Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – Leyla Aydemir davası 3 Temmuz’a ertelendi

VİDEO HABER – Leyla Aydemir davası 3 Temmuz’a ertelendi
27 Nisan 2020 - 18:51

 

DİYARBAKIR YENİGÜN  – İki yıl önce Ağrı merkeze bağlı Bezirhane (Bizirhane) köyünde kaybolan ve günler sonra cesedine ulaşılan Leyla Aydemir davasında 3’üncü duruşmada da sonuç çıkmadı. Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, davanın tek tutuklu sanığı olan Leyla Aydemir’in amcası Yusuf Aydemir, Elazığ’daki cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracığıyla katıldı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Yusuf Aydemir’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 3 Temmuza erteledi. Duruşma sonrası, davaya Ağrı Barosu adına katılan Avukat Ömer Fidan adliye çıkışında kısa bir açıklama yaptı. Salgın nedeni ile duruşmada gerçekleştirilen kısıtlamadan dolayı sadece tutuklamaya yönelik savunma alındığını belirten Fidan, “Bugün Coronavirus sebebiyle duruşmaya katılımlar kısıtlı olarak gerçekleşti. Bununla beraber sadece sanık müdafileri ve sanığın kendisi SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) üzerinden katılım sağlandı. Ağrı Barosu olarak da katılan olarak duruşmaya kabul edildik. Bunun haricinde kimse kabul edilmedi zaten. Duruşma kısıtlamalar nedeniyle sadece tutuklamaya yönelik savunmalar ve tutuklunun devamı noktasında yapılan değerlendirmelere nazaran devam etti. Sanık duruşmada tutukluluğun kaldırılmasını, serbest bırakılmasını talep etti. Tabi ki sanık müdafileri de bu noktada taleplerde bulundular. Ancak mahkeme heyetinde de bu talep kabul görmeyerek sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma bu şekilde sonuçlandı.” dedi.

“Başka ihbarlar var ancak gizlilik açısından söylemiyoruz”

Ailenin avukatı Erdoğan Tunç ise şunları söyledi: “Covid-19 tedbirleri kapsamında sadece tutukluluk denetimi şeklinde gerçekleşti. Dolayısıyla tutuklu bulunan sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bana yakın zamanda gelen ihbarlar oldu. Bu ihbarları mahkemeye ilettik. Bunlardan bir tanesi sanıklar içerisinde olaydan sonra psikolojik tedavi gören birinin olduğu yönündeydi. Mahkeme heyeti bu talebimizi dosyaya bir katkı sunmayacağı gerekçesiyle reddetti. Başka ihbarlarda var ancak bunları şimdilik gizlilik açısından söylemiyoruz. Mahkeme heyeti bunu araştıracak. Asıl olup olmadıklarına göre dosyaya ekleyip eklemeyeceğine karar verecek. Farklı bir gelişme söz konusu değil şu an. Halkımız bu konuda müsterih olsun. Bu insanlık suçu yapanların yanına kar kalmayacak.”(İLKHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım