DOLAR 7,4294
EURO 8,9820
ALTIN 412,55
BIST 1.471
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 16°C
Parçalı Bulutlu
Diyarbakır
16°C
Parçalı Bulutlu
Pts 13°C
Sal 15°C
Çar 15°C
Per 16°C

Video Haber: ‘Zamların sonu gelmiyor!’

Video Haber: ‘Zamların sonu gelmiyor!’
02.08.2019
A+
A-

Doğal gaza yapılan zamma teki gösteren TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, zamların sonun gelmediğine dikkat çekti. Enerji yoksulluğu ve yoksunluğunun ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Yener, elektrik yardımının kapsamının genişletilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kömür yardımı yerine doğal gaz desteğinin sağlanması gerektiğini kaydeden Yener, yerel yönetimlerin ise düşük gelir gruplarına ücretsiz su desteği vermesi gerektiğini vurguladı

DİYARBAKIR YENİGÜN  – TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, doğal gaza yapılan zamma tepki gösterdi. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Yener, elektriğe yapılan zamdan bir ay sonra bir zammın da doğal gaza yapıldığını söyledi. Yener, “TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, 13.08.2018, 03.09.2018, 18.10.2018 ve 26.02.2019 tarihlerinde Odamız Enerji Çalışma Grubu tarafından hazırlanan, elektrik ve doğal gaz fiyatlarını ve fiyat artışlarını irdeleyen Oda Raporlarını kamuoyu ile paylaşmıştık. Son olarak 2019 Temmuz ayı başında elektrik fiyatlarında yapılan artışlar sonrasında, 17.07.2019 tarihinde “2019 Temmuz Ayı İtibarı ile Elektrik ve Doğalgaz Fiyatları, Tarife Uygulamaları, Maliyetleri Artıran Etkenler ve Yapılması Gerekenler Üzerine” güncel Oda Raporunu kamuoyuna sunmuş ve elektrik ve doğalgaz fiyatlarında yeni zamların gündemde olduğunu belirtmiştik” dedi.

‘Gece geç saatlerde zam oranı açıklandı’

Nitekim Temmuz ayının son günü, gece geç saatlerde doğal gaz fiyatlarına yapılan zammın açıklandığını belirten Yener, “Elektrik üretimi için kullanılan doğalgaz fiyatı sabit kalırken, doğal gaz fiyatları konutlar ve yıllık tüketimi 300.000 m³’ün altındaki sanayi için yüzde 14,97 oranında, yıllık tüketimi 300.000 m³’ü aşan sanayi, OSB’ler ve CNG müşterileri için yüzde 13,73 oranında artırıldı. 2018 yılı Nisan, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında yapılan zamlardan sonra. 2019 başında, doğalgaz satış fiyatlarında, konutlara ve küçük sanayi kuruluşlarına yüzde 10, elektrik üretim tesislerine yüzde 8,8 indirim yapılmıştı. 01.07.2019’da ise elektrik üretimi için satılan doğal gazın fiyatı yüzde 6.45 oranında artırılmıştı. BOTAŞ’ın Ağustos 2019 itibarıyla doğal gaz satış fiyatları, 2017 sonuna göre konutlarda ve küçük sanayi kuruluşlarında yüzde 29,5; büyük sanayi kuruluşlarında yüzde 118,3; elektrik üretimi için yakıt olarak doğalgaz kullanan santrallerde yüzde 116,1 oranında artmıştır. Doğalgaz satış fiyatlarında sürdürülmekte olan sübvansiyon, elektrik üretim tesislerinde önemli ölçüde, büyük sanayi kuruluşlarında kısmen kaldırılmıştır” diye konuştu.

Ücretsiz elektrik ve doğalgaz temini

Odalarının, uzun süredir enerji yoksulları ve yoksunlarına, çağdaş yaşam koşullarını sağlayacak miktarda ücretsiz elektrik ve doğalgazın kamu tarafından temin edilmesini savunduğunu kaydeden TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, “Toplum yararını gözeten bu önermemizi, siyasi iktidar yakın zamana kadar yok saymış, yanıt vermemiş, adeta kulaklarını tıkamıştı. Ankara’da Başkent Gaz’ın Ağustos 2019’da konutlar için doğal gaz satış fiyatı KDV dâhil 1.6528 TL/m³’tür. Bireysel ısınmada konut başı doğal gaz tüketimi Ankara için yıllık 1500 m³, aylık ortalama 125 m³’tür. Bu durumda, bir ailenin Ağustos 2019’da ödeyeceği doğal gaz bedeli 206,60 TL’dir. Aylık su tüketimini 10 m³, yine Ankara ASKİ konut fiyatı olan 9.48 TL/m³ veri alındığında aylık su faturası 94,80 TL olmaktadır. Aylık elektrik, doğal gaz ve su fatura bedelleri toplamı ise, Temmuz 2019’a göre yüzde 5,47’lik bir artışla 443,57 TL’ye yükselmektedir ve bu tutar asgari ücretin beşte birinden fazladır (yüzde 21,96)” ifadelerini kullandı.

Çözüm önerileri

Enerji yoksulluğu ve yoksunluğunun ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Yener bu sorununa yönelik çözüm önerilerini ise şu şekilde sıraladı;
• Elektrik yardımının kapsamının genişletilmesi,
• Kömür yardımı yerine doğal gaz desteğinin sağlanması,
• Yerel yönetimlerin düşük gelir gruplarına ücretsiz su desteği vermesi,
• Temel bir ihtiyaç olan doğalgazın fiyatları üzerindeki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi, ÖTV’nin kaldırılması,
• Kamusal kaynaklardan sağlanan bu desteklerin kötüye kullanımını önlemek için uygulamanın toplum çıkarları gözetilerek denetlenmesi gerekmektedir.

Tüketiciye yeterli ve kesintisiz enerji

Yener son olarak şu ifadeleri kullandı; “Günümüzde yaşamı idame ettirmek için vazgeçilmez olan elektrik, doğal gaz gibi enerji kaynaklarının nihai tüketiciye yeterli, kesintisiz ve ödenebilir koşullarda sunulması için, öncelikle sektörde toplumsal yararı gözeten, bütünleşik politikaların ve uygulamaların yaşama geçmesi, enerji yatırımlarının; tüketiciye, çevreye ve ekonomiye gereksiz yükler getirmeyecek şekilde, toplum çıkarlarını gözeten kamusal bir planlama dâhilinde yapılması gerekmektedir. Bu temel gereklilikler yerine getirilmediği takdirde nihai tüketicinin doğrudan ya da dolaylı olarak karşı karşıya kalacağı zararları bütünüyle önlemek mümkün olamayacaktır.” (Haber Merkezi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

"Bu internet sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla diyarbakiryenigun.com sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir."