Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – Köylülerden zorlu kış hazırlığı

VİDEO HABER – Köylülerden zorlu kış hazırlığı
10 Kasım 2019 - 14:13

 

Diyarbakır’ın Hazro ilçesine bağlı köylerde çetin kış öncesi vatandaşlar, dağlardan yakacak odun topluyor

DİYARBAKRI YENİGÜN – Diyarbakır’ın Hazro ilçesine bağlı Ormankaya köyünde bulunan köylüler Hazro’nun zorlu kış hazırlığı için her gün saatlerce yol giderek dağlardan odun ve meşe topluyorlar. Çetin bir kış öncesi tüm köylerde olduğu gibi Hazro ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan yaklaşık 830 nüfusuyla Ormankaya köyü sakinleri de kış hazırlığı için hummalı çalışmalara başladı.

‘Genelde tütün ekimiyle uğraşıyoruz’

Kış mevsiminde ısınma ihtiyaçlarını dağlardan topladıkları kuru odunlarla giderdiklerini belirten köy sakinleri, kışın hayvanlara da verilmesi için meşe yapraklarını topladıklarını ifade ettiler. Kılın etkili olan kar nedeniyle köylerine ulaşımın zorlandığını söyleyen Tekin Atabay, “Kış hazırlığı için odun topluyoruz. Ağaçların uç kısımlarından da meşe yapraklarını toplayıp onları da kışın hayvanlarımıza yediriyoruz. Köylüler olarak genelde tütün ekimiyle uğraşıyoruz. Ayrıca hayvancılık yapıyoruz. Her sene bu vakitlerde hayvanlarımız için kışın yedirmek için meşe yapraklarını topluyoruz. Kış hazırlığı olarak da yakacak odunlarımızı hazırlıyoruz” dedi.

‘İşimizi ağaca zarar vermeden yapıyoruz’

Meşe toplamak için birçok işçi çalıştırdıklarını belirten Atabay, “Paramızla işçi tutuyoruz. Oraklarla meşe yapraklarını ağaçların uç kısımlarından kesiyoruz. Birkaç kişi ustanın arkasından toplayıp traktöre yüklüyor. Traktöre yüklenen meşe yaprakları eve götürülüp üst üste istiflenerek kış için kaldırılıyor. Bu iş için sabah erkenden saat 05.00 gibi çıkıp 18.00-19.00 gibi eve dönüyoruz. Günde 2-3 sefer yapıyoruz. Ormana gelip odun topladığımızda odunları ağacın neresinden nasıl kesileceğine dikkat ediyoruz. Kestiğimiz ağaçlar ağacın gelişmesine katkıda bulunacak kısımdan kesiyoruz. Hem odun ve meşe yapraklarını toplarken hem de ağacı budamış oluyoruz. Bu budama yapıldığı zaman ağaç daha çok gelişip kuvvetleniyor. Bu işimizi özellikle zarar vermeden yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘Tüm işlerimizi kış gelmeden yapıyoruz’

Köy sakinlerinden Yusuf Eker ise şunları söyledi: “Köylü olarak her türlü iş yapabiliriz. Kış hazırlığı için odunlarımızı topluyoruz. Meşe yapraklarını hazırlıyoruz. Samanımızı hazırlıyoruz. Tüm işlerimizi kış gelmeden yapıyoruz. Meşe yapraklarını ormandan getirip üst üste diziyoruz. Kışında hayvanlarımıza yem olarak veriyoruz. Önümüze ne iş gelirse yaparız.” (İLKHA)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım