Kayıp yakınları, kar yağışına rağmen eylemlerini sürdürdü

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da Kayıp yakınları, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1991 yılında gözaltına alınan, ancak daha sonra cenazesi bulunan Cemal Geren’in faillerini sordu.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemlerinin 730’uncu haftasında Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde açıklama yaptı.  Kaybettirilenlerin fotoğraflarının açıldığı eylemde, “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” pankartı açıldı. Yoğun kar yağışı altında yapılan eylemde, 10 Şubat 1991’de Şırnak’ın Cizre ilçesinde gözaltında kaybedilen Cemal Geren failleri soruldu.

‘ONARICI ADALET SAĞLANSIN’

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır yöneticisi Ercan Yılmaz, 15 yılı aşkın bir süredir Diyarbakır Koşuyolu Parkı’nda kayıp yakınlarıyla birlikte adalet arayışlarına devam ettiklerini belirterek, “Her koşulda, karda, kışta, yazın sıcağında ailelerimizin, kayıp yakınlarının, sivil toplum örgütlerinin ve hak savunucuların talepleri aynı. Türkiye’de 90’lı yılların başında yaşanan kayıp ve faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması, geçmişle yüzleşme, onarıcı adaletin sağlanması tek talebimiz. Bu talebimiz aydınlatılmamış, tek bir faili meçhul cinayet kalmayana kadar devem edecek” dedi.

‘ASKERLER TARAFINDAN YAKILDI’

Geren ailesinin ikamet ettiği Cizre ilçesine bağlı Çağlayan köyünün 1990’ların başında askerler tarafından yakıldığını hatırlatan Diyarbakır İHD Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Akdeniz de, Geren ailesinin de koruculuğu kabul etmediği için ilçe merkezine taşındığını belirtti.

Aileye karşı baskıların ilçe merkezinde de devam ettiğini ve aile bireylerinden Mehmet Geren’in defalarca gözaltına alındığını ve işkence gördüğü bilgisini paylaşan Akedeniz, şöyle devam etti: “İlçede görev yapan itirafçı Abdülhakim Güven ve Bedran kod adlı Adem Yakin, Mehmet Geren’i Cizre’den ayrılması yönünde tehdit ediyordu. Tehdit edilmesinin hemen ertesi günü, Mehmet Geren Cizre’yi terk ederek, eşiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Mehmet Geren, İstanbul’da tekrar gözaltına alındı ve 12 gün boyunca kendisinden hiç haber alınmadı. O sırada oğullarını ziyaret etmek için İstanbul’da bulunan ailesi, Mehmet Geren’i sormak için karakola gitti. Kendilerine önce Mehmet’in orada olmadığı söyleyen karakol yetkilileri, daha sonra gözaltında olduğuna dair aileyi bilgilendirdi. 12’nci günün sonunda serbest bırakılan Mehmet Geren, İstanbul’dan ayrılarak Malatya’ya taşındı. Malatya’da birkaç yıl kaldıktan sonra tekrar gözaltına alındı ve işkence gördü. Bu olaydan sonra Mehmet Geren ailesiyle birlikte tekrar İstanbul’a taşındı.”

DOSYASI ‘FAİLİ MEÇHUL’ KALDI

Mehmet Geren’in annesi, babası ve kardeşi Cemal’le birlikte Cizre’de yaşamaya devam ettikleri sırada işe giderken bir daha kendisinden haber alamadıklarını anımsatan Akdeniz, “25 gün boyunca ailesi Cemal’den hiçbir haber alamadı. Cemal’in kayboluşunun 25’inci gününde civar köylerden bir kişi tarlasının yakınında bir ceset bulmuş ve durumu polis merkezine bildirmişti. Polis merkezinde bulunan yetkililer, cesedi bulan köylülere, ‘bir çukur kazıp cesedi içine atmasını’ söyler ancak cesedin üzerinden çıkan nüfus cüzdanından Cemal’in olduğu anlaşılır. Köylülerden Geren ailesini tanıdıkları için cesedi bir battaniyeye sararak hastaneye getirmişlerdi. Geren’in cenazesi hastanede ailesine teslim edilir. Aile, o dönemde tehdit edildikleri ve can güvenlikleri olmadığı için hiçbir hukuki girişimde bulunamaz. Cemal Geren dosyası o tarihten günümüze faili meçhul olarak tozlu raflarda kalır” diye konuştu.

Açıklama oturma eylemiyle sonlandı. (Haber Merkezi)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kayıp yakınları, kar yağışına rağmen eylemlerini sürdürdü
Bizi Takip Edin