Diyarbakır Yenigün

Sur’un taşları halı saha bahçesinde saklı bulundu

Sur’un taşları halı saha bahçesinde saklı bulundu
31 Ocak 2020 - 11:59

Sur ilçesinde yanşana çatışmalarda zarar gören ve yıkımı yapılan tarihi yapılara ait taşlar, bir halı sahanın bahçesinde üstü brandayla örtülü şekilde bulundu

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’ın Sur ilçesinin 6 mahallesinde 2 Aralık 2015’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, 104 gün süren çatışmalarda zarar gören mahallelerde bulunan yapılar yıkıldı. Yıkılan binaların molozları kamyonlarla taşınarak Dicle Üniversitesi arazisine dökülmüştü. Tarihi yapılara ait taşlar ile Sur duvarlarında sökülen figürlü taşlar bazı kişilerce toplanıp satılıyor.

Halı sahanın bahçesinde gizlendi

Tarihi yapılara ait taşların satılmasına ilişkin soruşturma başlatılırken, Sur’da yıktırılan tescilli yapılara ait taşlar, bu kez de Kayapınar ilçesindeki bir halı sahanın bahçesinde üzeri halı, naylon, saha çimi ile örtülü ve etrafı kum torbalarıyla çevrili bulundu.  Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’nın iletişime geçtiği halı saha sorumlusu, Sur ilçesinde 2 evinin olduğunu, yıkım sürecinde evinin yıkıldığını ve iki katlı eve ait taşları halı sahasında muhafaza ettiğini ileri sürdü.

Mimarlar odası: yasal değil

Konuya ilişkin görüşülen Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Şerefhan Aydın ise, Sur ilçesinde bulunan yapıların insanlığın ortak değeri olduğunu belirterek, “Evinin taşları dahi olsa, yasal anlamda taşları alıp götürmek gibi bir hakkı yok. Tescilli yapı, mülk kişinin olabilir, ancak insanlığın ortak değeridir” diye belirtti.  (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım