Diyarbakır Yenigün

SMA hastası Esma, tedavisi için yardım bekliyor

SMA hastası Esma, tedavisi için yardım bekliyor
01 Ekim 2020 - 16:40

Bismil’de Sevda ve Gökhan Kaplan çiftinin Spinal Muskuler Atrofi (SMA) Tip 1 hastası olan çocukları Esma, sağlığına kavuşabilmesi için gen tedavisi olması gerekiyor. Baba Gökhan Kaplan, kızının ABD’deki tedavisi için 2,4 milyon dolar gerektiğini belirterek, “Herkesin desteğini, yardımlarını bekliyoruz” dedi.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’ndeki Akpınar mahallesinden oturan Sevda ve Gökhan Kaplan çiftinin Esma adını verdikleri ikinci çocukları dünyaya geldi. Kaplan çifti, 5 aylıkken Esma’nın hareketlerindeki yavaşlığı fark ederek, hastaneye götürdü. Yapılan genetik test sonucu Esma’ya SMA Tip 1 teşhisi koyuldu. Yaşıtları gibi ayakta duramayan Esma’nın, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanan ilaçlarla tedavisine başlandı. Ancak Esma’nın sağlığına tam anlamıyla kavuşabilmesi için 2 yaş altı SMA hastalarına ABD’de uygulanan gen tedavisi olması gerektiği belirtildi. Esma’nın tedavisi için 2,4 milyon dolar toplanması gerektiğini belirten aile, destek çağrısında bulundu.

‘Sesimizin duyulması istiyoruz’

ABD’de 2 yaş altı için uygulanan gen tedavisinin dünyanın en pahalı tedavisi olduğunu söyleyen Baba Gökhan Kaplan, “Avrupa üzerinden yardım kampanyası başlattık. Bu ilacı uygulatmak istiyoruz. Biz bu ilacın Türkiye’ye de gelmesini istiyoruz. 1 çocuğa değil 1000 çocuğa umut olsun istedik. Keşke Türkiye’de ilaç yapılabilse ve bütün çocuklar kurtulabilse. Türkiye’den iş adamları, sanatçılar, elinden kimin ne gelirse damlaya damlaya göl olur. Esma’mıza güneş olsun, umut olsun istiyoruz. İnanıyoruz ki Esma diğer çocuklarımla birlikte bir gün koşup oynayacak. Herkesin desteğini, yardımlarını bekliyoruz. Ne kadar erken tedavi olursak o kadar kaslarımız tutulmayacak ve bunun önüne geçmiş olacağız. Zamanımız aslında hiç yok. Bir an önce evladımıza bu tedaviyi yaptırmamız gerekiyor. Kızımın iyileşmesi için başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yardım istiyoruz lütfen sesimizi duysunlar” dedi. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım