Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – ‘Birçok ev tehlike altında’

VİDEO HABER – ‘Birçok ev tehlike altında’
13 Mart 2020 - 15:51

Seyrantepe Mahallesi TOKİ 2’nci Cadde üzerinde bulunan mahalledeki evlerin kaymasını engelleyen istinat duvarı 5 yıl önce yıkıldı.  Evlerin birçoğunda çatlakların yaşandığı belirten mahalle sakinleri,  “Bizim ev gibi birçok ev tehlike altında. Herhangi bir olumsuzluk durumunda evler yıkılıp ölümler olursa inanın kimse hesabını veremez” dedi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Seyrantepe Mahallesi TOKİ 2’nci Cadde üzerinde bulunan mahalledeki evlerin kaymasını engelleyen istinat duvarı 5 yıl önce yıkıldı. Uçurumun kenarında bulunan evlerin birçoğunda çatlakların gözlemlendiği Seyrantepe Mahallesi’nde, 5 yıl geçmesine rağmen yetkililer henüz bir çalışma yapmadı. Evlerinde sürekli korku içerisinde olduklarını belirten mahalle sakinleri, olası bir felakette can kaybı yaşanırsa bunun hesabını kimsenin veremeyeceğini söyledi. Mahalle sakinleri, yaşadıkları bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerektiğini belirterek, yetkililerin sıkıntılarını çözmesini istedi.

“Bize verdikleri sözü tutmadılar”

Belediyenin kendilerine yeni ve daha sağlam bir istinat duvarı yapacağı sözü verildiğini söyleyen Hamdullah Güneş, “5 yıl önce evimin önünde istinat duvarı vardı. Belediye, evimin önündeki duvarı yıkıp yeni ve daha sağlam bir duvar yapacaklarını söyledi. Fakat yıktıkları günden bugüne ilgilenen olmadı. Bize verdikleri sözü tutan da olmadı. İnanın imkânım olsaydı kendim buraya koruyucu duvar örerdim. Çünkü evimde benimle beraber 8 insan yaşıyor. Allah korusun bu ev yıkılırsa hepimiz gideriz. Böyle bir durum yaşanırsa bunun hesabını kim verecek.” şeklinde konuştu. Yetkililere çağrıda bulunan Güneş, “Yetkililer bu duruma derhal bir çare bulsunlar. Eskisi gibi bir istinat duvarı örsünler. Bize verdikleri sözü tutsunlar.” ifadelerini kullandı.

‘Ölümler yaşanırsa bu durumun hesabını kimse veremez’

Yıkılan istinat duvarının oluşturduğu boşluktan dolayı evlerin ağırlık yaparak tehlike saçtığını belirten Berat Güneş, “5 yıl önce evlerimizin önünde bulunan istinat duvarını belediye gelip yıktı. Yenisini yapma sözü ile yıktıkları duvardan dolayı evin ağırlığı aşağı doğru kayınca, evimizin içerisinde çatlaklıklar oluştu.” şeklinde konuştu. Yaşadıkları mağduriyeti devletin ilgili kurumlarına iletmelerine rağmen olumlu bir netice alamadıklarını söyleyen Güneş, “Yaşadığımız sıkıntıyı gidermek için 2 kez CİMER’e başvurduk fakat dönüş olmadı. 3 kez de Diyarbakır Belediye Fen İşleri Müdürlüğüne gittik yine bizimle ilgilenen olmadı. Bizim ev gibi birçok ev tehlike altında. Herhangi bir olumsuzluk durumunda evler yıkılıp ölümler olursa inanın kimse hesabını veremez. Bir an önce yetkililerin bu sıkıntıyı gidermeleri gerekiyor. Çocuklar buralarda yürüyor. Evlerin altındaki toprak sürekli kayıyor. Yukarılardan taşlar düşüyor. Kısacası burada birçok sıkıntı olduğu için acilen müdahale edilmesi gerekiyor.” dedi. İstinat duvarının yıkılmasından sonra uçurumun çocuklar için bir risk oluşturduğunu belirten Mehmet Oğuz, “Buradaki istinat duvarının yıkılmasından dolayı ilgilenen kimse olmadı. Buranın böyle olması çocukların düşme riskini de artırıyor. Maalesef böyle olmasına rağmen ilgilenen pek kimse yok. Evlerimizde çatlaklar oluştu. Evlerimizin altından geçen toprak ıslandığı vakit kayma riski oluşuyor. Yetkililerin bu sıkıntılarımızı görmelerini istiyoruz. Derhal bir önlem almalarını da talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili görüşmek istediğimiz belediye yetkilileri, dönüş yapacaklarını söyledikleri halde herhangi bir açıklama yapmadılar. (İLKHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım