Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – Van Gölü ve Akköprü Deresi’nden 45 ton çöp çıkarıldı

VİDEO HABER – Van Gölü ve Akköprü Deresi’nden 45 ton çöp çıkarıldı
04 Ekim 2020 - 16:50

Van’ın merkez İpekyolu Belediyesi’nce başlatılan çevre temizliği kapsamında Van Gölü’nden ve Akköprü Deresi’nden yaklaşık 45 ton çöp toplandı.

 

YENİGÜN HABER – İpekyolu Belediyesi, ilçedeki cadde, mahalle, sokaklarda rutin temizlik çalışmalarına devam ediyor. Kent temizliği ve estetiğine büyük önem veren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri; göl, dere ve kanallarda temizlik çalışması yürütüyor. Temizlik çalışmaları kapsamında Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerince ilçe sınırlarında bulunan Van Gölü’nün 2 bin 800 metrelik sahil bölümünde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda yaklaşık 40 ton, kent için çok önemli olan Akköprü Deresi’nden ise 5 top çöp toplandı.

“Van Gölü’ndeki kirliliğin önüne geçmek için radikal kararlar aldık”

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Vekili Sinan Aslan, Van Gölü ve Akköprü Deresi’nin şehrin en önemli değerlerinden olduğunu belirterek, “Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana yeşile, çevreye, Van Gölü’ne hassasiyetle yaklaşıyoruz ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Fen İşleri çalışmalarımız ne kadar önemliyse çevre koruma çalışmalarımız da o denli önemlidir. Van Gölü’ndeki kirliliğin önüne geçmek için radikal kararlar aldık. İlçe merkezinde bulunan ve göl için tehlike arz eden ahırların yıkımına başladık. Bu yıkımlarda önemli bir mesafe kat ettik. Yine düzenli olarak Van Gölü sahilindeki çöpleri topluyoruz. Ama burada önemli olan vatandaşlarımızın bilinçlenmesidir. Gölün kirletilmesi demek yok edilmesi demektir. Bu kadar önemli bir değerin yok olmaması için herkes bilinçli davranmalıdır. Ayrıca kentimiz için önemli olan Akköprü Deresi’nde de yılın belli aylarında temizlik çalışmaları yapıyoruz. Van için çok önemli olan sadece Van Gölü’nde yaşayan endemik tür olan inci kefalleri yılın belli dönemlerinde Akköprü Deremizi, göle geçişte göç yolu olarak kullanıyor. Deremizin temiz olması demek daha fazla balık ve sağlıklı göç demek. Derenin temiz olması insan sağlığı açısından da çok önemlidir.” dedi.

“En güzel temizlik kirletmemektir”

İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Volkan Avcı ise, sonbahar aylarıyla birlikte başlattıkları yoğun temizlik çalışmalarının süreceğini söyledi.  Avcı, “Belediye olarak kısa süre önce sonbahar temizliğimize başladık. Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan’ın talimatlarıyla Akköprü Deresi’nde temizlik yaptık ve dereden 5 ton çöp topladık. Yine İpekyolu sınırları içerisinde olan Van Gölü sahilinde çevre kirliliği oluşturan yaklaşık 40 ton civarında çöpü gölden çıkardık. Halkımıza sesleniyoruz. Van Gölü hepimizindir. Bir tane Van Gölümüz var. Lütfen daha duyarlı olalım ve kirletmeyelim. Her zaman söylüyoruz. En güzel temizlik kirletmemektir.” diye konuştu. (İLKHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım