DOLAR 8,8002
EURO 10,4816
ALTIN 505,02
BIST 1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 39°C
Sıcak
Diyarbakır
39°C
Sıcak
Sal 37°C
Çar 36°C
Per 37°C
Cum 38°C

VİDEO HABER – ‘Cezaevindeki kötü muamele iddiaları çözümlenmelidir’

VİDEO HABER  – ‘Cezaevindeki kötü muamele iddiaları çözümlenmelidir’

 

MAZLUM-DER Genel Başkan Yardımcısı Avukat Nesip Yıldırım, Diyarbakır’da yeni açılan 4 No’lu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndaki kötü muamele iddialarının araştırılıp çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki bazı tutuklu ve hükümlülerin, infaz düzenlemesinin kendilerini kapsamadığı gerekçesiyle 4 Nisan 2020 tarihinde isyan başlattığı yönündeki haberlerin basına yansıdığını belirten MAZLUM-DER Genel Başkan Yardımcısı Avukat Nesip Yıldırım, bu haberler sonrasında 429 tutuklu ve hükümlünün 5 Nisan 2020 tarihinde bu cezaevinden Diyarbakır 4 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna nakledildiğini söyledi. Nakil sırasında kendilerine kötü muamelede bulunulduğunun iddia edildiğini belirten Yıldırım, bunun yanı sıra Diyarbakır’a getirildikten sonra da cezaevi koridorunda sağlı sollu sıraya dizilerek cop ve tekmelerle darp edildikleri iddiaları da olduğuna dikkat çekti. Diyarbakır 4 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, Yunus Güneş adlı mahkûm ile görüştüğünü belirten Yıldırım, cezaevi personeli tarafından belinden ve vücudunun belli yerlerinden coplandığı iddiasında bulunduğunu söyledi. Diyarbakır 4 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda iddia edilen kötü muamele için Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşme yaptıklarını belirten Yıldırım, iddiaların bir an önce çözümlenmesi ve cezaya çarptırılması gereken birileri de varsa cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

‘Batman’da isyan çıkarıldı’

Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki bir kısım adli mahkûmların infaz düzenlemesinin kendilerini kapsamadığı gerekçesi ile isyan çıkardığını belirten MAZLUM-DER Genel Başkan Yardımcısı Avukat Nesip Yıldırım, “Diyarbakır’da bilindiği üzere büyük bir cezaevi kompleksi var. Bunun yanında yeni açılan 4 No’lu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu da bulunuyor. Batman’da uyuşturucu, hırsızlık gibi suçları kapsayan adli mahkumların bir kısmı yeni çıkarılan İnfaz Yasası’nın kendilerini kapsamadığı iddiasıyla isyan başlatmışlardı. Tabi bu isyan daha sonra bastırılmıştı. Bu durum geçen ay gerçekleşti. İsyanın başladığı günden sonraki günün sabahında kamuoyuna açıklandığı kadarıyla 429 hükümlü ve tutuklu Diyarbakır’da yeni açılan 4 No’lu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na ringler aracılığıyla sevk edildiler.” ifadelerini kullandı.

‘Cezaevinde kötü muamele noktasında ciddi bir iddia var’

Cezaevinde kötü muamele iddialarının olduğunu belirten Yıldırım, “Yeni açılan 4 No’lu T Tipi Cezaevinin bitim aşaması gerçekleşmedi. Yani inşaat hali tam olarak daha bitmemiş. Nitekim ani bir karar ile açılan bir cezaevidir. Bu cezaevinde kötü muamele noktasında ciddi bir iddia var. Hatta orada tutuklu bulunan hükümlülüklerden Yunus Güneş’in bu iddia ile ilgili beyanı oldu. Bilindiği gibi annesi ve kardeşi de kamuoyuna beyanatlar vermişti. Başkaca derneklerin de bu iddia hakkında raporları olmuştu. Bütün bunları bir araya getirdiğimiz vakit Yunus Güneş’i cezaevinde ziyaret etmemiz gerektiğini düşündük.” şeklinde konuştu. Diyarbakır 4 No’lu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda yatan tutuklu Yunus Güneş ile görüştüğünü belirten Yıldırım, “Yunus Güneş’in bize anlattıklarına göre, Batman cezaevindeki isyana kendisinin bizzat katılmadığını, bu durumun da idare tarafından bilindiği için diğerlerine yapılan muamele ona yapılmamış. Ancak burada öne sürülen önemli iddia şu: Bir kısım hükümlü Diyarbakır’a nakil edilirken darp edilmiş ve darp edilerek içeri alınmış. Hatta içeri alınırken bir koridora sağlı sollu dizilerek cop ve tekmelerle darp edilmişler. Kendisinin de beline ve vücuduna cop ile vurulduğunu söyledi. Yunus Güneş’in bize anlattığı birinci önemli konu buydu.” dedi.

‘Bu insanın onuruna çok aykırı durumdur’

Tutuklu Yunus Güneş’in ‘sadece iç çamaşırları ile içeri alındık’ iddiaları insan onuruna çok aykırı bir durum olduğunu belirten Yıldırım, bu tür durumların yaşanmaması gerektiğini söyledi. Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Yunus Güneş’in anlattığı ikinci önemli konu ise üzerlerinde sadece iç çamaşırı olacak şekilde cezaevine alındıklarıdır. Bu insanın onuruna çok aykırı durumdur. Cezaevi belki bunu güvenlik gerekçesi ile yapıyordur. Ancak mahkûmların geçtikleri XRay cihazı gibi hassas kapılar, üzerinizde bir lira bile olsa hemen bunu ortaya çıkaran uyarılar gönderiyor. Ayrıca bir kısım mahkûmun özel eşyalarının verilmediği iddiaları da var. Tabi bizler de Allah için bu anlatılanlara şahit değiliz. Fakat bu tür ciddi iddiaları ortaya çıkaracak unsurlar vardır. Bu unsurların en başında cezaevlerinde yerleştirilen kameralar geliyor. Nitekim cezaevleri yüksek güvenlikli alanlardır. Bir de kapalı cezaevi olunca bu güvenlik üst düzeydedir. Kameralar ile söylenilen iddialar ortaya çıkabilir.” şeklinde konuştu.

‘Keyfi muamelede bulunan personeller varsa cezalandırılsınlar’

Diyarbakır 4 No’lu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndaki kötü muamele iddialarının biran önce çözüme kavuşması gerektiğini belirten Yıldırım, ‘varsa böyle bir durum’ yapan kişilerin cezalandırılması ve adalet önünde hesap vermesi gerektiğini söyledi. Yıldırım, “Bir kolluk mensubu veya cezaevi personelinin hukuk dışına çıkmaması gerekir. İşi ne ise onu yapması lazım. Zaten cezaevinde hüküm yiyen tutukluların cezası mahkeme tarafından veriliyor. Mahkûm da infaz cezası ile hüküm yediği günleri veya yılları çekecektir. Bunun dışına çıkıp mahkumlara bir ceza vermeye gerek yoktur. Bizlerin de karşı çıktığımız durum, insanlık onuruna yapılan bu haksızlıktır. Söylenilen iddialara karşı çıkılmazsa idarenin rutin yapacağı bir hal vaziyetini alır. Hukukta da bu duruma ‘keyfilik’ denilmektedir. Zaten Hukuk bu durumu korumuyor. Biz de MAZLUM-DER olarak Cumhuriyet Başsavcısı ile bir görüşme yaptık. Söylenilen iddiaların çözümlenmesini istedik. Yapılacak araştırma ile keyfi muamelede bulunan personeller varsa cezalandırılsınlar. Hakikat ortaya çıksın. Adalet önünde hesap versinler.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.