Diyarbakır Yenigün

Üniversite Hastaneleri Sağlık Bakanlığı’na mı bağlanıyor?

Üniversite Hastaneleri Sağlık Bakanlığı’na mı bağlanıyor?
06 Mart 2020 - 15:17

Sağlık Bakanlığı, üniversite hastanelerinin bakanlığa devredilmesi için ilk adımı attı

DİYARBAKIR YENİGÜN – Ödenek yetersizliği nedeniyle sağlık hizmeti sunmada yetersiz kalan üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlanması için başlatılan çalışmada, ilk adım atıldı. Bakanlık, “Sağlık Bakanlığı’na Ait Kurum ve Kuruluşlar ile Devlet Üniversitelerinin İlgili Birimlerinin Birlikte Kullanımı ile İşbirliği Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” ile üniversite hastanelerini ortak kullanıma açtı.  Resmi Gazete’de önceki gün yayımlanan yönetmeliğe göre, imzalanacak bir protokolle, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık tesisleri ile üniversitelerin tıp ve diş hekimliği alanında lisans ve uzmanlık eğitimi veren kurumlarının eğitim, araştırma ve sağlık hizmet sunumu için insan gücü, mali kaynak, fiziki donanım, bina, tıbbi cihaz ve diğer kaynaklarının imzalanacak protokol çerçevesinde birlikte kullanıma açılacak.

Birlikte kullanım protokolü

Yönetmeliğe göre, birlikte kullanım, Sağlık Bakanlığı’na bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerini kapsayacak. Birlikte kullanım protokolün imzalanmasından en geç 6 ay sonra fiili kullanıma geçilecek, sürenin bitiminden 6 ay önce taraflardan biri yazılı olarak sona erdirme bildirimi yapmadıkça, protokol aynı süreyle uzatılmış sayılacak. Yönetmelikle protokol üniversite hastaneleri ile Sağlık Bakanlığı arasında birlikte kullanım protokolünü imzalama hakkı Yüksek Öğretim Kurumu’na tanınacak. Yönetmeliğe göre, eğitim, araştırma ve uygulama hizmetleri, Bakanlık eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanelerinden yalnızca biri tarafından verilebilir, büyükşehir olan illerde bu hizmet sağlık tesisi ve üniversitenin ilgili birimleri arasında birlikte kullanım protokolü yapılabilir.

Tabip Odası: Sonuç zaman içinde belli olacak

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Şerif Demir, yayımlanan yönetmelikle, hastanelerin birlikte kullanıma açıldığını belirterek, uygulamanın nasıl sonuç vereceğinin zaman içerisinde belli olacağını dile getirdi. Mevcut yönetmelikle, üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığına bağlanacağını söylenemeyeceğini dile getiren Demir, yönetmeliğin getireceği sonuca ilişkin bir değerlendirme yapmanın erken olduğunu, uygulamayla birlikte bazı şeylerin netliğe kavuşacağını söyledi. (Mezopotamya Ajans)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım