Diyarbakır Yenigün

Tedavi için Diyarbakır’a gelen aile doktor bulamadı!

Tedavi için Diyarbakır’a gelen aile doktor bulamadı!
19 Ağustos 2020 - 15:49

Van’dan tedavi olmak için Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne getirilen 13 yaşındaki Rüzgar Akyüz’ün hastanede çocuk nöroloji uzmanı olmadığı için tedavi edilmeden taburcu edildiği ileri sürüldü.  Söz konusu duruma tepki gösteren Baba Mehmet Akyüz, hastanedeki doktor yetersizliğinden dolayı mağdur olduklarını belirterek, Sağlık Bakanlığı’ndan destek istedi. Baba Akyüz’ün şikâyetleri üzerine görüştüğümüz hastane yönetimi ise çocuk nöroloji, beyin cerrahi gibi kritik bölümlerde doktor yetersizliği olduğunu vurguladı

 

Foto: Arşiv

Ufuk Çimen / Yenigün Özel

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde çocuk nöroloji doktoru yetersizliğinden kaynaklı vatandaşlar mağdur oluyor. Kentin yanı sıra Batman, Mardin, Şırnak, Siirt ve Van gibi birçok çevre illerden de hasta kabul eden Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yaşanan kadro eksikliği vatandaşın sağlık hizmeti almasını aksatıyor. Gerek tetkik gerekse ameliyat için günlerce beklemek zorunda kalan hasta yakınları büyük sıkıntı yaşıyor.

Aile sağlık bakanlığından destek bekliyor

Geçtiğimiz hafta Van’dan tedavi için Diyarbakır Çocuk Hastanesine getirilen 13 yaşındaki Rüzgar Akyüz’de bunlardan biri. İddiaya göre çocuklarının tedavisi için Diyarbakır’a gelen aile hastanede çocuk nöroloji uzmanı olmadığı için tedavi edilemeden taburcu edildi.

‘Çocuğum tedavi edilmeden taburcu edildi’

13 yaşındaki oğlu Rüzgar Akyüz’ü Diyarbakır Çocuk Hastanesi nöroloji bölümüne tedavi için getiren Mehmet Akyüz, “Geçen hafta çocuğumu tedavi ettirmek için Diyarbakır’a getirdim. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi nöroloji bölümüne çoğumun yatışı yapıldı. Ancak 4 gün hastanede kalmamıza rağmen bölümde doktor olmadığı için çoğumun herhangi bir tedavisi yapıldı. Çocuğum ameliyat olması gerekirken, taburcu edildi. Bende çocuğumu alıp tekrar Van’a dönmek zorunda kaldım. Çocuğum tedavisini yapmak için başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.

Çalışacak doktor bulunamıyor!

Baba Akyüz’ün şikâyetleri üzerine görüştüğümüz hastane yönetimi ise çocuk nöroloji, beyin cerrahi gibi kritik bölümlerde doktor yetersizliği olduğunu doğruladı. Çocuk nöroloji bölümünde yaşanan sıkıntıları anlatan hastane yetkilileri, “Hastanede 2 nöroloji uzmanımız vardı. Ancak biri istifa etti, diğer doktorumuz ise geçtiğimiz yıllarda geçirdiği bir kazadan ötürü şimdi rahatsızlık yaşadığı için izne ayrılmak zorunda kaldı. Nöroloji, beyin cerrahisi ve çocuk gastro bölümlerinde sürekli doktor yetersizliği var. Ancak bu yetersizlik hastanemizden kaynaklı değil. Tıp mezunları bölüm seçimi olarak bu bölümlere artık eskisi kadar ilgi göstermiyor. Bu nedenle de hastanelerde doktor sıkıntısı yaşanıyor” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım