Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olacak

Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olacak
858
16 Eylül 2019 - 12:54

Dicle Nehri üzerinde yapımı devam eden Çetin Barajı, tamamlandığında Silindirle Sıkıştırılmış Beton (RCC) tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olacak.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Konu hakkında bilgilendirmelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Dicle Nehri’nin en büyük kolu olan Botan Çayı üzerinde yer alan Çetin Barajı inşaat çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Çetin Barajı ve HES’te fiziki gerçekleşmenin şuanda yüzde 84 seviyelerinde olduğunu belirten Pakdemirli, projenin 2020 yılının ilk çeyreğinde işletmeye alınmasının planlandığını da sözlerine ekledi.

Çetin Barajı ve hidroelektrik santrali, Siirt’in Şirvan ve Pervari ilçeleri sınırları içerisinde yer alıyor. Tamamlandığında, temelden 165 metre gövde yüksekliği ve Silindirle Sıkıştırılmış Beton (RCC) tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olacak.

Bakan Pakdemirli son olarak, “Projenin inşaat çalışmaları 2011 yılında başladı. Baraj gövdesine günlük 15.327 metreküp beton dökümü yapılıyor. Tamamlandığında gövde beton hacmi 4.726.527 metreküp olacak. Gövde yüksekliği şuan 102 metreye ulaştı. Barajın maksimum işletme kotunda rezervuarında 615 milyon metreküp su depolanacak. 37 kilometre uzunluğunda ve 12 kilometre alanında bir göl alanı oluşacak. Baraj yılda 1175 GWh enerji üretimi sağlayacak.” dedi. (İLKHA)

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM