Diyarbakır Yenigün

Sokak ortasında öldürülen Remziye boşanma davası açmış!

Sokak ortasında öldürülen Remziye boşanma davası açmış!
30 Ağustos 2020 - 14:14

Diyarbakır’da cezaevi firarisi eşi Veysi Yoldaş (31), tarafından sokak ortasında pompalı tüfekle öldürülen bir kız çocuğu annesi Remziye Yoldaş’ın (29) boşanma davası açtığı ortaya çıktı. Kardeşi Mustafa Tura, ablasının boşanma davası açtıktan sonra eşinin öfkelenip, saldırıda bulunduğunu söyledi

Burak Emek

DİYARBAKIR YENİGÜN-Diyarbakır’da cezaevi firarisi Veysi Yoldaş (31), eşi Remziye Yoldaş’ı (29) sokak ortasında pompalı tüfekle öldürdü.  Olay, merkez Yenişehir ilçesi Aziziye Mahallesi’nde meydana geldi. Bir kız çocuğu annesi Remziye Yoldaş, 9 yıldır hırsızlık suçundan kapalı cezaevinde kaldıktan sonra, sevk edildiği Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bir süre önce firar eden eşi Veysi Yoldaş tarafından takibe alınıp Eşi Remziye Yoldaş’ın annesinin yaşadığı Aziziye Mahallesi’ndeki 588’nci sokaktaki evde kaldığını tespit etti. Veysi Yoldaş, pompalı tüfek alarak evin yakınlarında beklemeye başladı. Akşam saatlerinde bekleyişini sürdüren Veysi Yoldaş, kısa süre sonra eşi Remziye ile karşılaştı. Aralarında yaşanan tartışmanın ardından Veysi Yoldaş, beraberinde getirdiği pompalı tüfekle önce eşinin başına kabzayla vurdu daha sonra da 4 el ateş etti. İhbarla olay yerine gelen sağlık görevlileri, yaralı Remziye Yoldaş’a yaptıkları ilk müdahalenin ardından ambulansla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’ne götürüldü. Acil serviste tedaviye alınan Remziye, doktorların çabalarına rağmen kurtarılamayarak, yaşamını yitirdi.

Eşinden şikayetçi olmuş

Remziye Yoldaş’ın 22 Ağustos günü, polis merkezine giderek, eşi Veysi Yoldaş’ın kendisini telefonla arayarak, ölüm tehdidinde bulunduğu gerekçesiyle şikayetçi olduğu öğrenildi. Kadına, ‘çağrı üzerine koruma’ uygulamasına karar verildiği, Veysi Yoldaş’ın firari olması nedeniyle ifadesinin alınamadığı bildirildi. ‘Çağrı üzerine koruma’ uygulamasında, tehlike altındaki kişinin çağrısı ile polisin kişiyi korumaya gittiği belirtildi. Remziye Yoldaş’ın olay öncesi polise bir çağrısı olup olmadığı öğrenilemedi.

Boşanma davası açmış

Remziye Yoldaş’ın kardeşi Mustafa Tura (22), ablası eşi Veysi Yoldaş’tan 10 gündür tehditler aldığını ifade ederek, ablasının tehditlerin ardından 4 gün boşanma davası açtığını söyledi. Tura, “Bu adam nasıl açık cezaevinde firar ettikten sonra ablamı tehdit etmeye başladı. ‘Geleceksin kaçacaksın’ gibi söylemlerde bulunmuş. Ablam da ‘Seni 8-9 yıldır beklemişim cezanı bitir’ demiş. O da cezasının 11 ay kaldığını söyledi. Ablam bizim eve sığındı. Babama anlattı. Daha sonra Veysi kuzenleriyle tehditlerini sürdürdü. Kuzenleri, babamın marketine gelerek konuştu. Ablamı Veysi’ye verilmesini istediler. Biz de onun firari olduğundan dolayı bu taleplerini kabul etmedik. Ablamda onu kabul etmedi. Boşanma davası açtı. Davayı açtığı gibi daha da ateşlenmeye başladı. Tehditler daha çok çoğaldı” dedi.

Remziye Yoldaş’ın kardeşi Mustafa Tura

‘Kadın cinayetleri son bulsun’

Ablası Remziye’nin olaydan kısa bir süre önce babasına ait marketten evine gittiği sırada Veysi Yoldaş tarafından saldırıya uğradığını söyleyen Tura, “Evdeyken silah sesleri geldi. Koştuğumuz gibi zaten kaçmıştı. Öncesinde de silah kabzasıyla başına vurmuş. Sesler çok geliyordu. Kadın cinayetleri son bulsun. Adamın bu kadar dosyası varken nasıl açık cezaevine sevk ediliyor? Cezaevinden firar ediyor, şimdi cezaevine gidiyorsun yarım saat sıkı arama var. Ama adam elini kolunu sallayarak nasıl kaçmış. Biz bunu kabul etmiyoruz. Firar ettiği gibi de fazla üzerinde durmadılar. Kardeşim diyordu bu beni öldürecek. Polislerde diyordu yok falan filan fazla ilgilenmiyordu artık aile olaya el attı, olay oldu” diye konuştu.

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım