Esnaf: Alay Kavşağı açılsın

Esnaf: Alay Kavşağı açılsın
Halk arasında Alay Kavşağı olarak bilinen mevkide daha önce güvenlik nedeniyle bırakılan ve trafikte aksamalara sebep olan barikatların artık kaldırılmasını...

Halk arasında Alay Kavşağı olarak bilinen mevkide daha önce güvenlik nedeniyle bırakılan ve trafikte aksamalara sebep olan barikatların artık kaldırılmasını isteyen çevre esnafı, kavşağın kapatılması nedeniyle iş yapamaz hale geldiklerini söyledi. Bu arada önceki gün kentte etkili olan yağışlar nedeniyle kavşakta bulunan rögarın tıkanması ise çevredeki vatandaşları mağdur etti. Çevre esnafı ve halkı, söz konusu durumun her yıl tekrarlandığını belirterek, bu duruma bir an önce çözüm bulunmasını istedi

DİYARBAKIR YENİGÜN - DİYARBAKIR’ın Merkez Bağlar ilçesi Karacadağ Caddesi ile Alipınar Caddesinin kesiştiği kavşağa daha önce güvenlik nedeniyle bırakılan barikatlara çevre esnafı, tepki gösterdi. Barikatların trafikte akmalara neden olduğunu savunan esnaf, kavşağın kapalı olması nedeniyle iş yapamaz duruma geldiklerini vurguladı. Bu arada Diyarbakır’da önceki gün etkili olan yağmur ve dolu yağışı ise caddede bulunan rögarın taşmasına neden oldu.  Tıkanan rögar kapağından akan lağım suyu, caddede kötü kokunun yayılmasına sebep olurken, çevre esnafı, bu sıkıntının her sağanak sonrası tekrarlandığını, bir an evvel yetkililerin buna çözüm bulması gerektiğini söyledi.

“Esnaf siftah dahi yapamıyor”

Mesut Özen isimli esnaf, Alay Kavşağı’na güvenlik amaçlı konulan barikatların artık kaldırılarak, trafiğe açılmasını istedi.   Şeyhmus Bilgi ise “Bu kavşak (Alay Kavşağı) kapalı. Esnaflar sıkıntı içerisinde, burada siftah dahi yapamıyor. Bu bölge adeta kaderine terke dilmiş. Yetkililerden bu sorunlara bir an evvel çözüm bulmalarını istiyoruz. Güvenlik nedeniyle kavşak kapalıdır. Diyarbakır'da güvenlik sorunu denen bir şey kalmadı bildiğim kadarıyla” dedi.

“Şehrin bütün suyu Kantar Kavşağından buraya geliyor”

Caddenin bir diğer sorunun ise alt yapı olduğuna dikkat çeken Bilgi, “Her yağmur yağdığında buralar göl oluyor. Şehrin bütün suyu Kantar Kavşağından buraya geliyor. Okul çıkışında çocuklar zorluk çekiyor. Bazı zamanlar çocukları arabayla, bazı zamanlar ise kucağımızda taşımak zorunda kalıyoruz. Her yağmur yağdığında bu rezaleti çekiyoruz” diye konuştu.

“Lağım kokusu salgın hastalıklara neden oluyor”

Alipınar Caddesi'nde 25 yıldır esnaf olan Mehmet Arsiz de, “25 yıl içerisinde her yağmur yağdığında bu rezaleti yaşıyoruz. Buradan karşıdan karşıya geçilmiyor. Karşı da okul var ve bu öğrenciler karşıdan karşıya geçemeyecek. Bir an evvel çözüm bulunmasını istiyoruz. Karşıdaki kavşağı kapatmışlar, buradaki esnafın hepsi kan ağlıyor. Bu suyun akışı ile beraber lağım kokusu bütün mahalleye yayılıyor. Tabii aynı zamanda salgın hastalıklara da neden oluyor. Yetkililerden bir an önce bu soruna çözüm bulunmasını istiyoruz." dedi.

“Defalarca dilekçe verdik sonuç alamadık”

Mahalle sakinlerinden Mehmet Kızılay da, 2 seneden fazladır rögarın tıkandığını ve bu suyun kokusundan insanların büyük tiksinti yaşadıklarını ve evlerine gidemez hale geldiklerini söyledi. Recep Kartal ise konu hakkında defalarca dilekçe yazdıklarını ancak bir çözüm bulunmadığını ifade etti. Söz konusu mevkide mezarlığın da olduğunu hatırlatan Kartal, oluşan su birikintileri nedeniyle mezarlık ziyaretçilerinin de ölmüş yakınlarını ziyaret edemediğini söyledi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.