Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – Mardin ilçelerinde sokağa çıkma yasağı sessizliği sürüyor

VİDEO HABER – Mardin ilçelerinde sokağa çıkma yasağı sessizliği sürüyor
11 Nisan 2020 - 20:11

DİYARBAKIR YENİGÜN – Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği büyükşehirlerin ilçelerinde de sessizlik sürüyor.

Covid-19’a karşı alınan önlemler kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından gece 00.00’da başlayıp, 12 Nisan saat 00.00’e kadar sürecek sokağa çıkma yasağının ardından şehir merkezleri büyük bir sessizliğe büründü.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2 gün süreyle il sınırları içinde sokağa çıkma yasağı getirilmesinin ardından yetkililerin günlerdir “Evde kal” çağrılarına uyarak sağlıkları için dışarıya çıkmayan vatandaşlar, sokağa çıkma yasağı dolayısıyla evlerine kapandı.

Yasağın geçerli olduğu ilçelerde vatandaşlar sessiz bir sabaha uyandı. Büyük bir sessizliğin hâkim olduğu kentin en işlek caddeleri, sokakları ve meydanları boş kaldı.

Sabah saatlerinde sadece yasağı kapsamayan kamu ve özel kurumlarda çalışan kişilerin işe gitmesine izin verildi.

Sokağa çıkma yasağının açıklanmasının ardından fırınların, eczaneler ve bazı akaryakıt istasyonlarının dışında açık işyeri bulunmadığı görülürken ilçede sessizlik hâkim oldu.

Mardin’in Midyat ilçesinde yerli ve yabancı turistlerin en yoğun ziyaretlerde bulunduğu Kuyumcular Çarşısı’nda sessizlik hâkim oldu. Esnaf kepenk kapattı.  Polis ve zabıta görevlileri işlerinin başında kontrollerini sürdürdü.

İlçedeki tek nöbetçi eczanede alınan bütün önlemler kapsamında durumun sakin olduğu gözlendi.

Eczane Kalfası Ali Acun, “Sağlık Müdürlüğümüzün bize gönderdiği yazıya binaen uygulamamızı başlattık. Sokağa çıkma yasağı geldi. Tedbirlerimizi aldık. Bu durumda sakin bir durum var. İlaçları bazen 112 ekipleri alıp hastaneye götürüyorlar.” dedi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Midyat Belediyesi Zabıta ekipleri ile polis ekipleri zaman zaman sokak ve caddelerde bulunan araçlarıyla gelen vatandaşlara uyarılarda bulunuyor.

Zabıta görevlisi Derya Sönmez, halkın sağlığı için ne yapılması gerekiyorsa onu yaptıklarını ifade ederek, şunu söyledi:

“Covid-19 vakaları çıktığından beri üst seviyede alıyoruz. Dün akşam saat 22.00’den beri soka çıkma yasağı geldiğinden beri hemen sahalara beraber indik. Gönüllü olarak inen arkadaşlarımızda var. Hep birlikte öncelikle marketlerde sosyal mesafeleri korumaya çalıştık halkımızın mikroba karşı daha da dirençli olması için sosyal mesafeleri korumalarını istedik. Bu gün itibari ile de açık olan pek unlu mamullerdir, ekmek fırınlarıdır. Şimdi de halkımız için gerekli denetimleri yapıyoruz. Kimsenin sokağa çıkmasını istemiyoruz. Onların tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Özellikle ekmek ve temel ihtiyaçlarını kapılarına kadar götürüp teslim ediyoruz.”

Midyat Belediyesi Zabıta görevlisi Abdulkerim Noyan,  “Sokağa çıkma yasağını kontrol için denetim altındayız. Ortalık sakin ve millet uyuyor. Fırınlar hizmet için açıktır. Herhangi bir yaşlı insan telefon açarsa ihtiyacını karşılıyoruz. Şu an sokaklar iyi. Millet kurallara uyuyor, kimse çıkmıyor sokağa.”dedi.

Fırıncı esnafı Bereket Kurnaz ise,  her türlü önlemleri aldıklarını ifade ederek, “aynı şekilde ekmekleri poşetleyerek virüse karşı muhafaza ediyoruz.” dedi. (İLKHA)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım