Çocuklara çizgi film izletilirken nelere dikkat edilmeli?

çocuk televizyon
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki etkileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Uzman Öğretmen Aslı Yıldız, ailelerin çizgi film ile çocuk arasında arabulucu olması gerektiğini belirtti

 

 

Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte televizyonun olmadığı evlerde bile en az bir bilgisayar veya birkaç akıllı telefon bulunması sebebiyle neredeyse çizgi filmin izlenmediği ev yok. Çocukların izlediği çizgi filmlerde ebeveynlerin nelere dikkat etmesi gerektiği hususunda değerlendirmelerde bulunan Uzman Öğretmen Aslı Yıldız, “Eğer çocuklara bir şey veriyorsanız mutlaka onu denetlemelisiniz.” diyerek çocukların televizyon ve telefonla baş başa bırakılmaması gerektiğine dikkat çekti. Öncelikle 0-3 yaş grubundaki çocukların kesinlikle çizgi film izlemesini ve ekrana bağımlı kalmasını istemediklerini aktaran Yıldız, “Çünkü 0-3 yaş grubundaki çocuklar beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde çocukların aktif olarak öğrenmeleri gerekiyor. Duyusal, işitsel ve görme… tüm duyu organları devreye katarak onlarla oyun oynayarak vakit geçirirsek daha iyi olur. Eğer bu yaşlardan sonra televizyonu kendilerine veriyorsak aynı zamanda onları denetlememiz gerekiyor. İçeriklerin de tamamen eğitim içerikli olması gerekiyor. Sadece ‘vakit geçirsin aman ben de işimi yapayım’ değil de o çizgi filmlerde ne öğrenebilir, buna bakmamız gerekiyor.” dedi.  0-7 yaş döneminde çocuklarda soyut düşünmenin henüz gelişme göstermediğini kaydeden Yıldız, “Çocuklar, gördüğü olumlu-olumsuz her şeyi öğreniyor. Taklit ediyor ve yaşamında bunu göstermeye başlıyor. Tüm bu olanların olmaması için aileler, çizgi film ile çocuk arasında arabulucu olabilirler. Çizgi film konularına beraber karar vermeleri gerekiyor. Hangi çizgi filmin izlenmesi ya da neden izlenmemesi gerektiği konularında da çocuklara açıklama yapmak gerekir. ‘Bak bu çizgi filmi bu sebepten dolayı izleyemezsin’ gibi açıklamalar yapmak gerekiyor. Çizgi film seçildikten sonra da çocukla birlikte izlenmelidir. ‘Sadece vakit geçirsin ve o tek başına izlesin’ olmamalıdır. Çünkü her çizgi filmde zararlı ve yanlış bir taraf mutlaka vardır. Anne ve babaların hemen müdahale edebilmesi için beraber izlemeleri gerekir.” diye belirtti.

‘Çocuğun eline sadece telefon verip bırakılmamalıdır’

Yıldız, “You Tube’yi denetlemek çok zordur. You Tube Kids ebeveyn denetimleri uygulaması var, biraz kendince kontrol yapabilirsiniz. Ama ben onun da çok faydalı olduğunu düşünmüyorum. Çok yararlı gördüğümüz çizgi filmler de bile olumsuz içerikler olabiliyor. Çocuğun eline sadece telefon verip bırakılmamalıdır.” uyarısında bulundu. (İLKHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocuklara çizgi film izletilirken nelere dikkat edilmeli?
Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin