Diyarbakır Yenigün

Uğur Dündar moderatörlük yapmayacak

Uğur Dündar moderatörlük yapmayacak
09 Haziran 2019 - 16:31

İstanbul’un iki başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oturumu yönetmesi beklenen Uğur Dündar, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bu görevi kabul etmeyeceğini açıkladı.

DİYARBAKIR YENİGÜN – İstanbul’da 23 Haziran’da tekrarlanacak büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri öncesinde, 31 Mart seçimlerinde başkan seçildikten sonra Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla mazbatası elinden alınan CHP’nin başkan adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP’nin adayı Binali Yıldırım arasında yapılması beklenen canlı yayını yönetmesi beklenen Uğur Dündar, gece saatlerine Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bu görevi kabul etmeyeceğini açıkladı.

Uğur Dündar yaptığı açıklamada her iki adaya da teşekkür ederek, Türkiye demokrasisine zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını iddia etti ve moderatörlük yapmayacağını ifade etti. Dündar şu ifadeleri kullandı:

“31 Mart seçimleri öncesinde, Sayın Yıldırım ve Sayın İmamoğlu’nun katılacağı açık oturumun moderatörlüğü için her iki adayın da ismim üzerinde uzlaşmaları, onurla sürdürdüğüm 50 yıllık meslek hayatımın manevi madalyalarından biri olmuştur. Moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum.”

Yıldırım, Dündar’ı önermişti

Söz konusu canlı yayın için Uğur Dündar’ın ismi AKP’nin adayı Binali Yıldırım tarafından önerilmişti. 7 Haziran’da yaptığı açıklamada canlı yayının moderatörlüğü için Dündar ismini öne çıkaran Yıldırım, “Benim tercihim isteyen bütün kanalların yayınlayacağı, bir stüdyodan yayın. Sunucu olarak; Tecrübeli olması nedeniyle; Uğur Dündar” ifadelerini kullanmıştı.

Dündar ise bunun üzerine “Binali Bey’in dürüstlüğüme duyduğu güvene ve böyle bir sorumluluğu üstlendiğimde adaletin terazisini asla saptırmayacağıma emin olmasına çok teşekkür ederim…” demişti.

İmamoğlu “Memnuniyet duyarım” demişti

8 Haziran’da gazeteci Candaş Tolga Işık’a açıklamada bulunan İmamoğlu ise, Dündar’ın programı sunmasından memnuniyet duyacağını belirtmiş, “Ortak yayınla ilgili Uğur Dündar ismine hiçbir itirazım olmaz. Aksine memnun olurum. Sadece tartışmanın içeriğiyle ilgili İstanbul seçimi süreci ekseninde kalmak suretiyle hiçbir kısıtlama olmamalı’ dedi” ifadelerini kullanmıştı.

Dündar’ın açıklaması sonrasında Yıldırım: Ne gibi bir zarar anlamadım

Dündar’ın moteratörlüğü kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından Binali Yıldırım bugün “Uğur Bey’in kararına üzüldüm. ‘Adaylar ve demokrasi zarar görür’ diyor. Ne gibi bir zarar, anlamadım! O soracaktı, biz cevaplayacaktık. Umarım bu kararda ‘birilerinin’ baskısı etkili olmamıştır.” diye açıklama yaptı. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım