Depremzede öğretmenlere vali talimatı: 'Enkazdan çıkmış kıyafetle gelmeyin'

Depremzede öğretmenlere vali talimatı: 'Enkazdan çıkmış kıyafetle gelmeyin'
Depremin vurduğu Malatya'da, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okul müdürlerine "Valimizin talimatıdır" diyerek mesaj attı.

Malatya Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürlerine "Valimizin talimatıdır" diyerek "Hiçbir personelimiz adeta enkazdan çıkmış bir kıyafetle göreve gelmesin" diye mesaj attı. Eğitim-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara, tüm eğitim emekçilerinden özür dilenmesini istedi.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, Malatya Valisi Ersin Yazıcı, geçtiğimiz çarşamba günü Yeşilyurt ilçesini ziyaret ederek kurum müdürlerinden brifing aldı. Bunun ardından Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından "Valimizin talimatıdır" denilerek bir mesaj gönderildi. Mesajda okul ve kurumlarda personelin kılık kıyafetine özen göstermesi istenerek 'adeta enkazdan çıkmış bir kıyafetle göreve gelmeyin' denildi:

"Kıymetli arkadaşlar bugün Sayın Valimiz Yeşilyurt ilçemizi ziyaret etti. Kurum müdürlerimizden brifing aldı. Sayın valimizin talimatıdır; tüm okul ve kurumlarımızda kılık kıyafet anlamında gerekli özen gösterilecek hiçbir personelimizin adeta enkazdan çıkmış bir kıyafetle göreve gelmemesi için gerekli olan uyarılar yapılacak. Ayrıca, öğrencilerimize gerekli psikolojik desteği sağlayabilmemiz için biz öğretmenlerin bir an önce deprem psikolojisinden kurtularak 6 Şubat tarihinden önce görevimizi yaparken göstermiş olduğumuz şevkle gayretle çalışmamız önem arz etmektedir. Okullarımızda yapacağımız sanatsal sportif kültürel her türlü etkinliğin olabildiğince artırılması ve öğrencilerimizin bu etkinliklere aktif bir şekilde katılımı için gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir."

'KABUL EDİLEBİLİR BİR ŞEY DEĞİL'

Eğitim-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kara okul müdürlerine gönderilen mesaja tepki gösterdi. Kara, "Kendini bilmez ilçe yöneticilerinin tarzı. Valiliğin emri olarak millete söylüyorlar ama valinin öyle bir emrinin olup olmadığını bilmiyoruz. Topu valiye atarak söylüyorlar ama zaten söylem çok yanlış. Ne demek ‘enkazdan çıkmış gibi giyinilmemesi'. Kabul edilebilir bir şey değil. Başından sonuna yanlış. Elbette ki öğretmenler kılık kıyafetlerine dikkat ediyor, yetişkin ve eğitimli insanlar, nasıl davranacaklarını biliyorlar. Ama talimatla valinin de adını karıştırarak bu şekilde mesaj atılması hakaret" dedi.

'KIYAFETLERİMİZ ESKİ OLABİLİR AMA TEMİZ'

Öğretmenlerin yoksulluk sınırından maaş aldığını ve deprem bölgesinde zor şartlarda yaşadığını dile getiren Kara, şunları söyledi:

"Öğretmenlerimiz değil kendilerine, eşlerine ve çocuklarına bırakın yeni kıyafet almak insanca yaşayacağı bir ücreti olmadığı için doğru dürüst karnını doyuramıyor. Dengeli beslenme konusunda bile sıkıntı yaşıyorlar. Peynirin kilosunun 200-250 TL'ye, etin kilosunun 400 TL’ye dayandığı bir ortamda aldığı maaşla sağlıklı beslenmesini gerçekleştiremeyen öğretmen, öncelikle giyimden kısacak. Zaten piyasaya baktığınız zaman elbise ve ayakkabı satın almak yerine insanların eski elbiselerini tadilat ettirdiğini ya da ikinci el almaya çalıştığını görüyoruz. Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün söylemiş olduğu ‘enkazdan çıkmış gibi giymeyin’ sözü afaki ve çok acemice söylenen, maksadını aşmış bir söz. Derhal geri almaları ve eğitim emekçilerinden özür dilemeleri gerekir. Evet, enkazdan çıktık ama var olan kıyafetlerimizi yıkayıp, ütüleyip, temiz giyiyoruz. Eski olabilir, enkazdan çıkardığımız kıyafetleri de giyiyor olabiliriz, bu deprem bölgesinde gayet doğal bir şey. Kendileri gibi masa başında oturup keyif sürmüyoruz. Konteynerde kalıyoruz, çamaşır makinamız yok. Kıyafetlerimizi elde yıkıyoruz, ütü bazen var bazen yok." (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.