Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – Sınır hattındaki köylüler endişeli

VİDEO HABER – Sınır hattındaki köylüler endişeli
18 Ekim 2019 - 16:20

 

Mardin’in sınır hattında bulunan köylerde yaşayan vatandaşlar, PYD-YPG’nin saldırıları yüzünden hala korku içinde olduklarını belirtiyorlar

DİYARBAKIR YERNİGÜN – Türkiye, Fırat’ın doğusuna yönelik başlattığı “Barış Pınarı Harekatı”na ara verdi, ancak YPG’lilerin Mardin’de saldırıları, sınır hattında yaşayan köylüleri endişelendirmeye devam ediyor.   YPG’liler, 11 Ekim’de Nusaybin’e düzenlediği saldırıda 11, 15 Ekim’de Kızıltepe’ye düzenlediği saldırıda ise 2 sivil olmak üzere toplam 13 sivili katletti, 80’e yakın sivili yaraladı. PYD-YPG mensuplarınca Kızıltepe ilçesinin Taşlıca ve Otluk kırsal mahallelerine siviller hedef alarak düzenlediği saldırılar sonrası özellikle sınır hattında yaşayan vatandaşlar, hala korku içinde olduklarını belirtiyorlar. Saldırının yapıldığı Taşlıca köyüne bir kilometre yakınında bulunan Büyükboğaziye Mahallesinde (Köyü) bulunan vatandaşlar, İLKHA muhabirine durumlarının kötü olduğunu söylediler.

“Köyde sadece ihtiyarlar kaldı”

Köy sakinlerinden Hadi Aydın, “Sınıra yakın bir yerdeyiz ve bu saldırılar yüzünden durumumuz çok kötü. Komşu köyümüze yapılan saldırı sonrası köyümüzde de insanlar şehre göç etmek zorunda kaldılar. Şu an köyde kadın ve çocuk kalmamış. Sadece ihtiyarlar kaldı, o da hayvanlarına göz kulak olmak için kaldılar. Biz de kararsız kalmışız, belki biz de şehre gideriz.” diye konuştu. Komşu köyleri olan Taşlıca’da yaşanan olayda 2 insanın hayatını kaybettiğini, birçok kişinin de yaralandığını aktaran Aziz Gündüz de saldırıda hayatını kaybeden Hacı Halil Türkoğlu’nun yakın arkadaşı olduğunu söyledi. Gündüz, “Hacı Halil’in vefat etmesinden dolayı hepimiz çok üzülüyoruz. Bizim aile dostumuz ve akrabamızdı. 2 kişiyi defnettik, 12 kişi de yaralı, bunların bazıları da durumları kötü. Allah kimseye böyle bir acı göstermezsin. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar versin.” dedi.

“Bir haftadır diken üstündeyiz”

Sivilleri hedef alan saldırılara tepki gösteren köylülerden Kemal Aydın, bir haftadır perişan olduklarını ve diken üstünde olduklarını söyledi. Aydın, “Taşlıca saldırısında 2 kişi şehit oldu, 12 kişi de yaralandı. Allah vefat edenlere rahmet etsin, yaralılara acil şifalar versin. Çok üzgünüz, acı büyük, inşallah bir daha böyle bir olay yaşanmaz. Bu bir haftadır perişan bir haldeyiz, adeta diken üstündeyiz. Rahat değiliz, bir lokma ekmek boğazımızdan geçmiyor artık. Bu tür olayları istemiyoruz, bir kişinin burnunun kanamasını dahi istemiyoruz. Durumumuz şu an kötü, Allah düzeltsin. Bu birkaç gündür hem bizim köyde hem de çıvar köylerde yaşayan vatandaşlar, Kızıltepe şehir merkezine gitmek zorunda kaldılar. Bazıları Mardin’e, bazıları Diyarbakır ve Adana’ya akrabalarının yanına gittiler. Millet perişan oldu, inşallah selametle bu olaylar biter.” diye konuştu. Taşlıca Köyüne düzenlenen saldırı anında köyde olduğunu, önce az bir ses geldiğini ve ardından şiddetli bir ses duyduklarını aktaran Rıdvan Aydın da olayın duyulmasının ardından insanların köyü terk etmeye başladığını söyledi. Aydın, “Çocuklar çok korktu, biz de korktuk ama evimizi terk edemeyiz.” dedi. (İLKHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım