Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – ‘Kışın ortasında bahardan kalma günün tadını çıkarıyoruz’

VİDEO HABER – ‘Kışın ortasında bahardan kalma günün tadını çıkarıyoruz’
12 Ocak 2020 - 16:37

 

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle beraber çarşı merkezine akın eden Malatyalılar, kışın ortasında bahardan kalma günün tadını çıkarmaya çalıştıklarını söylediler

DİYARBAKIR YENİGÜN – Türkiye’nin birçok bölgesinde olduğu gibi kar ve buzlanmadan nasibini alan Malatya’da, hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Kent merkezi bahardan kalma bir günü andırırken, bazı ilçelerde ise soğuk hava etkisini sürdürüyor. Güneşin yüzünü göstermesi ve hava sıcaklığının artmasıyla birlikte Malatyalılar, kentin meydanlarına ve parklara akın etti. Yaşlılar ise namazlarını Yeni Cami’de kıldıktan sonra banklarda, güneşin altında, sıcak havanın tadını çıkarmaya çalıştı. Bazı yaşlıların koyu sohbete daldıkları görülürken, bazıları ise gazete okuyarak günün tadını çıkarmaya çalıştı.

“Güneşin çıkmasıyla Malatya halkı sokağa döküldü”

İnsanların gezip tefekkür edebileceği çok güzel bir havanın olduğunu söyleyen Susan Acar, “Kar yağışından dolayı havalar çok soğuktu hala da biraz soğuk var ama güneşin çıkmasıyla Malatya halkı sokağa döküldü. Gördüğünüz gibi herkes dışarıda ve hava gayet güzel…” dedi. Güneşli havada gazete okuduğunu belirten Hüseyin Çınar, “Havanın güneşli ve güzel olmasıyla çok neşeli vakit geçiriyoruz. Namazımızı kıldıktan sonra arkadaşlarla güneşin altında oturarak sohbet ediyoruz ve gazetemi okuyorum.” ifadelerini kullandı.

“Güneş’in tadını çıkarıyoruz”

Gaziantep’ten Malatya’ya misafirliğe geldiğini ve güneşli havayı fırsata çevirerek Malatya’yı gezdiğini söyleyen Abdullah Âdemoğlu, “Öğle namazını kıldıktan sonra cami bahçesinde güneşin altında arkadaşlarla sohbet edip dertleşiyoruz. Dağlarda kar çok ama şehir merkezinde maşallah bahar havası var, biz de güneşin tadını çıkarıyoruz.” dedi. Havaların iki gündür güneşli olduğunu söyleyen Ahmet Kul, güzel havanın tadını çıkardıklarını ve dışarıda temiz havayı soluduklarını belirtti. Sıcak havayı fırsat bilerek ailece gezmeye çıktıklarını dile getiren Osman Özer, “Malum birkaç gün önce kar yağışından dolayı havalar soğuktu, güneşin çıkmasıyla havalar ısındı, biz de tadını çıkarıyoruz.” diye konuştu.

“Nisan ayından bir gün geçiriyoruz”

Nisan ayından bir gün geçirdiklerini söyleyen Yusuf Konak, temiz ve güneşli havadan faydalandıklarını ama her mevsimi vaktinde yaşamanın daha güzel olduğunu söyledi. Eşi ve çocuğuyla güneşli havayı değerlendiklerini söyleyen Bünyamin Kartal, “Kışın ortasında bahardan kalma bir gün geçiriyoruz. Çarşıda gezdik, yemek yedik, şimdi de eve gidiyoruz.” diye konuştu. Dede torun gezmeye çıktıklarını belirten İbrahim Karlıdağ ile İbrahim Arda Karlıdağ ise “Kar yağışından dolayı çok sert bir hava vardı ve çok soğuktu. Bugün ise bahar havası yaşıyoruz, dede ve torun olarak güzel havanın tadını çıkarıyoruz.” dediler. Balon satıcısı Dilaver İpek de “Daha önce havalar soğuk olduğu için dışarı çıkamıyordum, havanın sıcak olmasıyla dışarıya çıktım. Şimdiye kadar 8 balon sattım, günde ortalama 10-14 tane satıyorum, tanesini bir buçuk TL’den satıyorum, bu şekilde ekmeğimizi çıkarıyoruz.” dedi. (İLKHA)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım