Diyarbakır Yenigün

WHO: Avrupa’da ölüm oranı 5 kat artabilir

WHO: Avrupa’da ölüm oranı 5 kat artabilir
16 Ekim 2020 - 13:11

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da Covid-19’dan ölüm oranlarının 5 kat artabileceğini açıkladı. WHO Avrupa Direktörü Hans Kluge, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, “Avrupa’daki durumun büyük endişe uyandırdığının” altını çizdi

YENİGÜN HABER – Dünya Sağlık Örgütü (WHO)Avrupa Direktörü Hans Kluge, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, “Avrupa’daki durumun büyük endişe uyandırdığını” vurguladı. Avrupa’da salgının başlangıcından bu yana haftalık en yüksek vaka sayısının (700 bin) kaydedildiğini belirten Kluge, toplam vaka sayısının 10 gün zarfında 6 milyondan 7 milyona çıktığını ve Avrupa kıtasında günlük ölüm rakamlarında bin sınırının aşıldığını belirtti. Covid-19’un ölüm nedenleri arasında 5’inci sıraya yükseldiğini aktaran Kluge, “Kısıtlayıcı tedbirlerin hızlandırılmasının tam zamanı” dedi.
‘Karantina en son çare’
Tam karantinaya karşı çıkan Kluge, salgına karşı önlemlerin gevşetilmesi durumunda ölüm oranlarının 4-5 kat artabileceği uyarısında bulunarak şöyle devam etti:
“Hiçbir zaman çok geç değildir ancak kesinlikle endişeliyiz. Kısıtlayıcı tedbirlerin hızlandırılmasının tam zamanı. Ama, tam karantina en son çare. Neyin yapılabileceğini ve yapılması gerektiğini mart ayından çok daha iyi biliyoruz.”
‘Maske takılmasıyla ölümler engellenebilir’
Hijyenik tedbirlere uyulması gerektiğini söyleyen Kluge, maske takma oranının yüzde 60 olduğunu belirtti. Kluge, “Avrupa’da maske takma oranının yüzde 95’e çıkması ve kamusal ve özel alanlardaki kalabalık toplanmaların önlenmesi durumunda şubat ayına kadar Avrupa’daki 53 ülkede 281 bin kişinin virüsten ölmesinin önüne geçilebileceğine” dile getirdi. (İLKHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım