Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – Van’daki depremzedeler yardım bekliyor!

VİDEO HABER – Van’daki depremzedeler yardım bekliyor!
25 Şubat 2020 - 15:07

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar köyünde, depremde evleri enkaza dönüşen köylüler, barınmak için yetkililere çağrıda bulundu

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – İran’ın Khoy kentinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından yaralar sarılmaya başlandı. Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar, Güvendik, Gelenler, Kaşkol, Ömerdağı ve Börüpek köylerinde yıkımlar oldu. 9 vatandaşın hayatını kaybettiği 62 kişinin yaralandığı, binlerce hayvanın telef olduğu depremin ardından köylüler hem kendilerinin hem de hayvanlarının barınacağı yer için yardım bekliyor. Evlerinin enkazına çaresizce bakan depremzedeler, yaşadıklarını İLKHA’a mikrofonuna anlattılar.

Deprem ile birlikte evinin enkaza dönüştüğünü, hayvanlarının telef olduğunu belirten Timur Aslan, çaresiz olduklarını, devletin kendilerine yardım elini uzatmasını beklediklerini söyledi. Enkazın altından çocuklarını sağ kurtardığını dile getiren Fehmi Arsan ise şunları söyledi: “Depremin sarsıntısıyla her taraf yıkıldı. Allah kimseye göstermesin böyle bir durumu. Enkazın altında kalan çocuk ve hayvanlarımızı zorla kurtardık. Çocuklarımızın psikolojisi bozuldu. Soğuk olduğu için özellikle çadır istiyoruz. Ayrıca yeni doğum yapan hayvanlarımız var. Onlar da maalesef dışarda kalıyor. Hayvanlarımızın telef olmaması için yetkililerden çadır yardımı bekliyoruz.”

Deprem esnasında dışarıya kaçmaya çalışırken kapılarının kilitlendiğini, canlarını zor kurtardıklarını belirten Mehmet Zeki Arslan ise evlerinin kullanılmaz hale geldiğini söyledi.

Yaşananları gözyaşları içinde anlatan Taliha Arslan ise “Bizim başımıza gelen hiçbir Müslümanın başına gelmesin. Perişan durumdayız, Allah yardımcımız olsun. Kim bize yardım ediyorsa Allah da ona yardım etsin. Deprem olurken şok geçirdim. Elimdeki sıcak çaydanlık döküldü. Çocuklarımı aradım, tozun içindeydiler, göremiyordum. O dehşet anının şokuyla çocuğumun elini tutup çıkarırken, ayağını tutmuştum. Kim imdadımıza koşuyorsa Allah da onun imdadına koşsun.” diye konuştu.

Deprem yaşandığında ailece içerde olduklarını dile getiren Sadi Tekin ise “Büyük bir deprem yaşadık. Deprem esnasında çocuklarımın hepsi içerideydi. Allah’a şükürler olsun ki hepimiz sağ salim kurtulduk. Fakat hayvanlarımın çoğu enkazın altında kalarak telef oldu. Bize henüz çadır ulaşmadığından dolayı çocuklarımla birlikte dışarda kalıyoruz. ” dedi.

Çocuklarıyla birlikte depremin enkazından sağ kurtuldukları için şükrettiklerini dile getiren Senim Aldemir ise yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Depremde 25’e yakın hayvanım telef oldu. Ayrıca deprem esnasında çocuklarım ile birlikte depremin altında kaldık. Çok şükür ki kendimizi kurtarıp enkazın altından çıktık. Maalesef hiçbir şeyim kalmadı ve bundan dolayı dışarda yaşıyoruz. Böyle soğuk havada geriye kalan 25 hayvanımın da gece kalacağı bir yeri yoktur. Bu yüzden dışarda kalıyorlar. Yetkililer, çadır gönderdiklerini sürekli söylüyorlar ama maalesef bize ulaşan herhangi bir çadır olmadı şimdiye kadar.” (İLKHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım