi.

Duruşma sonrası Şırnak Barosu Başkanı Avukat Rojhat Dilsiz ve bölge avukatları Adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Avukat Rojhat Dilsiz, “Anayas Mahkemesi’nin verdiği karar biz hukukçuları tatmin etmemiş olsa da benzer dosyalardaki cezasızlık kültürünün bir nebze de olsa ortadan kaldırılmış olması bakımından vermiş olduğu karar kuşkusuz önemlidir" dedi.

Dilsiz, daha sonra şunları söyledi:

"Sanık polis memurunun duruşmada bulunup hakkında verilen tutuklama kararının yüzüne karşı tebliğ edilmesini bekliyorduk. 8 yıldır vermiş olduğumuz mücadelenin sonunun bu olması gerekiyordu. Maalesef bugün duruşmaya katılmadı. Her ne kadar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilmiş olsa da hala şüphe duyuyoruz.

Önemli bir duruşmaydı. Benzer davalarda emsal teşkil edecek ve sağlıklı bir yargılama yapılabilecek inancıyla hem bölge barolarından arkadaşlarımız hem de sivil toplum örgütlerinin davayı takip eden katılımıyla ilk duruşmayı gerçekleştirdik. Her ne kadar maddi gerçeğin açığa çıkarılması ve failin gerçek anlamda yargılanması ve hakkettiği cezayı alabileceği yönünde bizde bir kanat oluşmamışsa da Anayasa Mahkemesi kararına uymak zorunda sorumlu olan mahkemenin sanık hakkında tutuklama kararı vermiş olmasını olumlu buluyoruz.”

DAVANIN GEÇMİŞİ

12 yaşındaki Nihat Kazanhan, 14 Ocak 2015'te arkadaşlarıyla Cizre’nin Yafes Mahallesi'ndeki evleri yakınındayken, polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Kazanhan ve arkadaşlarına, zırhlı polis aracına taş attıkları gerekçesiyle ateş açıldığı iddia edilmişti.

Kazanhan'ın başına isabet eden gaz fişeği sebebiyle yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Nihat Kazanhan’ın yaşam hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

"Anayasanın 17. maddesiyle güvence altına alınan yaşam hakkının ihlal edildiğine" hükmeden AYM, polis M.N.G'ye verilen cezada "haksız tahrik" indirimi uygulanmasına da karşı çıktı.

Nihat Kazanhan'ı vuran polis M.N.G'ye haksız tahrik indirimi sonrası 13 yıl 4 ay hapis cezası verilmişti.

AYM'nin kararından sonra, M.N.G'nin yeniden yargılanmasının yolu açıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.