Aile Sağlık Merkezi’nde darp iddiası

Aile Sağlık Merkezi’nde darp iddiası
Diyarbakır’da Atalay Bayrak adlı vatandaş, gitmiş olduğu Aile Sağlık Merkezi’nde görevli bir doktor tarafından darp edilerek hakarete maruz kaldığını...

Diyarbakır’da Atalay Bayrak adlı vatandaş, gitmiş olduğu Aile Sağlık Merkezi’nde görevli bir doktor tarafından darp edilerek hakarete maruz kaldığını iddia etti. Bayrak, “Doktora ‘Hakkınızda şikayetçi olacağım’ dediğimde ‘S…tir ol git kime şikayet edersen et’ dedi” diye konuştu. Söz konusu iddiaya ilişkin görüştüğümüz Doktor A.D. ise herhangi bir darp olayının söz konusu olmadığını belirterek, yasal olmayan reçeteyi kendisine yazdırmaya çalıştıkları için şikayetçi olduğunu vurguladı

Foto: Arşiv

Yenigün Özel / Sertaç KAYAR - Rıdvan KÖSEN

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır’da Aile Sağlık Merkezi’nde görevli bir doktorun bir vatandaşı darp ettiği iddia edildi.  3 Mayıs günü yaşandığı ileri sürülen olayla ilgili Yenigün’e konuşan Atalay Bayrak adlı vatandaş, sağlık merkezinde bulunan A.D. adlı doktorun hakaret ve fiziki saldırısına maruz kaldığını savundu. Rehabilitasyon Merkezi işleten Bayrak, “Engelli bireylere dönük eğitim programı çerçevesinde hizmet verdiğimiz kuruluşumuzda gerek ailelerimiz gerek çocuklarına daha iyi bir ortam yaratıp eğitim ve sosyal alanlarda bire bir sorunlarına yardımcı olmaktayız. 3 Mayıs saat 14.30 gibi engelli bireye sahip ailemizin bölgemizde bilindiği üzere annenin okur yazarlığı olmadığından bizden kendileri ile Aile Sağlık Merkezi’ne gidip yardımcı olmamızı istemişler” dedi.

“Doktor beni darp edip hakaret etti”

Bayrak yaşanan olaya ilişkin şunları söyledi: “Adresine gittiğimiz ailemizi yanımıza alarak gittiğimiz Aile Sağlık Merkezi’nde adını sonradan öğrendiğim Dr. A.D’nin fiziki saldırısına ve hakaretlerine maruz kaldım. Medikal hizmeti almış oldukları diğer bir firmamızdaki reçetesi ile ilgili doktor beyin kapısını çalarak ‘Hocam ailemiz kendilerini ifade edemedikleri için kendileri ile geldim, bir sorumuz olacaktı. Müsait misiniz?’ diye sordum. Bana ‘Medikalci misin sen?’ diye sordu. Ben de ‘Hocam ben özel eğitim merkezinden geliyorum, evet medikal firmamız da var’ dedim. Bana hakaret ederek ayağı kalktı ve ‘Çık ulan dışarı’ dedi. Şok içerisinde ‘Hocam lütfen’ dedim. Tekrar ‘Çık ulan sana dedim dışarı’ diyerek masanın öbür tarafından kalktı ve üzerime yürüdü. Elini iki yumruk şekilde yaparak göğsüme sert bir şekilde iki defa vurdu. Daha önce kalp krizi geçirmiş ve ameliyat olmuşum. Daha vahim sonuçlar olabilirdi. Kolumu sıkarak ve iterek dışarıya attı. Dakikalarca darp etti ve hakarete maruz kaldım. ‘Hakkınızda şikayetçi olacağım’ dediğimde ise ‘S…tir ol git kime şikayet edersen et’ dedi. Polisi aradım ve olay yerine geldiler. Darp ve cebir raporu aldım. Doktor hakkında şikayetçi oldum.”

Doktor hakkında şikayetçi oldu

Darp raporu alarak doktor hakkında şikayetçi olan Bayrak, konu ile ilgili Diyarbakır Tabipler Odası Başkanlığı’na da başvurdu. Bayrak, “Böyle bir insan nasıl sağlıkçı olabilir? Nasıl vatandaşı darp edebilir? Son ana kadar ona karşı saygımı korudum. Ama hukuki mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim” diye konuştu.

Doktor: Darp söz konusu değil, şikayetçi oldum

Konu ile ilgili görüştüğümüz Dr. A.D. ise şunları söyledi: “Bu adam medikal sahibi biri hasta sahibi değil. Medikal sahibinin hastayı takip etme yetkisi yoktur. Benden yasal olmayan reçetenin yazılmasını istediler.  Ben hasta ile yarım saat konuştum. ‘Beni medikalcılarla muhatap etme’ dedim. ‘Reçetenin 2 ayı dolmadan bir daha yazamam bu yasal değil’ dedim. Hasta bana ‘bu benim sorunum değil sen yazacaksın’ dedi. Sonra medikal sahibi şahıs geldi ‘sen nasıl yazmıyorsun’ diye çıkıştı bana. Bende ‘sen benim muhatabım değilsin çıkar mısın dışarı’ dedim. Bende karakola gittim benim hastam olmayan biri beni neden rahatsız ediyor diye şikâyette bulundum.  Herhangi bir darp durumu söz konusu bile değil sadece çık dışarı dedim. Benden yazmamı istedikleri de 240 tane çocuk bezi.  Bezlerden günlük 4 tane kullanılması gerekir, bunu güne çarptığında 60 gün ediyor 60 gün dolmadan aynı reçeteyi yazamam.  Yarın öbür gün reçeteler ortaya atılsa bana senin bu medikalcı ile nasıl bir ortaklığın var ki sen bu reçeteleri yazıyorsun demezler mi? Yasal olarak benim odama hasta sıfatı dışında gelmesi bile suç. Bende baskı ve şiddetle yasal olmayan reçeteyi bana yazdırmaya çalışıyorlar diye şikâyette bulundum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.